Denník N

Predstavitelia exukutívy, zabezpečte dostupnosť zdravotnej starostlivosti!

Minimálne v niektorých častiach Oravy sa aktuálne na koronatest čaká 5 dní. Plus čakanie na výsledok. Teda pri optimistickej variante 5-6 dní. Podľa údajov zverejnených dnes na sme.sk bolo naposledy v okrese Námestovo zachytené vyššie množstvo COVID-pozitívnych pacientov ako v Bratislave, v prepočte na morbiditu na 100 000 obyvateľov tiež.

O tom, kde sa viac testovalo, verejné informácie nie sú. K tomu treba prirátať hore uvedenú latenciu k realite. O tom, čo som počul o trasovaní radšej pomlčím, pretože to nemám overené, ale zdrojov je viac.
V Námestovskom okrese ale nie je nemocnica lepšia ako v Bratislave.
V Námestovskom okrese nie je žiadna nemocnica.
Neviem koľko bolo na Orave cez leto svadieb, ale v Námestovskom okrese je jedna z najvyšších, ak nie najvyššia pôrodnosť na Slovensku a deti sa tu štandardne nerodia mimo manželstva…
A je verejne známe, kto sa zasadil o zvýšenie počtu svadobných hostí.
Podľa verejných informácií na sme.sk aj hygienici určili ako hlavný zdroj ochorenia v Námestovskom okrese svadby.

Bliká už červená kontrolka u riaditeľov nemocníc okolitých okresov? Námestovský okres je navyše okres pohraničný, takže tých okresov nie je tak veľa. Chyba sa môže stať, ale nemala by byť nasledovaná sériou ďaľších chýb.
Áký je plán elektívnej operatívy o týždeň-dva?
Je toto práve štandard v testovaní po celom Slovensku?
Je toto pripravenosť v testovaní na už pol roka omieľanú druhú vlnu?
Máme podľa tejto pripravenosti na diagnostiku usudzovať na pripravenosť zdravotnej strostlivosti o občanov Slovenska?

Teraz najčítanejšie

Ivan Vorčák

atestovaný internista a kardiológ s 11 ročnou praxou, Kontakt: slovenski.lekari@gmail.com, zdravotnaprevencia.sk , vlogy budú na: youtube