Dr. Bukovský cieľavedome nehovorí pravdu, alebo sa len dobre nerozumie problematike Covid-19?

Minulý piatok vo videu povedal nepravdivé tvrdenie a v pondelok sa opravil. Čiastočne. Byť lekárom na múdre mudrovanie o chorobách nestačí.
Veľké klamstvo, alebo omyl Dr. Bukovského z piatku 16.10.2020
Preklad: “Ale takmer všetky krajiny v skupine, ktoré zaznamenali nízky počet nadmerných úmrtí, konali na začiatku pandémie zavedením lockdownu alebo iných obmedzení.” Tak prečo práve Dr. Bukovský mal problém reálne zhodnotiť málo úmrtí na Slovensku, keď boli opatrenia zavedené skoro? A to sa neopravil úplne ani po tom, ako sa opravil o 3 dni po zverejnení omylu čiastočne.
Malé klamstvo, alebo omyl Dr. Bukovského z pondelka 19.10.2020
V nasledujúcom videu sa od času 1:26 objavilo ospravedlnenie“ za omyl zlého interpretovania čísel. Aké bolo však moje prekvapenie, keď znova bohapusto tvrdil, že tie nadmerné úmrtia boli dôsledkom opatrení. Niektore mohli byť, ale vôbec nespomenul, že v krajinách, kde bolo málo úmrtí na Covid bolo bez ohľadu na tvrdosť opatrení aj málo nadmerných úmrtí, pričom na Slovensku sme mali celkovo ešte aj menej úmrtí a to najmä v kategórii do 65 rokov. Tabuľka, kde červená šípka smeruje na Slovensko pre všetky veky, do 65 rokov a nad 65 rokov o tom hovorí jasne.

Dr. Bukovský ani nespomenul, čo ľudia venujúci sa problematike bežne vedia, že napríklad Anglicko do koronavírusovej štatistiky zarátavalo na rozdiel od iných štátov iba nemocničné úmrtia. Skôr, či neskôr sa podrobné počty ukážu na stránkach Eurostatu a aj tým sa potvrdí, že Dr. Bukovský zamlčiava významné dôvody úmrtí počas pandémie a všetkých 39 000 úmrtí nesprávne vydáva za úmrtia z dôvodu opatrení. U nás takmer neboli, aj keď sme mali prísne opatrenia. Robí to preto, aby u ľudí vyvolal strach pred opatreniami, alebo odpor k vláde, ktorá zavádza opatrenia? Podľa mojho názoru, úmrtia na Covid bez testovania tvorili aspoň 3/4 z približne 39 000 úmrtí, ktoré boli v 21 krajinách zaznamenané navyše okrem úmrtí na Covid tento rok ako nadmerné úmrtia oproti iným rokom. A veľká väčšina ďalších úmrtí bola spôsobená preťaženosťou zdravotníctva a nie samovraždami, domácim násilím, ako Dr. Bukovský podsúva.

Ďalej okrem posledného odstavca nechávam text, ako som ho napísal na facebook predtým, ako Dr. Bukovský vydal čiastočné ospravedlnenie za uvedenie nepravdivého tvrdenia. Preto sa tu venujem aj argumentácii k tomu, že nemohlo byť 206 000 nadmerných úmrtí okrem 167 000 úmrtí na Covid, ale iba približne 1/3 k ním, ako je známe napríklad z USA. Venujem sa aj iným dôkazom, že Dr. Bukovský sa neveľmi vyzná v tom, o čom veľmi sofistikovane budí dojem, že sa v tom vyzná – o Covide-19.
Nadmerné úmrtia – od leta známa problematika pandémie

„From mid-February through the end of May 2020, an estimated 206,000 (95% credible interval 178,100–231,000) more people died in these 21 countries than would have been expected had the pandemic not occurred.“ Preklad: “Od polovice februára do konca mája 2020 zomrelo v týchto 21 krajinách odhadom o 206 000 (95% dôveryhodný interval 178 100 – 231 000) viac ľudí, ako by sa očakávalo, keby nedošlo k pandémii.”
PÍŠE SA TAM O ÚMRTNOSTI NA ZÁKLADE OPATRENÍ? Znamená to, žo to mohlo byť aj z dôsledku opatrení, ale, ale nevylučuje to úmrtia na Covid a čím viac úmrtí na Covid, tým aj viac úmrtí navyše a to ako vieme z našich malých čísel sa nás veľmi netýka, ako sme aj videli v grafe.
