Denník N

Jolly Joker

Celoplošné testovanie je veľmi dobrý nápad

Celoplošné testovanie je veľmi dobrý nápad. Napríklad v situácii, keď sa uprostred celosvetovej pandémie začína školský rok, národ je navrátený z dovoleniek v bezpečnom aj menej bezpečnom zahraničí, a v doposiaľ relatívne priaznivej domácej situácii sa chcete kvalifikovane rozhodnúť, či je rozumné všetkých žiakov pustiť do škôl, aké opatrenia všeobecne prijať. Alebo napríklad keď máte celoplošný lockdown, a zdá sa, že by sa už mohli výrazne uvoľniť obmedzenia. Skrátka, keď predpokladáte relatívne malý rozsah epidémie. Vtedy sa viete podľa výsledkov správne rozhodnúť a aj izolovať zistených nakazených.

Celoplošné testovanie nemá význam, keď krivka nákazy s 2-týždňovým odstupom presne kopíruje krivku susednej krajiny, ktorá padá na hubu, a situácia u nás začína byť už teraz skutočne zlá. Vtedy je namieste okamžitý lockdown. A ak má niekto zodpovedný pochybnosti, pripadá do úvahy plošné pretestovanie niekoľkých okresov (nie, nie na Orave, nevesty by sa cítili dotknuté, lajky by išli prudko dole). Nepochybujem, že  by nebol problém zvládnuť to okamžite, keď si trúfame na megaakciu o 2 týždne.. Smajlík.

Joj, a netreba zabudnúť na tie deti do 10 rokov (dajme tomu aspoň školopovinné). Ja viem, že pediatri povedali, že netreba (ale som presvedčený, že to vravia iba tí pediatri, čo dokážu cez mobil, podľa kašľa, vylúčiť nákazu koronavírusom. Viem, že takí sú, čítal som to v tomto denníku).

Takže tak, do psej matere. Už ich začnite liečiť.

Hešteg nepokazmesito9

Hešteg svetknamvzhliada

 

Teraz najčítanejšie

Ladislav Varga

Pracujem 29 rokov ako praktický lekár, nie vždy praktický.