Denník N

Ako by vládol Kotleba?

Niekoľko dní pred voľbami sa po tom, čo začal vyhrávať Matovič v prieskumoch, zmenil hlavný nepriateľ pre dezinformačné weby. Tí, čo presne to isté nadávali na Kisku a následne na Čaputovú, sa pustilo do Matoviča. A jeho nie vždy dokonalé správanie a pandemická situácia to nezlepšuje. Ako by si na jeho mieste poradil Kotleba?

Urobme si hypotetický scenár. Kotleba, Harabin a Fico zostavujú vládu. Ich spoločné percentá boli 29,19%, čo je v tomto prípade 55 hlasov. Trochu to zmeňme tak, aby dostali ohromnú väčšinu, 90+ hlasov. Mohli by tak meniť čokoľvek a mali by všetko v rukách, zatiaľ čo iné strany by mali len účasť v opozícii. A z nejakého dôvodu by nebol premiérom nikto iný ako Kotleba. Podotýkam, reálne existuje stránka, kde si ľudia myslia, že Kotleba je premiérom. Napriek tomu, že Harabin vyhral…

Aké by bolo vládnutie?

  • Ako prvé by sa rozhorel boj proti menšinám. Kotleba rád nadáva na rôzne minority a tie by sa mali pod jeho vedením zle. Neznamenalo by to, že by všetci bez práce získali prácu. Znamenalo by to presný opak. Tí, čo prácu majú, by protestovali a celkový život minority aj majority by sa zhoršil. Kotleba je zaujímavý v riešení, že presunie jednu rodinu z miesta A na miesto B a urobí ohľadne toho tisícky fotiek, kde chváli svojich ľudí. Niečo takéto je samozrejme hlúpe, no na celom území Slovenska nemožné.
  • Samozrejme by sa začal riešiť koronavírus. Nie tak, ako by to riešili iní ľudia, pretože by nepočúval medzinárodne uznávaných expertov, ale svojich vlastných. Nepokračoval by tak žiadny vývoj vakcín, nedodržiavali by sa prísne hygienické štandardy a zo začiatku by fungovala ekonomika. Hľadal by sa vonkajší a vnútorný nepriateľ, čo by pre časť ľudí stačilo. Niekto jednoducho prežije zhoršujúce sa podmienky, keď má dostatočný strach, že to bude horšie.
  • Nasledovala by ekonomika. Bez expertov a pre rôzne populistické balíčky by išla ekonomika ku dnu, bez ohľadu na vírus. Oveľa menej by sa riešili problémy a oveľa viac by sa šírili dezinformácie. Tak by časť ľudí skutočne verila, že sú na tom dobre, aj keď na tom budú v skutočnosti čoraz horšie. Vyprázdňovanie kasy a Ficove kontakty na mafiu by spôsobovali čoraz väčší problém, pretože by to pocítili aj peňaženky občanov. Nejaký čas by si toto trio udržalo popularitu, no potom by to išlo dolu vodou. Prišiel by iný politik, ktorí by bol schopní klamať ešte viac – a Kotleba s Ficom a Harabinom by si museli ďalej kupovať priazeň, čo by bol ďalší problém pre ekonomiku.
  • Nasledovali by skutočne masívne problémy s Covidom. Tisíce mŕtvych, chýbajúci ľudia na potrebných miestach, ktorých nemá kto nahradiť – a ďalšie tisíce ľudí by opúšťali Slovensko s tým, že sa hlavne kvôli Kotlebovi a jeho vláde nechceli vrátiť. Spokojne by dožili mimo Slovenska. Slovensko by tak prišlo o dôležitý príjem a ohromnú časť špecialistov na najrôznejšie oblasti. Ostali by starší ľudia a ľudia bez vyššieho vzdelania a odbornej spôsobilosti.
  • Odchádzať budú všetky zahraničné podniky, živnosti sa budú rušiť. Neoplatí sa pracovať. Množstvo nezamestnaných neustále rastie. Zvyšuje sa počet samovrážd, nikto nedostáva pôžičky či hypotéky.
  • Nasledovala by anarchia. Nikto nikomu neverí, nič sa nedodržiava. Zo Slovenska odchádzajú všetci, čomu sa však snaží Kotlebova vláda zabrániť. Nastupuje hyperinflácia, akútna nesamostatnosť. Slovensko už dávno vystúpilo zo všetkých európskych a svetových organizácii, ktoré mohli pomôcť a dovtedy pomáhali.
  • Neskôr si tí, čo to prežijú, spomenú na politikov, ktorí neboli tak mešuge a napriek svojim chybám odvádzali podstatne lepšiu prácu a pozerali do predu. Pomedzi to sa zakážu všetky slobodné médiá a ostanú len tie, ktoré šíria dezinformácie. Slovensko sa tak stane akousi zmesou Severnej Kórei, Venezueli a mesačnej krajiny. Prestanú fungovať najzákladnejšie veci a bez vody, kanalizácie a mnohého ďalšieho sa staneme výkladnou skriňou zle riadeného ultra nacionalizmu v strede Európy, z ktorej sme odišli a do ktorej sa už nebudeme mať šancu vrátiť.
  • V prípade následného prepadu hlasov takýchto strán by sa mohol dostať k vláde niekto rozumný. A ten by mal veľký problém urobiť niečo k lepšiemu, pretože by nemal ani rozumných ľudí, ktorí by boli preč (alebo by umreli na rôzne choroby pre pád zdravotníctva), ani peniaze. Len dlhy. Opravná vláda by tak mohla robiť to najlepšie, čo sa dá, ale bez ohromnej pomoci zo zahraničia by sa ocitla v slepej uličke a rýchlo by stratila svoju popularitu. Prišiel by zase ďalší Kotleba?

Teraz najčítanejšie

Stanislav Hoferek

Som človek, ktorý si rád vyberá a dáva prednosť tolerancii pred nenávisťou. Mám rád otvorenú spoločnosť, úprimnosť a zdravú zvedavosť. Vlastním Greenie knižnicu a podporujem vzdelanosť a práce amatérskych autorov.