Denník N

Investujete do korporátneho dlhopisu? Spoznajte jednoduchú kuchynskú analýzu a tri zásadné otázky

Default Arca Capital. Naivné Slovenské domácnosti prídu o stovky miliónov Euro. Ako sa majú drobní investori vyhnúť chybe pri investovaní do korporátneho dlhu? Ponúkam jednoduchú kuchynskú analýzu a tri zásadné otázky. Ak si na ne odpoviete, môžete dať korporátnym dlhopisom zelenú.

Korporátne dlhopisy vo svete

Koncom decembra 2019, predstavoval objem vydaných korporátnych dlhopisov 13.500.000.000.000 USD globálne, teda 13,5 biliónov dolárov. Za prvých osem mesiacov tohto roka pribudlo, iba v USA, na trhu 1,9 biliónov dolárov novo vydaných korporátnych dlhopisov.

Vo svete nízkych úrokových sadzieb a za silnej podpory centrálnych bánk korporátne dlhopisy naberajú na popularite u emitentov aj u investorov. Podobne tomu bolo aj na Slovensku.

Korporátne dlhopisy na Slovensku

V roku 2014 investície Slovenských domácností v korporátnych dlhopisoch dosiahli pol miliardy. V júni 2017 tento objem prekročil 1 miliardu a v roku 2019 miliardy tri. Slováci si teda „odložili“ do korporátnych dlhopisov viac peňazí ako do 3. dôchodkového piliera. Defaultom Arca Capital teraz prídu o plus mínus pol miliardy Euro.

Zdroj grafu: NBS, pepp.sk

Investujete do korporátneho dlhopisu? Spoznajte jednoduchú kuchynskú analýzu a odpovedzte si na tri zásadné otázky

Jednoduchá kuchynská analýza pozostáva z troch ukazovateľov. Vďaka nim zistíte, ako spoločnosť naloží s peniazmi, ktoré ste jej požičali, teda aký má business plán. Spoznáte schopnosť emitenta dlhopisu splácať úroky a schopnosť splatiť dlh pri splatnosti. Analýzu nemusíte robiť sami. Len vyžadujte od  toho, kto vám dlhopis ponúka aby vám poskytol nasledovné informácie:

Ukazovateľ #1 – koľko má spoločnosť vlastného majetku a koľko má dlhu+záväzkov?

V odbornej terminológii sa mu hovorí aj „debt to equity ratio“, alias miera zadĺženia. Teda pomer medzi záväzkami spoločnosti (to čo sľúbila, že zaplatí veriteľom a dodávateľom) a vlastným imaním spoločnosti (teda to čo do firmy vložili zakladatelia a naakumulované zisky).

miera zadĺženia = celková zadĺženosť (dlhy + záväzky) / vlastné imanie

Ako interpretovať ukazovateľ? Čím má spoločnosť viac dlhov a menej majetku, tým je rizikovejšia.

Ukazovateľ #2 – ako plánuje spoločnost splatiť svoj dlhopis? Z vlastných zdrojov alebo opätovným požičaním si?

Tu sa dostávame k biznis plánu spoločnosti. Tak ako chce banka vedieť koľko zarábate a koľko vám z príjmu zostáva na splátky úveru, to isté sa pýtajte aj vy. Otázka znie jednoducho: zarobí firma na splátky úrokov a istiny, alebo nie a počíta s opätovným refinancovaním?

Splatenie starého dlhopisu vydaním nového dlhu nie je nič neobvyklé. Na svetových trhoch takto spoločnosti refinancujú každý deň. No ide o emisie určené hlavne profesionálnym investorom a o spoločnosti obvykle s ratingom od veľkej ratingovej agentúry (Moody’s, S&P, Fitch).
Malé privátne emisie korporátnych dlhopisov na Slovensku rating nemajú. Na malú firmu, ktorej biznis plán nepočíta s tým, že by na splatenie dlhu zarobila a na splatenie o pár rokov si plánuje opäť požičať, by som si dal veľký pozor.

Ukazovateľ #3 – úrokové krytie. Je firma schopná splácať aspoň úroky?

Úrokové krytie (angl. interest coverage, alebo Times interest earned) meria schopnosť spoločnosti platiť úroky z úverov.

Úrokové krytie = (zisk pred zdanením + úrokové náklady) / úrokové náklady
alebo
Úrokové krytie = EBIT / úrokové náklady

Kľúčové pre investora je, aby hodnota úrokového krytia bola vyššia ako 1.00. Teda aby firma zarobila aspoň na splátky úrokov. Čím väčšia hodnota tým bezpečnejšia investícia. Hodnota menšia ako 1.00 už znamená, že firma nezarába ani na úroky a predstavuje zvýšené riziko bankrotu spoločnosti.

Tri rady, ako sa vyhnúť zlému investičnému rozhodnutiu

  1. Ak investičnému produktu nerozumiemneinvestujem doň
  2. Skúmam zadlženosť a ziskovosť. Od zahraničných firiem si pýtam účtovné výkazy. Ak  nie sú ochotní údaje poskytnúť, odpovede sú vyhýbavé alebo len zovšeobnecňujúce – ruky preč, neinvestujem.
  3. Ak investujem veľkú časť úspor, spravím si domácu úlohu. Prečítam si účtovné závierky firiem a spočítam si ukazovatele v zmysle tohto článku. Ak sa „v tom nevyznám“, poprosím o pomoc niekoho nezávislého.

Na záver

Sme dospelí ľudia a za svoje rozhodnutia zodpovedáme sami. Biznis plán občas nevyjde a firmy sa dostávajú do problémov. Je to prirodzené a deje sa to každý deň.

Budem rád, ak Vám týchto pár riadkov pomôže v budúcom investičnom rozhodovaní. Korporátnych dlhopisov sa netreba báť, stačí im len rozumieť. Ak si chcete o korporátnych dlhopisoch, finančných ukazovateľoch a úlohe NBS prečítať viac, odporúčam linku nižšie, uvedenú ako zdroj k tomuto článku.

Roland Vízner

Použité zdroj: OECD, NBS, https://www.pepp.sk/korporatne-dlhopisy-na-slovensku-default-arca-capital/

Teraz najčítanejšie

Roland Vizner

Ahoj. Volám sa Roland a mám dve vášne: cestovanie a finančné trhy. Na finančných trhoch som od roku 1994 strávil väčšiu časť svojho pracovného života. Zažil som na trhoch nielen rok 2008-09 a sub-prime krízu ale aj dot.com bublinu roku 2001, či Ruskú a Ázijskú krízu v 90-ych rokoch. Dnes som fanúšik dlhodobého dôchodkového investovania, fintechu, e-commerce, digitálneho onboardingu a robo-poradenstva. Čas mimo práce som intenzívne cestoval a podarilo sa mi navštíviť vyše 70 krajín všetkých kontinentov (s výnimkou Antarktídy). Keďže Covid-19 nás pripútal k našim domovom, dovolím si využiť tento čas a podeliť sa o svoje znalosti a skúsenosti v oblasti investovania a zabezpečenia na dôchodok pomocou tohto blogu.