Slovensko medzi najlepšími krajinami
„The total number of excess deaths, excess deaths per 100,000 people and relative increase in deaths were similar between men and women in most countries, which contrasts with the widely reported male disadvantage in deaths among those with confirmed SARS-CoV-2 infection. The effect of the pandemic on total mortality was highly variable across countries. Bulgaria, New Zealand, Slovakia, Australia, Czechia, Hungary, Poland, Norway, Denmark and Finland avoided a detectable rise in all-cause mortality, contrasting with England and Wales and Spain, followed by Italy, Scotland and Belgium, where the all-cause death toll was very high.“
Preklad: „Celkový počet nadmerných úmrtí, nadmerných úmrtí na 100 000 ľudí a relatívny nárast v úmrtí boli vo väčšine krajín podobné medzi mužmi a ženami, čo kontrastuje so všeobecne hlásenou nevýhodou mužov v úmrtiach u osôb s potvrdenou infekciou SARS-CoV-2. Účinok pandémie na celkovú úmrtnosť bol v jednotlivých krajinách veľmi variabilný. Bulharsko, Nový Zéland , Slovensko, Austrália, Česko, Maďarsko, Poľsko, Nórsko, Dánsko a Fínsko sa vyhli zistiteľnému zvýšeniu úmrtnosti na všetky príčiny, na rozdiel od Anglicka a Walesu a Španielska, nasledované Talianskom, Škótskom a Belgickom, kde bol počet obetí všetkých príčin veľmi vysoko.“
Čítali ste „vo väčšine krajín„? Ďalej je to povedané detailnejšie! „Účinok pandémie na celkovú úmrtnosť bol v jednotlivých krajinách veľmi variabilný. Bulharsko, Nový Zéland , Slovensko, Austrália, Česko, Maďarsko, Poľsko, Nórsko, Dánsko a Fínsko sa vyhli zistiteľnému zvýšeniu úmrtnosti na všetky príčiny“
Štatisticky predpokladaná úmrtnosť hovorí, že sme boli medzi najlepšími
Zaujímavosť, ako si Dr. Bukovský pletie epidemiológiu so štatistikou: Prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D. spomenutý vyššie je od 2014 doteraz riaditeľom Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, čo Dr. Bukovský v jednom z videí popisoval tento ústav, ako obdobu nášho ústavu verejného zdravia. Avšak obdoba tohoto ústavu zdravotnických informací a statistiky je toto Národné centrum zdravotníckych informácií. Zdroje sú https://www.uzis.cz/, https://drg.uzis.cz/res/file/tym/cv-dusek.pdf a video Dr. Bukovského k tomu sa mi nechce hľadať , ale ak ho nezmazal, bude na Youtube. Možno je to vo videu, keď mudruje, ako v ČR znormalizovali prístup k vírusu… To keď chcel Babiš uchlácholiť voličov v septembri, aby prišli 3.-4.10. k senátnym voľbám! To by tiež dalo na celý blog, kým z teraz nešťastného Česka tento náš neatestovaný, podľa vyjadrení od reality zdravotníctva odrezaný lekár argumentoval.
Používal Dr. Bukovský pri svojej prezentácii múdrosť, ktorú získal spolu s titulom PhD.?
V tabuľkách 2. a 3. na 100 tis. obyvateľov a relatívnej úmrtnosti sme mali na pohľad menšiu úmrtnosť, ako bežne. https://www.nature.com/articles/s41591-020-1112-0/figures/2 https://www.nature.com/articles/s41591-020-1112-0/figures/3 Vidíte to tam tragicky pre Slovensko? Nezískali ste z videa Dr. Bukovského, alebo z jeho prepisu iný názor? Kto tu vytvára strach a pred čím?
