Denník N

Sú utečenci skutočne vítaní?

Utečenci sa stali témou dňa. Takmer denne môžeme čítať komentáre, verejné vyhlásenia ako aj vyjadrenia – na FB, aj na Twitteri – ktoré nás nabádajú, aby sme utečencov prijali. Má to byť naša povinnosť, ktorá plynie z ľudskosti. Potiaľ sa s tým dá súhlasiť.

Mnohí utečenci, ak nie všetci, sú však kresťania alebo moslimovia. Ak sa na utečencov pozrieme ako na príslušníkov islamu alebo kresťanstva a porovnáme si to s výrokmi a prístupom k týmto náboženstvám, to prijatie už nie také isté.

Romana Schlesinger, LGBTI aktivistka, na svojom FB napísala„Ináč v Rakúsku sú aj pumpy zavreté. Jak jeden sadomasochista doj**e ľuďom život aj po 2015 rokoch,“  Za svoj výrok sa verejne neospravedlnila. A ak áno, ospravedlnenie nie je dostupné ani na Googli ani na jej profile na FB.

Ako môže takýto človek pomôcť utečencom zo Sýrie a Iraku, keď prechováva takúto silnú nenávisť voči náboženstvu, ktoré vyznávajú? Pre väčšinu utečencov je tento „sadomasochista“ najdôležitejším bodom ich života. Vlastne kvôli viere v Neho aj utekajú.

Michal Havran, teológ a publicista sa na FB vyjadril podobne ako Schlesinger: „Nebudeme predmestím Vatikánu, teokratická sekta prehrala.“ (8.2.2015)

Slovami Michala Havrana k nám teda utekajú príslušníci teokratickej sekty.

Michal Hvorecký, ktorý taktiež otvorene podporuje politiku prijatia imigrantov, vyjadril minulý rok podporu hudobnému festivalu Gothoom, na ktorom sa spievalo o vraždení kresťanov.

Nie je toto pokrytectvo kolosálnych rozmerov, najmä ak sa vezme do úvahy dôvod, prečo sýrski a irackí kresťania utekajú? Oni sem prídu kvôli strachu zo zabitia a osoba, ktorá ich má privítať,  by tancovala na texty o ich vraždení?

Média v spojitosti s agresívnymi textami festivalu Gothoom boli ticho. Nevznikol žiaden mediálny tlak na príslušné autority, aby bol festival zrušený a ďalej sa nekonal. Už vôbec nevznikla verejná požiadavka na vyvodenie zodpovednosti voči organizátorom akcie.

Tie isté média dnes volajú po pomoci utečencom. Zverejňujú kvantum článkov a reportáži z južnej Európy a rázne kritizujú hocikoho, kto sa tvrdo vyjadrí na adresu týchto ľudí. Avšak, len rok dozadu, mlčali, keď sa spievalo o zabíjaní ľudí, ku ktorým patrí značná časť utečencov.

Festival Bažant Pohoda dal tento rok skupine Die Antwoord priestor na vystúpenie. Ich predstavenie pozostávalo z obrátených krížov, pentagramov, vulgarizmov, explicitných obrázkov postavičiek démonov, pričom povaha ich vystúpenia bola okultná až satanistická. Koncert Die Antwoord sa navyše začal za projekcie bábätiek s mávajúcimi prirodzeniami a denník SME, s pozitívnym tónom, označil šou za dekadentnú.

Utečenci utekajú do Európy v domnení, že ich tu čaká civilizácia. Miesto toho, tu ľudia tancujú na toto. A takmer nikomu to neprekáža. Popritom stále platí, že podstatná časť utečencov sú kresťania, ktorí považujú satanistické a okultné symboly za prejav ešte väčšieho zla ako je ISIS.

Je suis Charlie bol prítomný takmer na celom Facebooku, nevynímajúc Slovensko. Všetci vieme, aké karikatúry publikoval tento týždenník.

Opäť, veľká časť Slovákov, ktorá volá po pomoci utečencom a ich prijatí, pred pár mesiacmi vyjadrila podporu médiu, ktoré hrubo urážalo vieru utečencov. Aj kresťanov, aj moslimov.

Cynická Obluda je známa väčšine Slovákov a teda sa vie, čo tento portál produkuje. Čo prebehne hlavou sýrskemu (irackému) kresťanovi, ktorý hľadá na Slovensku prijatie, keď si pozrie karikatúru, ktorá vulgárne prirovnáva (euro)poslanca Škripeka z dôvodu, že je kresťan, k mužskému pohlavnému orgánu? Ondrejíček nenechal na pokoji ani druhú časť utečencov – moslimov. Paušálne ich označil ich za nenávistníkov.

Monika Flašíková – Beňová uzatvára tento rad príkladov. Prednedávnom na diskusii Denníka N sa razantne postavila na stranu prijatia utečencov na Slovensko. No pred rokom a pol, keď ešte utečenci neboli témou dňa, na svojom blogu označila nezanedbateľnú časť utečencov za klerikálnu mafiu. Áno, medzi utečencami sú aj katolíci.

Bez toho, aby som v článku uviedol, o ktorej skupine ľudí píšem, je jasné, že mám na mysli liberálov. Naozaj si je treba uvedomiť, že utečenci sú prevažne kresťania alebo moslimovia. Sú tu títo ľudia skutočne vítaní alebo sa budú musieť prispôsobiť našej liberálnej kultúre a znášať invektívy a cynické vtipy zo všetkých strán?

Foto: bratislavabeznackov.org 

Teraz najčítanejšie