Denník N

R. Farazmand: Poorlier Drawn Lines (Comicsový denník 17/2020)

„‚Do you think we were friends in another life?‘
‚We’re not even friends in this life.‘
‚Yeah, that’s why i said ANOTHER life.‘“

Dnešný zápis bude veľmi krátky…

… pretože vám tento suchý humor buď sadol, alebo len nechápavo krútite hlavou. Že? Dajme ešte jeden:

Spomínam si, že keď sa u nás doma občas objavil výtlačok SMEčka, krátke príbehy Calvina a Hobbesa boli pre mňa tou vecou, ktorú som si vždy nalistoval ako prvú. Comicsový strip má svoje čaro, na malom mieste šikovnou skratkou vyrozprávať nejakú epizódu, ktorá by bola vtipná (či vyvolala inú silnú emóciu) je ozaj umenie.

Darí sa to Scottovi Adamsovi v jeho úradníckom Dilbertovi, smejem sa aj na Red Meat storkách Maxa Cannona — to všetko sú ale v istom slova zmysle klasici, ich diela začínali vychádzať najprv v tlačenej podobe. Zhruba posledných desať rokov tu však máme nový fenomén online stripov a comicsov, ktoré si až spätne nachádzajú cestu ku klasickej, tlačenej forme. A jedným z nich je aj Reza Farazmand a jeho Poorling Drawn Lines.

Ernesto je zelený medveď, Kevin modrý operenec, sú tu aj dramatické mačky, skejťácke psy, patetické myši, vystrašení duchovia a zopár ľudí. Dej nie je podstatný, jednotlivé stripy na seba veľmi nenadväzujú — aj preto som mohol kľudne začať s týmto (v poradí už tretím zväzkom) bez obáv z absentujúceho kontextu.

Jednoduchá a veľmi jemná kresba, tlmené pastelové farby, minimalizmus kompozícií a extra suchý humor. Nesadne to každému, ale ja vybuchujem v hlasný smiech. Aj keď toto píšem. Are you hiding… your emotions? Koho toto mohlo napadnúť?!

R. Farazmand: Poorlier Drawn Lines
Random House, 2019
160 strán
*
90 %

Moje písačky a kresbičky môžete sledovať aj tu.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, comicsoch, kultúre, Bardejove a tak podobne.