Preklad cez Google Translate: „Vo všetkých 21 krajinách bol počet nadmerných úmrtí zo všetkých príčin o 23% (7–38%) vyšší ako počet úmrtí pripísaných COVID-19 ako základnej príčine smrti (tabuľka rozšírených údajov 1).“
Keby Dr. Bukovský vedel o čom píše, alebo viac študoval, ako natáčal videá, tak by vedel, že v týchto krajinách nemohlo byť nadmerných úmrtí viac, ako úmrtí na Covid. V týchto industriálnych krajinách bola nadmerná úmrtnosť väčšia, ako úmrtnosť na Covid maximálne na úrovni jednej tretiny úmrtnosti na Covid. Zlým prekladom, alebo nepochopením a samozrejme nepoznaním situácie s Covidom, alebo dokonca vymýšlaním si, možno aj snahou o politickú destabilizáciu krajiny Dr. Bukovský tvrdil, že nadmerné úmrtia tvorili viac úmrtí, ako ako úmrtia na Covid. Ak jedná veta celej práce nahráva tvrdeniu, ktoré Dr Bukovský povedal a on si nevšimne titulok práce, jej zvyšný obsah a nepozná súvislosti Covidu v industriálnych krajinách, kľudne tomu povedzme kontext, tak môžeme povedať, že prácu študoval povrche. To sa znova musím mysľou vrátiť k MD Michalovi Pijákovi , ktorý popísal prezentácie štúdií Dr. Bukovského ako povrchné.
Malá poznámka k štatistike úmrtí na Covid (s Covidom) v rôznych krajinách versus na Slovensku: V rámci všetkých krajín, ale ako sme si ukázali a ešte u nás sme pri úmrtí 48 ľudí na Covid mali ešte tuším 30 ľudí s Covidom. Tí by boli v niektorych krajinách automaticky zaradení do úmrtí na Covid, pričom v Nemecku a Rakúsku bol podiel ľudí zomretých na Covid v rámci úmrtí s Covidom 85-92% a u nás sme tam zaradili len asi 60% úmrtí s Covidom. Pravdepodobnosť, že by vyše 30 ľudí z 1500 aj keď vyššieho veku zomieralo do pár mesiacov v tomto roku po tom, čo mali Covid a nebolo to dôsledkom Covidu sa mi veľmi nevidí. Aj keď pre presné potvrdenie odhadu by bolo treba poznať vek a zdravotný stav pred Covidom. Nie je to však mne zistiteľné a niekto by možno vedel pomôcť. To len k tomu, ako Dr. Bukovský prizvukuje o úmrtiach s Covidom, keď sám vie z rozhovoru s hlavným patológom Palkovičom, že u nás sú evidované ako úmrtia na Covid len úmrtia na Covid a nie všetky s Covidom. Čiže podmnožina na Covid množiny s Covidom.
Úmrtia z dôvodu pandémie obsahujú aj úmrtia na a s Covidom a ďalšie zaujímavosti zo štúdie
Preklad: “Obrázok 4: Týždenné percentuálne zvýšenie úmrtnosti z akejkoľvek príčiny v dôsledku pandémie COVID-19 podľa krajín.”
TO NEZNAMENÁ Z DôVODU OPATRENÍ, ale je to aj z dôvodu Covidu.„In all 21 countries together, 105,800 (90,400–119,000) men died from any cause of death as a result of the pandemic compared to 100,000 (82,000–117,500) women. Furthermore, in many countries, the balance of excess deaths changed from male dominated early in the pandemic to being equal (for example, in England and Wales) or female dominated (for example, in Italy, Spain and France) later on.“
Preklad: „Vo všetkých 21 krajinách dohromady zomrelo na následky pandémie 105 800 (90 400 – 119 000) mužov v porovnaní so 100 000 (82 000 – 117 500) ženami. Okrem toho sa v mnohých krajinách zmenila bilancia nadmerných úmrtí z mužskej dominujúcej na začiatku pandémie na rovnú (napríklad v Anglicku a vo Walese) alebo ženskej (napríklad v Taliansku, Španielsku a Francúzsku) neskôr.“
Toto by mohlo naznačovať, čo vieme z jednej práce, ktorú sa mi teraz nechce hľadať, ale prebehla aj našimi médiami, že muži znášajú chrípky horšie, ako ženy. A tak možno ženy ostali s Covidom doma a trombozy si ich našli doma. A na Covid ich nikto už netestoval. Možno sa neskôr v inej práci aj zistí, že ženy, čo doma zomreli, zomreli NA COVIDOVE trombozy.“In men and women in New Zealand and men in Denmark and Slovakia, there might have been a slight decline in deaths in men younger than 65 years as a result of the pandemic, with posterior probabilities of the observed declines being true declines above 90%. In these ages, injuries are an important cause of death, especially for men. For example, in men younger than 65 years in New Zealand, Denmark and Slovakia, injuries account for 22%, 11% and 15% of all deaths, respectively.“
