Denník N

Ako premiér vztýčil ľuďom prostredník

Po pol roku by som od vlády očakával riešenia. Žiadne som žiaľ včera nepočul. Bola to len bezradnosť vládnych predstaviteľov, ktorí zavedením rúšok v exteriéri demonštrovali, že netušia čo majú robit. Čaká nás ďalšie zatváranie a možno aj ďalší lockdown. Rozhodol som sa, že nebudem len kritizovať, preto som navrhol zopár riešení, ktoré by podľa môjho názoru mohli dramaticky pomôcť zlepšiť momentálnu situáciu.

Som plavecký tréner, mám plavecký klub, ktorý funguje ako o.z. V prvej vlne naša firma dostala po 3 mesačnom uzavretí na kompenzáciách 0 eur. Dostali sme ďalší zákaz a s kompenzáciou počítam rovnakou. V minulosti som na strednej škole patril medzi najlepších matematikov na Slovensku, zúčasnil som sa celoslovenského kola matematickej olympiády a pravidelne som chodieval na sústredenia z rôznych matematickych korenšpodenčných seminárov. Na vysokej škole som končil ako 2. najlepší v ročníku odbor aplikovaná informatika na ŽU. PhD. som si urobil v odbore Dopravné a informačné technológie (možno sa to volalo trochu inak). Do roku 2013 som pôsobil ako webdeveloper, potom som to postupne zanechal a venujem sa už len plaveckému klubu. Nemám žiadne lekárske vedomosti, na druhej strane mám celkom slušné analytické a matematické schopnosti. Všetko teda budem posudzovať z hľadiska, ktorému rozumiem.

Richard Sulík včera odišiel z rokovania ústredného krízového štábu (ÚKŠ), pretože podľa jeho názoru to bolo len tliachanie a pripravované zákazy neboli oprené o žiadne dáta. Vo Švajčiarsku zistili: „Tamojšie úrady zistili, že iba 1,9 percenta nových infekcií sa vyskytlo v nočných kluboch a ďalších 1,6 percenta v baroch a reštauráciách. Najviac, až 27 percent nákazy, sa prenáša v rodinách.“ V Belgicku mali iné dáta, tam podľa dostupných údajov bary a nočné kluby zavreli. Toto z môjho pohľadu požadoval minister hospodárstva. Spustil sa na neho všeobecný hejt od koaličných partnerov s úplne absurdnými argumentami. ÚKŠ včera o ničom nerozhodoval. V mimoriadnej situácii a núdzovom stave rozhoduje vláda. ÚKŠ je len poradným orgnánom. Rozhodovať sa teda o obmedzeniach ešte len bude a som presvedčený, že Richard Sulík bude na tomto rokovaní prítomný. Ak takéto dáta máme, tak sem s nimi. Chcem vedieť, prečo idete opäť zatvárať môj klub. Plávame v súkromných bazénoch, v časoch keď tam nikto iný nie je. V každej skupine nám pláva maximálne 6-10 detí – podľa veku detí. Neevidujeme ani jedného pozitívneho rodiča ani jedno pozitívne dieťa. Ak by aj bolo, presne vieme povedať v každom čase, kto s ním bol v bazéne. S našimi údajmi vieme výrazne pomôcť v trasovaní. Celkovo v našom klube pláva cez 210 detí. Žilina až donedávna bola zelená.

Najviac sklamaný som bol z vyjadrení ministra práce, Milana Krajniaka, vraj momentálne môžeme mať až 200 000 pozitívnych ľudí a preto to musíme takto riešiť. Odporúčam analýzu matematika Richarda Kollára, ktorý tvrdí, že je to nezmysel a že by tú analýzu, o ktorú sa minister opiera, rád videl. Ak by minister práce mal pravdu, bolo by ochorenie covid nie že trochu silnejšia chrípka, bol by to slabší soplíček. Pri 200 000 pozitívnych ľuďoch máme len 45 ťažkých prípadov v nemocniciach (aj keď samozrejme je tam časový posun s ťažkými prípadmi). To by bol práve dôvod, prečo nič nezatvárať. Matematikovi pánovi Kollárovi som to komentoval, že zavedenie rúšok v exteriéri je podľa môjho názoru dôkazom, že vláda netuší čo má robiť. Jeho komentár bol ešte výstižnejší, je to gesto voči občanom, veľký vztýčený prostredník.

