Denník N

Hlad, vojna a teraz aj záplavy. Južný Sudán potrebuje teraz našu pomoc.

Do areálu MAGNA nemocnice Duk Pagaak v Južnom Sudáne sa v týchto dňoch uchýlilo 1731 utekajúcich, hladných, chorých detí, žien, starcov. Majú maláriu, zápaly pľúc, hnačky – v prostredí Južného Sudánu sú to všetko smrteľné ochorenia.

Čo sa deje v Južnom Sudáne?

Tisíce detí, žien, starcov v týchto dňoch ušli zo svojich obydlí pred rozsiahlymi záplavami.  Takmer polovica Južného Sudánu je pod vodou.  Celé dediny a poľnohospodárska pôda v 36 okresoch sú zasiahnuté záplavami. Situácia je obzvlášť zúfalá v štáte Jonglei, kde žije tretina zo 700 000 obetí povodní, a kde MAGNA prevádzkuje nemocnicu Duk Pagaak.

Záplavy sú nielen príčinou okamžitého strádania bežných Juhosudáncov, ale spôsobujú aj celkové zhoršenie situácie. Väčšina krajiny má dlhodobo nedostatok potravín. Záplavy zničili aj to málo, čo si miestni dokázali vypestovať a tak sa krízová situácia podľa odhadov čoskoro zmení na núdzovú a to už je len krok od hladomoru. Viac ako 7 miliónov ľudí v núdzi potrebuje pomoc už dnes, pričom 4 milióny z toho sú deti.

Videli sme prírodné katastrofy, boli sme svedkami konfliktov, ktoré vyháňajú ľudí z domovov. A to je situácia, ktorej teraz čelia ľudia v Južnom Sudáne. Presné údaje zatiaľ nie sú k dispozícii, ale musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme predišli hladomoru, ktorý sme v Južnom Sudáne videli v nedávnej minulosti,“ upozorňuje riaditeľ MAGNA Martin Bandžák.

Situáciu priamo z nemocnice Duk Pagaak v Južnom Sudáne aktuálne opisuje Georgios Mitsios, vedúci MAGNA misie v Južnom Sudáne.

„Do areálu našej nemocnice v Duk Pagaak a do jej okolia sa v týchto dňoch uchýlilo 1731 utekajúcich, hladných, chorých detí, žien, starcov. Museli ujsť zo svojich domovov pred rozsiahlymi povodňami. Podobné pritom oblasť zasiahli aj pred necelým rokom. Títo ľudia sú veľmi chudobní a pred povodňami dokázali zachrániť len málo zo svojho skromného majetku. V areáli nemocnice MAGNA a v jeho okolí sú rozložení naozaj všade. Sedia na zemi v skupinách, je na nich vidieť vyčerpanie a mnohí potrebujú zdravotnícku pomoc, ďalší trpia podvýživou.

Naša nemocnica v Duk Pagaak je už niekoľko rokov jedinou v širokom okolí. Ľudia k nej putujú hodiny a niektorí aj dni, aby našli pomoc. V poľnej nemocnici, zloženej prevažne zo stanov a polostatických budov, ktorá slúži v oblasti pre viac ako 60-tisíc ľudí, pomáhajú lekári a zdravotníci MAGNA už štvrtý rok. Ak by sme nemocnicu zrušili, títo ľudia prídu o jedinú zdravotnú starostlivosť. Sú od našej pomoci závislí, štát im ju poskytnúť nedokáže.

Pacienti majú maláriu, zápaly pľúc, ale aj hnačkové ochorenia, všetky sú tu, v prostredí Južného Sudánu, smrteľné. Zásoby sa pritom do našej nemocnice doručujú len veľmi ťažko, neexistujú žiadne pevné cesty a trasy sú v období dažďov rozmočené a neprejazdné. S kolegami sme si vedomí, že chorí a trpiaci sú závislí od našej zdravotníckej pomoci. Ak by sme odišli nechali by sme trpiace deti, matky a celé rodiny napospas ich osudu.“

Naši darcovia pomáhajú s našimi lekármi. Za vaše dary MAGNA zdravotníci poskytujú odbornú zdravotnú pomoc v ťažko dostupnej a zabudnutej oblasti, nakupujeme lieky a vysoko výživné nutričné jedlo, ktoré  zachraňuje najmä detské životy. Bez nich by chorí a podvyživení neprežili.

Liečte s nami. Darujte tu a teraz.

Pošlite SMS v tvare MAGNA na číslo 836 a Váš jednorázový dar v hodnote 10 EUR pomôže zachrániť život.

Viac o tom ako liečime v Južnom Sudáne a ako môžete pomôcť nájdete na www.magna.org

V mene našich pacientov, ďakujeme.

 

Foto: MAGNA

Teraz najčítanejšie

MAGNA

Sme zdravotnícka humanitárna organizácia. MAGNA pôsobí medzinárodne a poskytuje pomoc deťom a ich rodinám v núdzi, vrátane obetí prírodných katastrof, vojen a konfliktov. V teréne máme lekárov, zdravotníkov, ale i technických a iných odborníkov, ktorí zaisťujú humanitárnu pomoc a pomáhajú liečiť deti a ich rodiny. Organizácia bola založená v roku 2001 na Slovensku - Martinom Bandžákom a Denisou Augustínovou - a na základe ich priamej skúsenosti s epidémiou AIDS v Kambodži začala poskytovať zdravotnú pomoc obetiam katastrof po celom svete. Prostredníctvom MAGNA nemocníc zaisťujeme deťom a ich rodinám zdravotnú starostlivosť, lieky a jedlo.

Tento blog je platený.