Denník N

Krajina naruby: Pre a proti celoplošnému testovaniu

ilustračný obrázok "odporníci", zdroj: internet
ilustračný obrázok „odporníci“, zdroj: internet

Krátky sumár virvaru posledných dní

Začiatok týždňa pôsobil nádejne. Testovanie na Orave a Bardejovskom okrese prebehlo úspešne a žiaden odborník sa zásadne nevyhranil proti nadchádzajúcej celoslovenskej akcii “špajla v nose”. Ak nejaká kritika aj zaznela, bol to len letný vánok a šum lístia.

Už nikdy nechcem byť premiérom

Záver týždňa, je však už o inom. Medzi vládnymi predstaviteľmi a odborníkmi sa deň po dni situácia vyostruje. Hromy divo bijú a Igor Matovič už nikdy nechce byť premiérom. (Mnohých tým určite potešil)

Čí to bol nápad?

V článku „Matovičov vabank“, sa dozvedáme, že za nápadom s celoplošným testovaním nestojí nik iný ako sám Premiér, ktorý z neznámych dôvodov svoj nápad dobrý mesiac (od 16.9.) tajil a komunikoval/loboval len v uzavretom kruhu vraj 15-tich členov vlády a 15-tich odborníkov, aby s ním nakoniec vyrukoval pár dní pred dňom „D“. Nie som si istý, či talent šokovať, ktorý náš premier bezpochyby má, je práve to, čo spoločnosť v týchto časoch potrebuje. Skôr by som privítal talent upokojiť, vecne diskutovať, odosobniť sa od vlastného ega, dôverovať (aspoň na oko) a byť otvorený voči občanom, dať na názor odborníkov, nechať si poradiť, dokázať sa nadýchnuť a neútočiť ako tiger na každého s opačným názorom. O celoplošnom testovaní bolo vlastne rozhodnuté už asi 9.októbra, kedy Minister Krajčí zadal objednávku na dva krát šesť miliónov antigénových testov. Informácia o pripravovaní celoplošného testovania vyšla na povrch až 16.10. na portáli aktuality.sk a k úplnemu priznaniu došlo o deň neskôr, na tlačovej besede s príznačným názvom “Priznanie”, kde Igor Matovič informoval verejnosť o svojom pláne vylodiť sa v Normandii a zničiť pliagu celoplošnou ofenzívou spojenou s lockdownom. Z názvu TB vidíme, že Premiér je v zásade úprimný človek, akurát tajnostkár.

“Ja som s tým prišiel, ja som to aj komunikoval”, povedal predseda vlády denníku N

Prečo ten mesiac utajeného režimu? Nemôžem si pomôcť, ale mám pocit, akoby sa Igor Matovič bál otvorenej verejnej (odbornej) diskusie, tak ako sa rodič bojí pustiť svoje dieťa (nápad) do sveta. Ak by to však spravil, nielenže by získal čas, aby sa dotiahli do detailov všetky plusy a mínusy (lebo viac hláv, viac rozumu), ale zároveň by netraumatizoval spoločnosť “šokovou terapiou”. Stačilo 16.septembra povedať “poďme uvažovať o celoplošnom testovaní, ak sa nám zhorší epidemiologická situácia”. A uvažovali by odborníci, lekári, matematici, analytici, no tiež by uvažovali ľudia, ktorí by sa mohli pripraviť pokojne a včas, na to čo ich čaká. Vo výsledku by celoplošne testovanie možno bolo a možno nie, mali by sme však istotu, že finálne rozhodnutie je dôkladné a správne. Neriešili by sa názorové nezhody v hodine 12-tej.

Nedostatky antigénových testov

Medzitým denník N priniesol článok: Experti vysvetľujú českú štúdiu inak ako Matovič. Vyplývajú z nej desaťtisíce falošných výsledkov.

K téme sa vyjadrili matematik Richard Kollár z UK v Bratislave a analytik Martin Smatana.

V článku sa dozvedáme, že celoplošné testovanie nie je zas až tak eňo-ňuňo nápad. A to nielen logisticky, ale najmä logicky. Úspešnosť (citlivosť) testov pôvodných českých štúdií síce dosahuje 67%, ale nie v podmienkach celoplošného testovania, kde je väčšina jedincov bezpríznakových. V takýchto podmienkach sa očakáva len približne 30% -ná citlivosť testov. Zo všetkých pozitívnych účastníkov zájazdu, testy identifikujú len 30%. Zvyšných 70% pozitívnych, získa potvrdenie, že sú negatívni. To znamená, že celoplošné testovanie dokáže úspešne izolovať menej ako 1/3 pozitívnych prípadov. Ďalej, článok uvádza, že nie každý pozitívny je zároveň infekčný. Mnoho pozitívnych, no neinfekčných ľudí, tak bude musieť zostať sedieť doma na zadku. No a nakoniec, niektorí pozitívni môžu byť v skutočnosti aj negatívni. Konkrétne 1% zo všetkých testovaných. Je to kvôli tomu že Ag-Testy majú špecificitu (spoľahlivosť) „len“ okolo 99%. Ak si vezmeme, že pilotné testovanie zachytilo necelé 4% pozitívnych, potom ¼-na z nich v skutočnosti pozitívna nie je. To je 1400 ľudí z 5600 pozitívnych. Opravte ma, ak sa mýlim. Majú prácu, povinnosti, záväzky, sú zdraví a v karanténe. Fakt by som nechcel byť štatistický stý zákazník.

Vo výsledku to vyzerá nielen na skreslenú štatistiku, ale aj na kopec negatívnych a neinfekčných ľudí za zamknutými dverami a ešte väčší kopec ľudí, možno aj infekčných s povolením na voľný pohyb.

