Denník N

Poslanci, poslankyne, bránite mi byť matkou!

Už niekoľko hodín diskutujú poslanci a poslankyne NRSR o interrupciách. Vypočuli sme si, že interrupcie sa zväčša vykonávajú kvôli kariére a postave. Dozvedeli sme sa, že potrat nie je to isté ako odbehnúť si ku kozmetičke či na manikúru. Mnohí z poslancov – mužov – podčiarkujú valídnosť svojich tvrdení tým, že majú matky, sestry, ženy, dcéry, tak predsa vedia. Aj tieto výroky sú pre mňa dôkazom intelektuálnej úrovne nášho parlamentu.

 

Drvivú väčšinu z tých ľudí, ktorí sa dnes v parlamente bavia o interrupciách nezaujímajú reálne krízy, ktorým už dnes čelíme – ekonomická a klimatická. Lenže cez optiku týchto dvoch aspektov sa už dnes pozerám na svoje budúce potomstvo ja. Pozerám sa naň ako budúca učiteľka, ktorá bude žiť v hlavnom meste, a chce na tento svet priviesť toľko detí, koľko jej Pán Boh požehná (viac ako 3). Lenže to sa mi s najväčšou pravdepodobnosťou nepodarí. V prvom rade preto, že neviem, či si toľko detí budem môcť dovoliť z učiteľského platu v hlavnom meste. Ak to aj zvážim, chcem pre moje deti kvalitné školstvo, chcem zároveň istotu, že pokiaľ budú žiť, budú v bezpečí a nebudú trpieť hladom, smädom, nedostatkom kyslíka, náhlymi zmenami počasia, nízkou úrovňou zdravotnej starostlivosti.

 

Osobitnou otázkou je diskutovaná podpora hendikepovaných detí. Nie, tu nepomôže 3 000 €. Nemáme v školách dosť špeciálnych pedagógov a špeciálnych pedagogičiek, nemáme pre rodičov asistentky/asistentov, nemáme dostatok domovov sociálnych služieb pre dospelých hendikepovaných… Nemáme.

 

Lenže povedzme si rovno, na takéto premýšľanie táto vláda nemá intelekt. Nemá dosť na to, aby videla za roh a vnímala, že toto sú tie aspekty, ktoré budú raz rozhodovať o tom, či budem mať dieťa. A nielen ja. Otázkou je, kedy si začnú uvedomovať, že svojou nečinnosťou v týchto dôležitých otázkach napomáhajú len tomu, že ženy sa rozhodnú nemať deti, poprípade sa rozhodnú pre interrupciu. Drahí poslanci, drahé poslankyne, tvrdíte, že chcete pomáhať ženám, aby si nechali dieťa, lenže vašou nečinnosťou mi bránite byť matkou.

 

Teraz najčítanejšie

Bibiána Kleinová

Predsedníčka OZ Nespi-Spiš. Študentka Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a Nexterie Leadership Academy. Večný cestovateľ, neriadená strela, rodený optimista, kreatívna duša.