Preklad: „U mužov a žien na Novom Zélande a mužov v Dánsku a na Slovensku mohol v dôsledku pandémie nastať mierny pokles úmrtí u mužov mladších ako 65 rokov, pričom dopočítané* pravdepodobnosti pozorovaných poklesov boli skutočné nižšie o 90% (alebo s 90% pravdepodobnosťou). V tomto veku sú zranenia dôležitou príčinou smrti, najmä u mužov. Napríklad u mužov mladších ako 65 rokov na Novom Zélande, v Dánsku a na Slovensku tvoria úrazy 22%, 11% a 15% všetkých úmrtí, v uvedenom poradí.“ Krajiny, kde zomrelo málo ľudí zaznamenali menej úmrtí najmä u mužov. Je to tak na Slovensku, čo vidíme v obrázku, ktorý je doplneným grafom č. 5 z štúdie a mám ho na začiatku tohoto článku. „With our consistent and comparable analysis, we identified four groups of countries in terms of the overall death toll of the first wave of the COVID-19 pandemic. The first group comprises countries that have avoided a detectable rise (with a posterior probability of at least 90%) in all-cause mortality and includes Bulgaria, New Zealand, Slovakia, Australia, Czechia, Hungary, Poland, Norway, Denmark and Finland.“
Preklad: „Našou dôslednou a porovnateľnou analýzou sme identifikovali štyri skupiny krajín z hľadiska celkového počtu obetí prvej vlny pandémie COVID-19. Prvú skupinu tvoria krajiny, ktoré sa vyhli zistiteľnému zvýšeniu (s dopočítanou* pravdepodobnosťou minimálne 90%) úmrtnosti na všetky príčiny, a sú to Bulharsko, Nový Zéland, Slovensko, Austráliu, Česko, Maďarsko, Poľsko, Nórsko, Dánsko a Fínsko.„“For example, the share of the population that is older than 65 years ranges from 16% in Australia and New Zealand to 23% in Italy, but this share weakly correlated with excess mortality (correlation coefficient, 0.25) “ Preklad: “Napríklad podiel populácie staršej ako 65 rokov sa pohybuje od 16% v Austrálii a na Novom Zélande do 23% v Taliansku, ale tento podiel slabo koreluje s nadmernou úmrtnosťou (korelačný koeficient 0,25)”Tu sa dozvedáme, že jeden z argumentov Dr. Bukovského z videa s názvom „Prečo sa na Slovensku nemohlo stať Taliansko“, že tam žije veľa starých ľudí a od toho to závisí je chybný, pretože aj v Austrálii a na Novom Zélande je veľa starýchy ľudí, ale štatistická závislosť tohoto faktoru je veľmi slabá. Ale keďže sa to Dr. Bukovskému hodilo do jeho bagatelizačného naratívu, tak to veľmi rád použil aj bez dôkazu. Možno len preto, aby spôsobil čo najviac rozbrojov medzi vládou a občanmi, ktorí to po zhliadnutí jeho bagatelizačných videí videa menej nebezpečne, ako to v skutočnosti bolo. Práca hovorí aj o našej operatívnosti v opatreniach a hovorí aj o tom, že krajiny, ktoré príjmali skoré a rázne opatrenia spolu aj so sledovaním prípadov na tom mohli byť práve pre toto dobre aj v nadmerných úmrtiach.
Záver zo štúdie pre Slovensko a Slovenská analýza úmrtnosti
Nakoniec sme sa dozvedeli, že čím viac úmrtí na Covid, tým viac excess deaths – nadmerných úmrtí. V názve práce nadmerných úmrtí zo všetkých príčin. Nielen z dôvoduv, čo Dr. Bukovský píše, ale aj z dôvodu Covidu. Takže záver je: Dr. Bukovský o Covide tentokrát jasne zavádza ako obyčajne. Kto neverí, presvedče sa! dajte si do googlu „nadmerne umrtia covid koronavirus europa“ A najdeme, že to potvrdzuje aj Sloenská analýza https://dennikn.sk/2059159/prva-vlna-na-slovensku-nepriniesla-nadmerne-umrtia-a-zatial-ani-narast-obeti-inych-chorob/ , ktorú samozrejme neinterpretoval Dr. Bukovský, o ktorej sa môžete dozvedieť tu: Píše sa tam: „Na Slovensku podľa analýzy v mesiacoch január až máj zomrelo zhruba 22 700 ľudí, čo je menej ako priemer za ostatné roky. Podobný vývoj zaznamenali aj zvyšné štáty V4.“
Výskum ukázal, že ľudia, ktorí dobre nerozumejú matematike, skôr uveria a aj šíria hoaxy.
