Denník N

Koberec ako dokonalý doplnok interiéru

Koberec je doplnok interiéru, ktorý má okrem estetickej stránky aj množstvo praktických výhod. Je nesmierne pohodlné, najmä počas chladných dní, chodiť po teplom koberci z príjemného materiálu. Okrem iného dodá koberec každej miestnosti útulnosť a vkusne doplní priestor.

Starostlivosť o kusové koberce je navyše nesmierne jednoduchá a kvalitné kúsky vám môžu robiť radosť až niekoľko rokov.

Moderné shaggy koberce

Veľmi obľúbené a trendy sú shaggy koberce, ktoré sa inak nazývajú aj koberce s dlhým vlasom. Sú nesmierne kvalitne spracované a viete ich zohnať v mnohých farebných a dizajnových prevedeniach, vďaka čomu sa hodia prakticky do každej miestnosti. Dlhé vlákna sú pripevnené na textilný podklad, vďaka čomu sú veľmi odolné a vydržia vám niekoľko rokov. Dĺžka vlasov sa obvykle pohybuje od 2-7 cm. Vyrábané sú zväčša z bavlny, vlny, prípadne z umelých vlákien. Od materiálu sa väčšinou odvíja aj cena týchto kobercov.

Výhody kobercov v interiéri miestnosti

Prvou výhodou, ktorú určite oceníte je, že koberec dodá miestnosti príjemnú útulnú atmosféru. Je totiž doplnkom, ktorý výrazne zmení celý vzhľad miestnosti, nech ho už umiestnite kdekoľvek. Navyše je veľmi príjemný, vďaka mäkkému spracovaniu a aj praktický pre udržanie teploty podlahy a tiež bráni rozbitiu predmetov, ktoré sa nechcene ocitnú na zemi. Tým chránia aj podlahu pred poškriabaním, či iným mechanickým poškodením.

Koberce majú význam aj pri ovplyvňovaní akustiky miestnosti. Najmä miestnosti s vysokými stropmi, ktoré sú rozsiahle majú problém s akustikou, ktorá sa pridaním koberca môže zlepšiť a tiež môžete eliminovať ozvenu. Koberce sú tiež ideálnym doplnkom, pokiaľ máte doma ratolesti. Môžu sa na ňom hrať a tiež na trhu nájdete moderné koberce s rôznymi kreatívnymi obrázkami, ktoré podporujú detskú kreativitu.

Starostlivosť o koberce

Starostlivosť o koberce by mala obsahovať predovšetkým pravidelné čistenie. V koberci sa totiž môžu udržiavať nečistoty a preto je potrebné ich čistiť na pravidelnej báze. Vysávanie koberca by ste mali realizovať viackrát do týždňa, najmä pri shaggy kobercoch s dlhým vlasom. Toto suché čistenie s vás zbaví prachu a nečistôt, ktoré sa v koberci môžu udržiavať. Pri menších kobercoch bez dlhých vlákien môže pomôcť aj pravidelné prášenie koberca. Takéto koberce môžete aj jednoducho oprať v práčke, čím si celú prácu uľahčíte.

Tepovanie koberca patrí medzi mokré metódy čistenia. Táto metóda odstraňuje aj škvrny a hĺbkové nečistoty. Takéto čistenie môžete realizovať v menej intenzívnych intervaloch, no je pre trvácnosť koberca veľmi dôležité. Môžete si najať profesionálnu firmu, alebo si zakúpiť prístroj na mokré tepovanie. Tiež je možné tepovať aj mechanicky, avšak táto metóda nie je až tak účinná a navyše je potrebné použiť aj silný prípravok. Nezabudnite tiež koberec poriadne vysušiť, aby ste zabránili nepríjemným pachom.

Teraz najčítanejšie