Denník N

Technologické tituly: bublina, alebo podložený rast?

Stačilo niečo viac ako polroka od mesačného strmého prepadu a akciové indexy opäť atakujú rekordné čísla. A to aj napriek (či pri niektorých tituloch vďaka) všeobecnej neistote v globálnej ekonomike. Namieste je otázka, či tu nemáme ďalšiu cenovú bublinu.

Akciový trh od prudkého prepadu vo februári a v marci zaznamenáva v posledných dňoch svoje historické maximá. Ide však o podložený rast, alebo sa jedná o „bublinu“?

Jeden z najhlavnejších indexov S & P 500, ktorý združuje výkonnosť 500 najväčších spoločností v Spojených štátoch sa nachádza v blízkosti svojich historických maxím.

Treba si však uvedomiť, že tak ako rastie index S & P 500 nerastú všetky akciové tituly. V akciových indexoch sú spoločnosti vážené podľa trhovej kapitalizácie, čo znamená, že akcie ktoré majú najvyššiu kapitalizáciu majú v indexe najväčšiu váhu.

Za „optický“ rast akciového trhu môžu teda veľké spoločnosti, pričom väčšina z nich sú technologické firmy.

Technológie, ako také, zažívajú aj vďaka koronavírusu pravdepodobne svoje najlepšie časy. Rada podnikov bola práve kvôli „pandémii“ dotlačená do digitalizácie svojich prevádzok a podnikových procesov. Z toho vyplýva, že tak ako prevádzkovatelia podnikov tak aj investori si uvedomili, že technológie budú mať vo svete čoraz väčšie zastúpenie, či už v pracovnej, ale aj súkromnej sfére, z čoho v konečnom dôsledku profitujú už spomínané technologické spoločnosti.

No je otázne ako dlho takýto rast vydrží. Nič netrvá večne, ani rast akciového trhu, ktorý môže v dohľadnej alebo dlhšej dobe poklesnúť aj o niekoľko desiatok percent. Avšak nemusí to tak byť pokiaľ budúci rok dosiahnu spoločnosti svoje zisky späť. Tým pádom by akcie neboli takpovediac „predražené“.

V najbližších dňoch a mesiacoch však bude smerodajné to ako budú postupovať jednotlivé vlády krajín pri riešení tzv. druhej vlny pandémie. V prípade ak by došlo opäť k „lockdownu“ krajín, väčšina podnikov by to nemusela zvládnuť aj napriek podpore zo strany vlád jednotlivých krajín alebo centrálnych bánk.

Teraz najčítanejšie

Martin Krištoff

Pôsobím ako hlavný analytik spoločnosti CFD World. Venujem sa dlhodobo portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.