Denník N

Kto nám to tu kazí?

Tak nám pán premiér ohlásil návrat do čela boja proti hnusobe. Po troch mesiacoch, keď nás svojimi narcistickými samochválnymi fb statusmi presviedčal o tom, ako sme to celé zvládli „na jedničku“, sa vracia späť do boja proti korone. A napriek tomu, že varovania o druhej silnejšej vlne prichádzali zo všetkých strán a počty nových nakazených rastú minimálne už od polovice augusta, tak ešte pred pár dňami situáciu zľahčoval, sebavedome negoval navrhnuté opatrenia hygienikov (inak, tých istých hygienikov, ktorými sa na jar zakrýval ako figovým listom..) a utešoval (nielen) nevestičky, že však „bude dobre“.. A teraz vidí, že dobre nebude, lebo naša cesta až nápadne pripomína cestu českú, kde tiež po tom, ako si v lete podobne ako my dopriali pauzu v boji s tichým nepriateľom, počas ktorej stihli vystrojiť veľkú oslavu na Karlovom moste na počesť víťazstva nad vírusom a po výmene názorov ohľadom nutnosti nosenia rúšok medzi ministrom zdravotníctva a premiérom Babišom mal pravdu prekvapujúco Babiš, že však rúška netreba.. A tak sa teraz Česko zaradilo medzi najrizikovejšie krajiny s najprudším nárastom nových prípadov. Aj u nás sme si dali v lete pohov a namiesto opatrnosti a zodpovedných príprav na 2. vlnu (viď Nemecko, Taliansko a pod.) sme oslavovali, behali po svadbách a zľahčovali situáciu, lebo však my sme fakt dobrí a najmä – máme v čele lídra-spasiteľa. Výsledok? Kým ešte pred dvomi týždňami bol u nás podiel nových prípadov z denného počtu testovaných na úrovni 2-3%, minulý týždeň to už bolo 7%, cez víkend viac ako 8% a za včera je to už viac ako 13%..

Je zaujímavé a smutné zároveň sledovať aj ďalšie podobnosti medzi Slovenskom a Českou republikou – na čele oboch vlád nestoja lídri, ale do seba zahľadení egocentrickí populisti. Ktorí, keď počujú smutné volanie neviest, tak neváhajú od pása meniť odporúčania hygienikov. Populisti, ktorí – ako správne poznamenal Marián Balázs – nemajú žiadnu víziu ani plán a ich jediným plánom je byť dokonalý a najobľúbenejší v očiach širokej verejnosti. A keď im niekto oponuje, tak je v lepšom prípade napojený na mafiu alebo oligarchov, v horšom prípade je to primitív, dilinko alebo má rád baraninu aj inak ako na tanieri.. Tu sa mi žiada povedať, že nie som Blahov ani Bukovského priaznivec a nie som ani pisálek napojený na oligarchov. Som volič súčasnej koalície a o to viac som rozčarovaný najmä zo spôsobu, akým premiér Matovič riadi a reprezentuje našu krajinu. Alebo si viete predstaviť, že by sa Merkelová alebo Macron vo svojich parlamentoch vyjadrovali o predstaviteľoch opozície hulvátskym spôsobom a la Matovič? Áno, môžete oponovať, že však Slovensko nie je Nemecko alebo Francúzsko, ale nevolili sme súčasnú koalíciu (aj) s nádejou, že prinesie viac slušnosti nielen do politiky, ale do celej spoločnosti? Inak, v tejto súvislosti som skôr skeptik – lídri udávajú tón a ten náš líder hrá často na hanbu..

Čelíme najvážnejšej kríze od konca 2. svetovej vojny a vedie nás vláda, na čele ktorej nestojí skutočný líder. Líder, ktorý by nás mal teraz spájať, a nie rozdeľovať, ktorý by mal nálady v spoločnosti upokojovať, a nie eskalovať, líder ktorý by mal víziu a plán. Matovič nemá víziu ani plán, lebo leto sme namiesto poctivej a zodpovednej prípravy na 2. vlnu korony prehajdákali a teraz hľadáme vinníka, úplne nezmyselne rozdeľujeme spoločnosť a hráme to na najnižšie pudy.. Bukovský, Pellegrini, novinári, liberáli, nezodpovední občania, ktorí si nevážia svojho múdreho vodcu – kto ešte je za to vinný, že nie sme pripravení? Pán premiér, je to Vaša zodpovednosť, tak prestaňte ukazovať prstom a robte svoju prácu tak, ako sa to patrí v slušnej spoločnosti. S pokorou voči ľuďom, ktorých zastupujete (pripomínam, že ste premiérom všetkých obyvateľov SR, teda aj voličov iných strán a opozície) a rešpektom aj voči Vašim oponentom. Na to, ako sa to dá robiť aj bez prízemných invektív a fantazírovania o sprisahaní novinárov, kobercových náletoch a pocitu ukrivdenosti sa stačí pozrieť do prezidentského paláca. Porovnajte si Vaše vyhlásenia a facebookové statusy z ostatného týždňa s dnešným príhovorom pani prezidentky a (snáď) pochopíte..

P.S.1: Dnes nám premiér v diskusii na Jojke oznámil, že niekedy do týždňa nám chce predstaviť svoj reformný plán pre Slovensko. Hm, ak sa venoval tak dôkladne a zodpovedne ako príprave na 2. vlnu korony, tak je to ďalšia premrhaná príležitosť pre našu krajinu. Aj keď v statusoch na facebooku IM to bude prezentované (hneď po fotkách s hranolkami a policajtmi v Bruseli) určite ako ten najdokonalejší plán na svete a úloha zvládnutá „na jedničku“..

P.S.2: Som veľmi smutný a rozčarovaný z toho ticha, ktoré sa tu u nás rozľahlo po minulotýždňových hrubých výpadoch Igora Matoviča na adresu svojich oponentov. Kde je Slušné Slovensko, kde sú reakcie zvyšku koalície (výnimkou je pán poslanec Miroslav Kollár, ďakujem :-))? Alebo je to nový štandard a máme si zvykať? Idete príkladom..

P.S.3: Ešte jedno porovnanie s Českou republikou – som rád, že máme pani prezidentku Čaputovú.. :-)

 

 

Teraz najčítanejšie