Denník N

Celoplošné testovanie? Nezmysel. Drahý prieskum trhu.

Testovanie s následným trasovaním je dôležitá vec, ale pretestovať plošne obyvateľstvo v strede Európy je logisticky príliš komplikované, výsledok prchavý a hlavne to odvádza pozornosť od riešenia primárneho problému. Už raz štát išiel hlavou proti múru pri povinnej štátnej karanténe, a ako dnes vidíme, nedopadlo to dobre. Ja budem preto dnes klásť dôraz na diskutovanie časti podkladového problému, ktorým je atypická patofyziológia koronavírusovej infekcie.

Práve tá je z môjho pohľadu jedným z dôvodov, prečo sa pacienti nelepšia na bežnej liečbe na intenzívke v takej miere, ako sme boli zvyknutí do koronavírusovej pandémie. Chcel by som v tomto blogu a videu diskutovať možnosti liečby pri koronavírusovej infekcii, ktorá ešte nie je etablovaná a je testovaná v štúdii, resp. inej liečby, ktorá by teoreticky mohla zabrániť aspoň časti (trombotických, embolických) komplikácií koronavírusového ochorenia u definovanej rizikovej skupiny po pozitívnom teste a nevyhnutnej karanténe. Z dôrazom na teoreticky. Jedná sa teda o dve rôzne veci. A hovorím dopredu bez mučenia: Hypotézy.
Ako by mohol byť definovaný rizikový pacient, vhodný na zváženie profylaktickej antikoagulačnej liečby v redukovanej dávke? Mohol by to byť napr. pacient 65-75 ročný s cukrovkou, vysokým tlakom, zvýšeným granientom na trikuspidálnej chlopni a nízkym rizikom krvácania podľa etablovaných skóre, používaných napr. pri posudzovaní rizika krvácania pod plnou antikoaguláciou pri fibrilácii predsiení. EBM dôkazy sa získavajú za behu pandémiou ťažko, a preto je to (keď je teda taká kríza) minimálne na diskusiu expertov. Tá podľa mojich informácii na túto tému bohužial na Slovensku neprebieha. Namiesto toho sa ide testovať… odkaz na 10 minútové video:

Teraz najčítanejšie

Ivan Vorčák

atestovaný internista a kardiológ s 11 ročnou praxou, Kontakt: slovenski.lekari@gmail.com, zdravotnaprevencia.sk , vlogy budú na: youtube