Títo ľudia nerozumejú dobre matematike, ako hovorí práca, ktorá vidí súvislosť slabej matematickej schopnosti s vierov v hoaxy. Presne to sa deje v dielach týchto Covidových spisovateľov. Napíšu hlúpe matematické porovnania, alebo zavádzania, ako tu Dr. Bukovský a ľudia, čo si to neoverujú im uveria. Myslia si, že keď o tom niekto píše, že tomu rozumie a dokonca aj, že má pravdu. Stačí sa tváriť vážne / odhodlane / presvedčene na videu. Alebo v oblasti pandémie Covidu klamú, alebo sú hlúpi. Vyberte si. Táto viera im dáva nádej mať menej starostí.
Čo za to dostanem? A čo za to dostanú oni?
Niektorí z Vás sa ma pýtajú, čo dostávam za písanie dokonca aj komentárov. Predpokladám, že sa ma opýtajú, čo za toto dostanem. Dostanem za to Nič! Píšem to v záujme pravdy a bezpečnosti pre seba a aj pre druhých! Ak sa mňa pýtate, čo za BLOGY (nie redakčné články!) a statusy dostanem, spýtajte sa ich, či nedostanú niečo za písanie v prospech ropných a leteckých a turistických a hotelových a reštauračných firiem. Však Shell za pol roka stratila takmer polovicu svojej hodnoty! Niektoré firmy by možno najradšej, aby sme tu nechali vymrieť veľa ľudí v krátkom čase a to aj na kolaps zdravotníctva a potom sa dostalo všetko do starých koľají. No nie je to dobrý dôvod? veď keď niekto verí, že za všetkým sú farmafirmy, prečo nie sú za všetkým ropné firmy?
Covidové omyly Slovenských známych osobností
Čo mi zdravotný stav dovoľuje, tvorím prehľad “diel” Slovenskej Covidovej pomýlenej scény:
Ďalšie informácie o zavádzaniach Dr. Bukovským o Covide
Toto nie su jediné Covidové zavádzania Dr. Bukovského, aby ste si nemyslei, že to je náhoda. Venujem sa mu tu na fb už mesiace a aj na blogu od júna doteraz v 8 blogoch:
https://dennikn.sk/blog/2077041/konfrontacia-dr-bukovskeho-s-realitou-zdravotnictva-a-mudr-sagan/
https://dennikn.sk/blog/2074603/tvrdenia-dr-bukovskeho-versus-vedecky-konsenzus/
https://dennikn.sk/blog/2077041/konfrontacia-dr-bukovskeho-s-realitou-zdravotnictva-a-mudr-sagan/
https://dennikn.sk/blog/1944033/co-mudr-bukovsky-zabudol-o-covide-povedat-a-zoznam-blogov/
https://dennikn.sk/blog/1935727/covidove-neznalosti-mudr-bukovskeho-diel-c-4-17-6-video-youtube-bukovsky-koronavirus-covid-19/
https://dennikn.sk/blog/1930546/zahada-velkonocnej-jamy-vyzivoveho-poradcu-dr-bukovskeho-vyriesena-video-na-slovensku-sa-nikdy-nemohlo-stat-taliansko-preco-youtube-bukovsky/
https://dennikn.sk/blog/1913521/mudr-bukovsky-a-pocitanie-od-buka-do-buka-covid-19-koronavirus/
https://dennikn.sk/blog/1913488/vyzva-doktorovi-bukovskemu-nezavadzajte-covid-19-mudr-bukovsky/
Zoznam blogov o Covidových hlúpostiach ďalších Slovenských lekárov (aká to náhoda, že bagatelizátorov nebezpečnosti Covidu, že?):
Kardiochirurg Prof. Fisher https://dennikn.sk/blog/1842276/demagogovia-zanedbatelna-umrtnost-taliansko-covid-19-hoax/
Onkolog MUDr. Malec a Prof. Žaloudik (ČR) https://dennikn.sk/blog/1842276/demagogovia-zanedbatelna-umrtnost-taliansko-covid-19-hoax/
A aj spisovatel Banáš sa dal na počítanie epidémie, aj keď mu to veľmi nešlo: https://dennikn.sk/blog/1842276/demagogovia-zanedbatelna-umrtnost-taliansko-covid-19-hoax/
Nie sú v tom politické dôvody zhodiť súčasnú vládu a docieliť návrat SMERu a maskovaného SMERu (HLASu)?
Základné zavádzanie hodné nahlásenia
