Denník N

Zaujímavá investícia do euromeny

Euro je v súčasnosti nastavená na posilňovanie voči ďalším svetovým menám.

Euro v súčasnosti zažíva neuveriteľný rast na hodnote. Na jednej strane to vytvára vrásky na tvárach ekonómov ECB, ktorí sa snažia nakopnúť infláciu a taktiež devalvovať euro, no na druhej strane špekulantom vsádzajúcim na rast eura poskytuje úžasné zisky. Ekonomika eurozóny stojí z približne tretiny na exporte, no ak euro posilňuje zákonite export klesá, čo znižuje ekonomický rast a taktiež export.

Rast, ktorý euro nakoplo v marci sa časovo zhodoval s kolabujúcim rizikovým sentimentom, ktorý spôsobil, že kapitál sa prilial späť do meny najstaršieho kontinentu po páde amerických akcií a ďalších medzinárodných rizikových aktív. Aj napriek tomu, že ošiaľ a prvá vlna koronavírusu utíchla, euro aj naďalej pokračovalo v raste. Dôvodom bolo nastavenie monetárnej politiky centrálnych bánk, ktoré pristúpili, ako aj Európska centrálna banka k znižovaniu úrokových sadzieb na nulu až negatívne úrovne, spojené s nákupom aktív. Súčasné nastavenie ECB je úroková sadzba za ktorú komerčné banky vkladajú peniaze do ECB na úrovni -50 bázických bodov a nákup dlhopisov, ktorý dosiahol približne 1 bilión eur a do konca roka by mal vzrásť ešte o 35 miliárd eur. Napriek tomu, že z teoretického hľadiska by inflácia mala vzrásť, v eurozóne zostáva aj naďalej nízka (v súčasnosti eurozóna skutočne čelí deflácii) a skutočný výnos eura sa tak prakticky zlepšuje.

Emisia dlhu v EÚ (nedávna, aj keď malá, emisia bola značne prekročená, čo túto myšlienku potvrdilo v ranom štádiu), je pre euro pozitívna. Nový dlhopisový trh v EÚ by mohol z dlho dobejšieho hľadiska poskytnúť aj naďalej prirodzenú úroveň dopytu po eure.

Na obrázku môžeme pozorovať vývoj eura oproti košu mien (čínsky juan, euro, americký dolár, japonský jen a britská libra).

Zdroj: Tradingview.com

V súčasnosti druhá vlna koronavírusu a nové obmedzenia prispievajú k obnovenému ekonomickému pesimizmu v Európe. Európske akcie tento mesiac reagovali poklesom na nové minimá. Pravdepodobné je, že sa to prejaví v rétorike budúcich zasadnutí ECB. Prieskum spoločnosti McKinsey zistil, že viac ako polovica malých a stredných spoločností v Európe sa domnieva, že im v nasledujúcich rokoch hrozí zánik. Nové obmedzenia znamenajú, že bude pravdepodobne potrebné navýšenie záchranného balíka. Podľa ohlasov ECB schváli navýšenie o 500 miliárd eur počas decembrového zasadnutia. Aj napriek tomu, že tento krok bude znamenať nárast ponuky a logicky oslabenie eura, z dlhodobého hľadiska by mena mala posilňovať oproti „risk-on“ ale najmä komoditným menám ako kanadský dolár alebo austrálsky dolár.

Teraz najčítanejšie

Lukáš Baloga

Finančným trhom som sa začal aktívne zaoberať už počas vysokej školy. Inžinierske štúdium som absolvoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave a zároveň postgraduálne štúdium na Nottingham trent university v Nottinghame. Popri štúdiu som zastával post člena investičného výboru a analytika u obchodníka s cennými papiermi. V súčasnosti pracujem ako analytik a zároveň pracovník na oddelení dealingu ProfitLevel. Štúdium makro a mikroekonomického diania aplikujem na investovanie na finančných trhoch. O týchto témach píšem aj na svojich blogoch.