Denník N

Koronavírus: pokrytectvo, arogancia moci a manipulácia

Keď po smrti novinára Kuciaka a jeho snúbenice národ povstal a slovenská politika sa očistila od pochybných indivíduí, zdalo sa, že naša krajina bude úspešne kráčať cestou uzdravovania srdca i rozumu. Žiaľ, už fenomén s názvom Covid nám nastavuje zrkadlo, do ktorého je žalostné sa pozerať.

Pokrytectvo versus ľudská hlúposť

Aj vám sa zdá, že sme v posledných mesiacoch obmedzili slovník na dve slová – pozitívny a negatívny? Symbolická polarizácia na akési dobro a zlo vznášajúce sa v atmosfére našej spoločnosti nebude náhodná. Skúsme trochu upokojiť emócie a pozrime sa na veci, o ktorých v médiách zmienky nenájdeme. Spomína si niekto na to, že by sa v minulosti informovalo o tom, koľko ľudí bolo pozitívne testovaných, hospitalizovaných, či zomierajúcich na pneumónie spôsobené inými vzduchom šírenými vírusmi, pneumokokmi, chlamýddiami, či podobnými mikroorganizmami? Sú vari menej infekčné a menej smrteľné? Ak niekto odpovie áno, určite má k dispozícii čísla, ktoré by nás zaujímali. Alebo radšej nie. Načo si to budeme komplikovať? Však korona je v kurze a všetko je predsa dávno jasné. Tí, čo do toho rýpu sú nemorálni hlupáci.

Médiá nám každý deň nezabudnú pripomenúť denný prírastok nakazených vírusom. Avšak už chýba zmienka o tom, koľko z nich má príznaky. Štatistiky však existujú. A tie hovoria, že aktuálne je na Slovensku vo vážnejšom stave jeden zo 153 ľudí s vírusom SARS CoV-2. Tu treba zdôrazniť, že väčšina z týchto ľudí má iné závažné ochorenia a zmeny spôsobené vírusom nemusia byť hlavným faktorom závažnosti ich aktuálneho stavu. Otázka je, prečo sme ľudí nechránili drastickými opatreniami aj v minulosti a prečo to teda robíme práve teraz? Vyhovuje nám, že sa v aktuálnej situácii staviame do role záchrancov, alebo len máme nedostatok informácií?

 

Arogancia moci alebo kto kričí hlasnejšie

Aj vy máte tú skúsenosť, že keď vás niekto okríkne svojimi vlastnými konštatovaniami, tak začínate pochybovať o tom, či sú tie vaše argumenty dostatočne silné a radšej sa stiahnete do ulity? Dnes sa oveľa častejšie ako v minulosti objavujú v médiách slová ako hoax alebo konšpirácia. Všimli ste si, že nálepky získavajú okrem správnych adresátov aj tí, ktorí síce povedia fakty, ale majú na vec iný názor ako mainstream?

Tak sa pozrime na zopár faktov, ktoré budú pre spomínanú nálepku ideálnou návnadou.

WHO vyhlásilo pandémiu. Množia sa informácie o korupčom pozadí na jej najvyšších pozíciách.

Medzi sponzorov WHO nájdeme nadáciu Bloomberga, farmaceutické firmy Pfizer, Merck, či nadáciu Billa Gatesa, ktorá v roku 2017 prispela WHO sumou 324 miliónov dolárov. Bill Gates už v roku 2015 predikoval, že príde pandémia a netajil sa propagáciou vakcinačného programu.

Investigatívny novinár Dag Daniš sa vo svojom článku zmienil, že koronavírusy s prirodzeným pôvodom boli roky predmetom laboratórnych, resp. genetických modifikácií – zameraných na zvyšovanie ich pandemickej sily. Tieto výskumy boli v roku 2015 zastavené, ale pod tlakom sponzorov, medzi ktorých sa radia nadácia Billa Gatesa, Pfizer, Merck, či nadácia Bloomberga, došlo k ich obnoveniu.

Kým väčšina ľudí na tejto planéte v dôsledku pandemických opatrení sociálne a finančne stráda, tak majetok určitého zlomku ľudí rastie viac, ako kedykoľvek predtým. Hádajte, o aký zlomok ide.

