Denník N

Rýchlokurz trestného práva pre členov vlády počas núdzového stavu

Za socializmu platilo známe porekadlo: Iniciatívny blbec je horší ako triedny nepriateľ. Ak je iniciatívny blbec v manažmente, je o zábavu postarané. Ak sa takýto rozvratný element prepracuje až do vlády, budeme sa smiať doslova cez slzy. Niekto hyperaktívny vo vláde totiž pozabudol, že vyhlásenie núdzového stavu má rádovo závažnejšie dôsledky ako akýkoľvek status na Facebooku.

Vláda dnes prijala uznesenie č. 587/2020, ktorým vyhlásila núdzový stav.  Hoci  ústavný zákon č. 227/2002 Z.z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v článku 5 odsek dva jednoznačne určuje, že    „Núdzový stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní,“ vláda sa rozhodla vyhlásiť núdzový stav celoplošne.  Však načo by sme sa namáhali s rozmýšľaním, čo tým môžeme spôsobiť.

Znie to tak jednoducho: „V súlade s čl. 5 ods. 1 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v znení neskorších predpisov dňom 1. októbra 2020 na obdobie 45 dní na postihnutom území Slovenskej republiky núdzový stav.“ Táto  jediná veta už niekoľko hodín vyvoláva stav paniky u policajných funkcionárov a prokurátorov. Z jednoduchého dôvodu.  Vyhlásenie plošného núdzového stav brutálne zvyšuje tresty, ktoré možno uložiť za mnohé trestné činy.

Doteraz  za „obyčajnú“ krádež hrozil trest odňatia slobody na 2 roky. V núdzovom stave je trochu iné. Za to isté môže páchateľ dostať 10 – 15 rokov.  To sa môže stať napríklad bezdomovcovi, ktorého minulý mesiac prichytili v potravinách ukradnúť jogurt.  Druhý ukradnutý jogurt ho bude stáť už tých 10 – 15 rokov. Dokonca aj v prípade, ak bude prokurátor a sudca extrémne zhovievaný to nebude menej ako 5 rokov .

Vražda a úkladná vražda znamená za núdzového stavu doživotie.  Zabitie (chcete niekoho poriadne zbiť, nie usmrtiť a on zomrie) budete mať kľudne aj za 12 – 15 rokov, v tom lepšom prípade za 7-12 rokov.  Krčmová bitka so závažným zranením je taktiež za 10-15 rokov.  Ľahké zranenie za akciových 2 – 5 rokov znamenajú,  že páchateľ bude šťastný a možno dostane aj podmienku.  Samotné úmyselné šírenie COVIDu bude za 4 – 10 rokov. Tu podmienku páchateľ dostane len so šťastím a na príhovor všetkých svätých.  Detektoristi si môžu vyslúžiť 5 – 10 rokov.  Tu je teda moja rada : ak sa chystáte kradnúť, vraždiť či niekoho naklepať ako rezeň, musíte sa poponáhľať.  Ak to nestihnete do začiatku núdzového stavu, potom budú tresty brutálne.

Jediné pozitívum núdzového stavu je, že šírenie hoaxov, ktoré spôsobia (hoci aj z nedbanlivosti) nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň u časti obyvateľstva nejakého miesta je možné potrestať odňatím slobody na 6 mesiacov až 3 roky. Takže  možno toto bol ten skutočný dôvod, pre ktorý  vláda vyhlásila núdzový stav.  Právne to však neobstojí ani ako  pokus o vtip.

Ako právnik si myslím, že celoplošný rozsah núdzového stavu je celkom zjavne neprimeraný a nedôvodný.  Argument, že núdzový stav treba , aby „vláda mohla zásobovať nemocnice a zariadenia sociálnych služieb zo štátnych hmotných rezerv“ je stupídny. O tom, že druhá vlna COVID-19 bude na jeseň, sa vedelo dostatočne včas. Nič nebránilo zmeniť príslušné zákony o hospodárskej mobilizácií a vyhnúť sa núdzovému stavu.  Ľudské a občianske práva sa neobmedzujú preto, že sa to nejakému sedláckemu plagiátorovi a „his melody boys and girls“ páči.  Núdzový stav je opatrenie, ktoré je svojou povahou výnimočné.  Tak výnimočné, že len málokto vie, čo jeho vyhlásením môže spôsobiť.  Núdzový stav treba veľmi presne titrovať a dávkovať doslova po mikrogramoch. Dať takéto opatrenie do rúk diletantom, ktorý ho použijú ako atómovú bombu je to posledné, čo ako právny štát potrebujeme.   A pritom stačilo len upraviť zákon o hospodárskej mobilizácií. Bol na to dostatočný čas. Celé leto.

Osobne by ma zaujímalo, či niekoho z členov vlády napadlo, čo tým núdzovým stavom vyvolajú.  Som optimista a preto si myslím, že možno aj viac ako jedného. S núdzovým stavom to možno niekto myslel dobre. Dopadlo to ale ako vždy.  Na facepalm.

 

Pé es: Od vyhlásenie núdzového stavu začínajú tikať hodinky.  Do piatich dní od vyhlásenia núdzového stavu môže najmenej 30 poslancov národnej rady, prezidentka alebo generálny prokurátor podať na ústavný súd návrh na začatie konania podľa čl. 129 ods. 6 ústavy o súlade rozhodnutia o vyhlásení výnimočného stavu alebo núdzového stavu a ďalších na neho nadväzujúcich rozhodnutí s ústavou alebo ústavným zákonom.  Ústavný súd rozhodne do 10 dní od doručenia návrhu na začatie konania. V tomto prípade si myslím, že návrh má vysokú šancu uspieť. Prijme niekto túto výzvu?

Teraz najčítanejšie