Denník N

Kto je najdôveryhodnejší vo vláde?

Záleží od uhla pohľadu. Aby to nebolo „skôr o rozpoznateľnosti ako o dôveryhodnosti“, stojí za to pozrieť sa nie len na dôveryhodnosť alebo len na nedôveryhodnosť, ale aj na ich kombináciu.

Podľa výsledkov prieskumu agentúry Focus pre Televíziu Markíza, ktorý sa uskutočnil na vzorke 1 014 respondentov od 7. do 15. októbra 2020, prejavili respondenti najväčšiu dôveru spomedzi členov a členiek vlády Richardovi Sulíkovi a najväčšiu nedôveru Igorovi Matovičovi.

Graf s hlavnými výsledkami tohto prieskumu bol v médiách prezentovaný zväčša tak, aby z neho bolo zrejmé poradie ministrov a ministeriek podľa podielu respondentov, ktorí im prejavili dôveru (napr. Denník N, SME). Avšak poradie členov a členiek vlády zohľadňujúce nielen dôveru, ale aj nedôveru, ktorú im ľudia v prieskume vyjadrili, napríklad vo vzájomnom pomere týchto dvoch táborov respondentov, by tiež stálo za trochu pozornosti. Aby to teda nebolo „skôr o rozpoznateľnosti“.

Skupinka piatich najdôveryhodnejších ministrov a ministerky sa ani v takto modifikovanom poradí síce nemení, no svojimi hodnotami pomeru dôverujúcich ku nedôverujúcim respondentom (1,12 až 0,94) si vytvára náskok pred peletónom zvyšku vlády (0,78 až 0,47). Ten na konci uzatvára premiér.

Teraz najčítanejšie