 

Net worth (USD) 18.03.2020 Net worth (USD) 29.09.2020
Jeff Bezos $113 miliárd $186.4 miliárd
Bill Gates $98 miliárd $115.3 miliárd
Bernard Arnault and family $76 miliárd $114.7 miliárd
Warren Buffett $67.5 miliárd $80.3 miliárd
Larry Ellison $59 miliárd $78.5 miliárd
Amancio Ortega $55.1 miliárd $66.4 miliárd
Mark Zuckerberg $54.7 miliárd $95.9 miliárd
Jim Walton $54.6 miliárd $64.5 miliárd
Alice Walton $54.4 miliárd $64.7 miliárd
Elon Musk $24.6 miliárd $87.2 miliárd
*zdroj: Forbes

 

Niektorí vedci sa po svojich výskumoch vyjadrili, že SARS CoV-2 je laboratórnym produktom. Asi vás neprekvapí, že práve na nich sa aplikuje metóda honu na čarodejnice.

A teraz skúsme identifikovať tých, ktorí majú potenciál a možnosti kričať najhlasnejšie a robiť mainstream mainstreamom. Zvyčajne sú to ľudia, ktorí majú vhodné osobnostné vlohy na to, aby prezentovali svoju aroganciu prostredníctvom médií. Predpokladajú, že čím viac kričia, tým viac prelejú vlastný strach na stranu tých druhých.

 

Manipulácia naša každodenná

Treba zdôrazniť, že mnohé z médií , ako je známe, sú v rukách záujmových skupín. V našej ľudskej povahe je to, že svoju pozornosť zameriavame najmä na katastrofy. Téma korona je a ešte určite dlho bude obživou pre médiá. Tie budú nepretržite vyvíjať tlak na politikov a tí zas na bežných ľudí. Ako si môžete všimnúť, na začiatku i konci toho všetkého sú obyčajní ľudia. A ten najväčší z Obyčajných ľudí má predispozíciu byť ľahko manipulovaný médiami, ale súčasne aj manipulovať ostatnými obyčajnými ľuďmi. Napokon, na tomto poste to nie je oproti slovenskej minulosti nič nového.

 

Na záver sa prenesme do centra aktuálneho diania. Pandemická komisia a krízové štáby. Hlavné slovo tu majú epidemiológovia, ktorých jedinou úlohou je redukovať šírenie vírusu. Ich motivácia je tiež umocnená tlakom médií. Už v prvej časti koronakrízy sme boli svedkami nepresných odhadov a mierne povedané nešťastných záverov. Reštrikcie v zdravotníctve spôsobili, že mnohí chorí ľudia sa nedostali včas k diagnostike a liečbe svojich ochorení, mnohým sa zhoršil duševný stav, ďalší prišli o živobytie. Ak nám primárne ide naozaj o životy ľudí, prečo nie sú súčasťou pandemickej komisie aj diabetológovia, kardiológovia, onkológovia, psychiatri, či psychológovia? A to nehovorím o predstaviteľoch športu, kultúry, či iných odvetví.

Neodpustím si jedno prirovnanie. Predstavte si, že máte doma rastlinku, Najmete si k nej štyroch ľudí. Jeden sa stará, aby mala dostatok svetla, druhý aby bola pravidelne zalievaná, tretí ju hnojí a štvrtý utiera prach z jej listov. Tých prvých troch prepustíte a necháte pracovať len toho štvrtého, lebo to teraz hlavne treba. Čo sa stane s rastlinkou?

Pripustia kompetentní, že existujú aj racionálnejšie spôsoby, ktorými môžeme každoročne redukovať úmrtnosť a pritom nepoložiť krajinu na lopatky? Všimnite si, že počas celej koronakrízy sa naši vládni predstavitelia, krízové štáby a pandemická komisia zaoberajú len reštrikciami. Volajú po poslušnosti a zodpovednosti. Nikto však neapeluje na bazálnu prevenciu.

Posilňovanie imunitného systému je možné realizovať systematicky, dlhodobo a prirodzeným spôsobom. Vedením ľudí k zdravšiemu stravovaniu, pravidelnej fyzickej aktivite, pravidelnému spánku, či vyhýbaniu sa návykovým látkam, môže štát ušetriť i posilniť životaschopnosť svojich obyvateľov. Nepriateľmi ľudskej imunity sú stres a obavy. Presne to, čoho máme v tejto dobe na rozdávanie. Štát môže využiť svoj vplyv v podpore duševného zdravia, v boji proti civilizačným ochoreniam a v obdobiach sezón infekčných ochorení chrániť selektívne starších a imunitne slabších spoluobčanov.

Teraz najčítanejšie