A čo by sme teda mali robiť? Konečne by sme mali začať robiť to čo funguje. Identifikovať ohniská nákazy a izolovať ich. Zamedziť čo najviac stretávaniu chorých/nakazených so zdravými. Podľa Švajčiarských dát až 27% prenosov sa deje v rodinách. Naše dáta nepoznám, ale povedzme že budú podobné. Minister práce bol zúfalý z toho, že ako tomuto vieme zabrániť.

Tip č.1: Dobrovoľná štátna karanténa. Mali sme v rodine prípad pozitívneho človeka, ktorý nemal kam ísť. Všetci ostatní boli doma negatívni. Daný človek bol zbytočne 10 dní v nemocnici a potom ho bez testu poslali domov. Ku zdravým. Ak bol infekčný, mohol ich nakaziť. Z nemocnice by ho poslali domov už na 3. deň. 7 dní zbytočne zaberal lôžko. Najprv sa čakalo na test zvyšku rodiny a potom dostal odporúčanie, nech si nájde iné ubytovanie, aby neohrozil zvyšok rodiny. Celkom mi to prišlo vtipné ako telefonujem niekomu, či mi prenajme bývanie pre covid pozitívneho človeka.

Tip č.2: Trasovanie kontaktov a kto by mal a kto by nemal byť v karanténe. Za mňa je to hotová katastrofa ako to funguje. Ak by som prišiel z ČR, celá moja rodina, ktorá so mnou býva, ide automaticky do karantény. Logicky, keď so mnou bývajú, mohli by sa tiež nakaziť a šíriť to ďalej. Ak však budem iba doma na Slovensku a budem v kontakte s pozitívnym človekom, moja rodina do karantény nejde. Pretože …. pretože môj rozum túto logiku nedokáže pochopiť. Chápal som ju povedzme v začiatkoch septembra, že ekonomika musí šľapať, ale momentálne keď už ekonomiku vypíname mi to príde absurdné. Vieme že priemerná inkubačná doba je okolo 5-6 dní. Preto sa aj testovanie robí najskôr na 5. deň. Čo ale neviem a ten údaj som zatiaľ nenašiel, aký je medián, aká je stredná hodnota inkubačnej doby.

Ak by sme mali 4 ľudí a 3 z nich budú mať inkubačnú dobu 2 dni a jeden 14 dní, spolu budú mať priemer 5 dní, ale medián bude 2 dni. Na príklade z našej firmy ukážem čo by sa mohlo stať. Otec spolužiačky môjho syna by bol pozitívny. V čase testu už mohla byť pozitívna aj jeho dcéra. Tú budú testovať v D5. Tá mohla nakaziť môjho syna. Ten už v D2 môže nakaziť mňa a v D4 môžem ísť ako pozitívny ku deťom. Ak by som bol superšíriteľ, v D6 môžeme mať povedzme 20 pozitívnych detí. V D8 môžu byť pozitívni ich rodičia, v D10 aj kolegovia rodičov v práci. V D10 by sa testoval ešte len môj syn a ja by som išiel do karantény, až v D15 by som sa testoval ja, až v D20 všetky deti z kurzu, v D25 ich rodičia, v D30 kolegovia rodičov. Kolegovia rodičov by mohli 15 dní šíriť vírus bez toho aby o tom vedeli. Osobná zodpovednosť nad nariadenia. Ak by sa také niečo stalo, išiel by som do dobrovoľnej karantény.

A čo v prípade, keď si rodinný príslušník nemôže dovoliť ostať v dobrovoľnej karanténe – napríklad ak by sa jednalo o zdravotníckeho pracovníka? Tu by mohol prísť na rad tip č.1 – dobrovoľná štátna karanténa pre pozitívneho človeka z rodiny a urýchlený test človeka bez indikácií.

