Denník N

Most, ktorý nie je, nás ponad rozbúrenú rieku neprenesie

Času je málo. Nespoliehajme sa na zázraky

Záber z filmu Bílá pani režiséra Zdeňka Podskalského z roku 1965 (https://www.csfd.cz/film/23435-bila-pani/prehled/)

Pri čítaní chválospevov v novinách na adresu slovenského premiéra za to, ako zvládol prvé kolo plošného testovania na koronavírus, mi voľky-nevoľky prišla na um scéna z filmu Zdeňka Podskalského Bílá pani. V tom príbehu sa hodnostári v jednom nemenovanom meste spoliehali na zázraky a nakoniec im to nevyšlo. Most, ktorý sľúbili občanom mesta, sa nadprirodzenou silou nepostavil.

Občanom mesta to však nevadilo. So skandovaním – Ať žije soudruh předseda! – napochodovali v organizovanom sprievode s mávatkami a transparentmi v rukách do vĺn širokej, ale pokojnej rieky.

Testovať ohniská nákazy je určite potrebné a nepochybne aj nutné. Bolo to však potrebné urobiť skôr a spoľahlivou metódou. Na oslavné slová preto ešte zďaleka nie je čas. V občanoch totiž môžu vyvolať dojem, že máme vyhrané. Že most sa postavil.

Mám však veľmi silné pochybnosti, či spôsob, akým sa plošné testovanie uskutočňuje, prinesie želaný úspech. Obávam sa, aby to nedopadlo ako s tým túženým mostom. Rieka, cez ktorú nás má v bezpečí preniesť, ale nie je v žiadnom prípade pokojná.

Na svoje obavy mám viacero dôvodov.

Po prvé, nezachytil som žiadne informácie, či pozitívne nálezy v rýchlych antigénových testoch budú overované špecifickejšími PCR testami. Ak by sa výsledky potvrdili, prinieslo by to väčšiu istotu, že robiť takéto testovanie má význam. Ak by sa nepotvrdili, hrozí, že pozitívne testovaní sú falošne pozitívni a že ich počet bude vyšší ako počet skutočne infikovaných ľudí.

Po druhé, existuje nezanedbateľné riziko, že ľudia s negatívnym výsledkom sa podľa neho zariadia a budú sa správať, ako keby neboli infekční. Antigénový test je totiž, okrem toho, že je málo špecifický, aj nedostatočne citlivý.

Čo to znamená?

Predstavte si, že polícia pátra po organizovanej bande zločincov, o ktorých vie len to, že sa vozia povedzme v škodách Rapid. Na ich vypátranie použijú rýchly radar, ktorý však nie je veľmi špecifický, ani citlivý.

Radar zachytí aj veľa áut, ktoré sa na rapidky podobajú. A tak sa podozrivými stanú pasažieri mázd, renaultov, a podobne. Tým to dosť skomplikuje život, lebo pôjdu na určitý čas do väzby. To je tá nedostatočná špecificita, jedným slovom nepresnosť.

Na druhej strane, radaru unikne veľa skutočných rapidiek, napríklad bielych, ktoré nie je schopný detegovať, a tak sa skutoční banditi polícii vyhnú. To je tá nedostatočná senzitivita, citlivosť.

Premiér síce veľmi správne upozornil všetkých, ktorí podstúpili test, a vyšli z neho ako negatívni, aby si nemysleli, že sú naozaj negatívni. Natíska sa otázka, načo potom bolo testovanie dobré. Stačilo všetkým povedať, aby sa správali, ako keby boli infekční, a testy sa mohli ušetriť napríklad na opakované testovania zdravotníkov, ktorí budú v najbližších týždňoch nenahraditeľní.

Budú nenahraditeľní nie na celoplošné testovanie, ale na udržanie chodu zdravotného systému.

Popri pochvalných hodnoteniach ohľadne zvládnutej logistiky médiá venujú oveľa menej pozornosti počtom nakazených ľudí, ktoré každým dňom neustále rastú, a dnes už žiaľ aj narastajúcim počtom obetí. Úmerne tomu sú vysoké aj počty ľudí, o ktorých sa ešte nevie, že sú už nakazení, ale oni sú. O dva týždne budú preto nemocnice v najviac postihnutých mestách celkom vyťažené. To sa už nedá nijako odvrátiť.

Som absolútne presvedčený, že v dnešnej situácii je preto najdôležitejšie pripraviť sa na to a nevysiľovať zdravotníkov enormnou záťažou ohľadne plošného testovania. A posilniť tieto nemocnice, a tiež regionálne úrady verejného zdravotníctva finančne aj personálne, aby mali dosť síl a kapacít na poskytnutie starostlivosti chorým a vyhľadávanie nakazených.

Času je málo.

Pri tých oslavných zvolaniach typu – Ať žije soudruh předseda! – na adresu premiéra netreba zabúdať, že to boli práve jeho veľmi neprezieravé rozhodnutia a nezodpovedné správanie, ktorými nerešpektoval nariadenia a odporúčania odborníkov, čo k súčasnej situácii nemalou mierou prispelo.

Namiesto skandovania by médiá mali trvať na dôkladnom vyhodnotení spoľahlivosti údajov z testovania, ktoré prebehlo uplynulý víkend. A ak sa snáď ukáže, že testovanie, tak ako bolo uskutočnené, skutočne nie je spoľahlivé, či je dokonca neužitočné, tak by sa médiá mohli azda tiež venovať otázke, prečo potom vlastne muselo prebehnúť, kto a aký mal z neho úžitok.

Pokračovanie plošného testovania bez dôslednej analýzy výsledkov prvého kola na Orave a v Bardejove bude ďalším neprezieravým, a preto hazardným krokom.

Či už testovanie bude alebo nie, či už je spoľahlivé alebo nie, najdôležitejšie je dnes nepoľaviť v dodržiavaní hlavných zásad. Lepšie, ako veriť na most, ktorý možno ani neexistuje, je spoľahnúť sa na brod, ktorý je vyskúšaný – nosenie rúšok, umývanie rúk a udržiavanie odstupov.

26. október 2020

Teraz najčítanejšie