Denník N

Rozprávka o Oravskom čarovnom kráľovstve

Všetky postavy a ich charaktery sú inšpirované životom. Ich podobnosť s reálnymi osobami je čisto náhodná.

  1. časť – začiatok zmeny

Kde bolo, tam bolo, a ono skôr asi bolo ako nebolo, bolo raz kedysi jedno malé ORAVSKÉ ČAROVNÉ KRÁĽOVSTVO. Toto kráľovstvo malo svojho čarovného kráľa, hlavného čarovného správcu, pomocných správcov, niekoľko zemepánov a šľachticov, lojálnych a nelojálnych kontrolných radcov, a obyčajných lojálnych a nelojálnych poddaných.

Kráľ tu čaroval a panoval, to sa musí uznať, vskutku veľmi hospodárne, šetrne a uvážene. Staral sa o cesty a chodníčky, vzdelanie, bezpečnosť, poriadok, zábavu, skrátka o všetky základné a nevyhnutné záležitosti potrebné na fungovanie každého poriadneho kráľovstva. Pravdepodobne preto sa aj napriek tomu, že sa často stránil spoločnosti a niektorých spoločenských podujatí, tešil všeobecnej popularite najmä medzi jeho lojálnymi poddanými. Faktom tiež bolo, že kráľ, správcovia a väčšina lojálnych poddaných boli jedna veľká čarovná pokrvná rodina. Kráľ vládol veľmi svojským spôsobom a dbal o to, aby bol medzi poddanými vnímaný ako naozaj bezchybný a čarovný panovník. Najviac zo všetkého, pre mnohých až okato, si však strážil to, aby…

Ďalej to už je čítanie len pre silné povahy a milovníkov žánru na spôsob „Dobrý vojak Švejk“.
Ak má niekto o ňu naozaj záujem, tak nech mi napíše na miro@benian.sk a ja mu ju pošlem v e-maili. 

Teraz najčítanejšie

Miroslav Benian

Narodil som sa a 18 rokov žil na sídlisku Medvedzie na Orave. Po ukončení vysokoškolského štúdia a krátkom pracovnom pôsobení v Trnave som sa opäť vrátil na Oravu do Lokce. Vyštudoval som jadrovú energetiku, ale už viac ako 10 rokov sa živím ako prekladať technických textov. Som ženatý, mám tri dcéry, chovám jednu mačku, jedného psa a päť sliepok. Som spoluzakladateľ a predseda občianskeho združenia Beskydy bez hraníc, o.z., spoluzakladateľ občianskej iniciatívy Lokca budúcnosti a bol som jeden z organizátorov zhromaždení za Slušné Slovensko v Námestove. V rokoch 2018 - 2020 som bol nezávislým poslanom obecného zastupiteľstva v Lokci.