Tip č.3: Minimálne na Orave už máme komunitný prenos. Posilňovanie kapacít na trasovanie aj s ohľadom na tip č. 2 mi príde zbytočné, neefektívne a drahé riešenie. Našťastie aj tu máme riešenie, ako by sa to dalo testovať. Možnosť číslo jedna by bolo testovanie cez antigénové rýchlotesty. Možnosť číslo dva cez testovanie odpadových vôd. Pri týchto testovaniach nás nezaujíma kto je nakazený, zaujíma nás prioritne koľko nakazených ľudí máme. Vyhľadávame ohniská a tie izolujeme. Čítal som, že podobným spôsobom testovali v Kórei a Japonsku. Rýchlotesty sú údajne celkom spoľahlivé pri detekovaní negatívnych, horšie je to už s pozitívnymi. Ak by sme náhodnú vzorku z každej dediny pretestovali rýchlotestami, mali by sme predstavu ako zlé to tam je. Ak by to bolo akceptovateľné, nechali by sme dedinu tak a len by sme pozitívnych otestovali PCR testami a následne pokračovali štandardným trasovaním kontaktov. Ak by to bolo horšie, pretestovali by sme rýchlotestami celú dedinu a izolovali všetkých potenciálne nakazených. Ak by to bolo veľmi zle, celú dedinu by sme dali do karantény. Rýchle a efektívne riešenia, ktoré by sa za pomoci armády dali vykonať v priebehu pár dní vo všetkých rizikových oblastiach. MZ ČR, prof. Prymula, chce pretestovať rýchlotestami celú ČR. To mi príde absurné, na druhej strane na vyhľadávanie ohnísk by tie rýchlotesty mohli byť veľkým pomocníkom.

Ak by sme využili tip č.3, bez problémov by sme mohli dávať regionálne pravidlá ako to navrhovala Veronika Remišová.

Tip č.4: V minulosti som skúšal šťastie v MLM spoločnosti. Tam nás na školení učili, že Vaši ľudia budú Vašim zrkadlom. Ľudia nebudú robiť to čo od nich chcete, aby robili, ľudia budú robiť to čo budete robiť Vy. Včera ma Jaroslav Naď opakovane nazval klamárom, keď som tvrdil a preukázal, že na Globsecu porušil nariadenia hlavného hygienika – diskutoval bez rúška. Druhý krát som bol klamárom, lebo som antigénové rýchlotesty nazval rýchlotestami. Ospravedlnenia sa mi od neho nedostalo. Tvrdil mi, že Globsec mal všeobecnú výminku nielen na použitie rýchlotestov namiesto PCR testov ale aj na používanie rúšok. Prečo ani na jednej fotke nie je prezidentka bez rúška? Možno ona si uvedomuje, že ľudia nebudú počúvať čo im hovorí, ak ona sama nebude robiť to čo od ľudí žiada. Škoda že si to neuvedomujú aj ľudia z vlády. Všetko to začalo ešte videom keď premiér obsluhoval čašníka. Pekné gesto, ale celé Slovensko videlo ako premiér, či minister práce dodržiavajú nariadenia o používaní rúšok.

Tip č.5: Vieme kde nakazení bývajú? V štatistikách máme údaje o trvalom pobyte a kde sa nakazili. Čo taký človek s trvalým pobytom na Orave, ktorý pracuje v Bratislave a nakazil sa na svadbe v Trenčíne? Kategorizovať nakazených podľa toho, kde bývajú je podľa môjho názoru najdôležitejšie kritérium.

Predpokladám, že vláda schváli odporúčania ÚKŠ. Tiež predpokladám, že rast čísel to nezastaví, lebo ako píšem v tipe č.1 a č.2 pri komunitnom prenose je už trasovanie kontaktov pomalé, neefektívne a de facto zbytočné. Richard Kollár odhadol, že maximálne môžeme mať aktuálne 40 000 pozitívnych ľudí. Ak by mal pravdu, rast už ani rúškami v exteriéri nezastavíme. Ak nezačneme dôsledne oddeľovať pozitívnych od negatívnych, čaká nás ďalšia séria tlačoviek o nezodpovednosti ľudí, a následne lockdown.

Nedávno som počúval na rádiu Express guvernéra NBS, Kažimíra. Ak si to dobre pamätám, odhad NBS je, že 12% domácností bude mať problém splácať úvery. A to NBS nerátala s ďalším uzatváraním. Toto číslo môže dramaticky stúpať. Obávam sa, že ťažké časy nás ešte len čakajú. A nebude to kvôli korone, bude to kvôli ekonomickým dopadnom vládnych rozhodnutí. Nepoznám v okolí nikoho kto by mal ťažký priebeh korony. Poznám množstvo ľudí, ktorí dostali ťažkú ranu pri prvej vlne a po ďalšej rane sa už nemusia spamäťať.

Ak sa Vám moje riešenia pozdávajú a máte medzi známymi politikov hlavne zo strán OĽaNO a SME rodina, prosím pošlite im tento blog.

Teraz najčítanejšie