Článok tiež uvádza, že výrobcovia neodporúčajú Ag testy na testovanie bezpríznakových ľudí, práve kvôli ich zníženej schopnosti rozpoznať infekciu v rannom štádiu. Pre tento účel sa odporúčajú PCR testy.

Miesto celoplošného testovania, radia odborníci stratégiu cieleného testovania (Ag) v ohniskách nákazy.

Petícia lekárov a odborníkov

27.10. vydali lekári a odborníci spoločné prehlásenie a zároveň petíciu k aktuálnej epidemickej situácii. Štyri dni pred dňom „D“, vyzývajú na diskusiu a zapojenie odborníkov do dialógu. Spoločné vyhlásenie prináša rozumné a inteligentné návrhy (odporúčam prečítať). Neodsudzuje priamo celoplošné testovanie, ale ani ho vyslovene neodporúča. Hoci z celkového znenia sa dá vycítiť názor a postoj podpísaných odborníkov. Štyri dni pred! Tu sa vrátim k tajnostkárstvu nášho Premiéra. Takto sa to nerobí. Ak by svoj zámer zverejnil pred mesiacom, bolo by dosť času na inteligentnú a rozvážnu diskusiu. V spoločnom vyhlásení sa spojili:

prof. RNDr. Silvia Pastoreková, DrSc.  -riaditeľka Ústav virológie SAV, Biomedicínske centrum SAV

 

RNDr. Boris Klempa, DrSc.  Ústav virológie SAV, Biomedicínske centrum SAV

 

doc. Mgr. Richard Kollár, PhD. Katedra aplikovanej matematiky a štatistiky, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského

 

Pavol Čekan, PhD. MultiplexDX

 

doc. MUDr.  Ing. RNDr. Peter Celec, PhD., MPH Ústav molekulárnej biomedicíny, Lekárska fakulta Univerzity Komenského

 

doc. MUDr. Alexandra Bražinová, PhD., MPH Ústav epidemiológie, Lekárska fakulta Univerzity Komenského

 

MUDr. Peter Visolajský Fakultná nemocnica Nitra

 

prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc. Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety

Na nože

No a dva dni pred vylodením, tu máme prestrelku medzi premiérom a ministrom obrany na jednej strane a lekármi v čele so šéfom SLK Mariánom Kollárom, na strane druhej, ktorí spochybňujú zmysel celej akcie a vyzývajú na odbornú diskusiu, kým sa ešte dá. Poukazujú na fakt, že výhody získané celoplošným testovaním môžu byť menšie, ako nevýhody spojené s vyčerpaním zdravotníckych zdrojov (personálne aj materiálne) a tiež so zvýšeným rizikom nákazy ľudí, čakajúcich v radoch na testy. V priloženom videu sa dozviete aj mnoho ďalších argumentov.

A včul buc múdry

Zrazu som si uvedomil, že sa pôjdem dať otestovať len preto, aby som to mal z krku, nerobil problémy a vyhol sa obmedzeniam (ak zároveň nebudem pozitívny, alebo len nespadnem do chyby merania). A to nie je práve ten najlepší dôvod na počúvanie nariadení. Tie by sme mali rešpektovať preto, lebo s nimi súhlasíme, nie preto aby sme sa vyhli sankciám.

A tak si vravím, že pritom čakaní v rade by sa mohol usporiadať aspoň koncert, divadelné predstavenie, omša, či trhy, keď už to bude jediná povolená hromadná akcia a nikto si nie je istý, či je to dobrý nápad. Nech je aspoň zábava. Každý by si vybral rad, podľa svojho gusta.

Neviem síce, čo prinesie víkend, ale tuším, že niekomu začnú prudko klesať preferencie, ak včas nezmení svoj prístup v komunikácii nielen s verejnosťou, ale hlavne s odborníkmi. Je to naozaj také ťažké, neútočiť na koaličných partnerov, neútočiť na odborníkov s opačným názorom, nechovať sa ako poštípaný kôň v ohrade? Byť otvorený, nechať si poradiť? Vykašľať sa na vlastné ego? Diskutovať vecne a bez emócii? Nebyt osobný, ješitný a vulgárny? Neoznačovať každého kritika za blázna, hajzla, bastarda, zradcu, psa, …? Nevyberať si kamarátov podľa toho, kto mi ťahá medové motúzy popod nos, ale podľa toho, kto je úprimný a dokáže mi oponovať? Dožije sa Slovensko niekedy normálneho premiéra, ktorý je nielen čestný, ale aj dospelý, vyrovnaný, schopný ľudí stmeľovať a viesť pokojný vecný dialóg? Byť príkladom? Nepochybujem o dobrých úmysloch Igora Matoviča. Chápem, že má toho veľa na pleciach. Musí to byť brutálny stres a tlak na jedného človeka. A práve preto, je niekedy lepšie sa zhlboka nadýchnuť, vydýchnuť, nechať hovoriť a počúvať iných. Hlavne asi tých odborníkov. A občas možno aj zahodiť vlastné nápady, ak sa ukáže, že nie sú zas až také dobré. Aj to ukazuje na veľkosť človeka. Ostať nad vecou. Aj nad sebou samým.

Teraz najčítanejšie

Daniel Kolarčík

  • sem tam o politike
  • inokedy o náboženstve
  • občas o filozofii a histórii
  • a hlavne o rodičovstve, vzťahoch, škole a empatickej výchove.
Aj keď k tomu hlavnému sa pri písaní dostanem len sem tam.