Denník N

Tikajúca bomba celoplošného testovania – falošná negativita

Mám obavy z reakcie ľudí na nízke percento pozitívnych testov. Budú mať pred Covid-19 ešte rešpekt?

Vyzerá to tak, že napriek všetkým tým skeptikom, priznám sa, vrátane mňa, bude celoplošné testovanie účasťou mimoriadne úspešné. Vzhľadom k tomu, že ešte v piatok ráno to vyzeralo na fiasko a len vďaka dobrovoľnej mobilizácii zdravotníkov sa za 24 hodín podarilo sfunkčniť takmer všetky odberové miesta, možno tento úspech považovať za zázrak. Niekto by povedal, že mali viac šťastia než rozumu. Netvrdím, že je to tak, no ak by to bola pravda, vyzeralo by to presne tak…ak by tento projekt skončil blamážou, bolo by mi úprimne ľúto najmä tých, ktorí jeho realizácii venovali dni a noci, teda armády. Vysokej účasti na testovaní môžeme vďačiť našim charakteristickým vlastnostiam: submisii, strachu, zvedavosti a chuti prežiť (toto je najdôležitejší faktor, ktorý prinútil občanov ísť k testu – ak chcú ísť do práce a kúpiť si teplé rožky, inú možnosť nemali).

Prečo bude testovanie úspešné? A prečo môže situáciu aj zhoršiť? Súhlasim s premiérom, že za úspech možno považovať každé odvrátené úmrtie. Za štatistikami a číslami sú ľudia, ich osudy, životy, rodiny. Vďaka testovaniu “stiahneme z obehu” tisíce potenciálnych šíriteľov nákazy. To je super. Čím viac, tým lepšie. Každá minca má ale dve strany. Mám obavy najmä z falošného pocitu bezpečia tých, ktorí majú negatívny test. Môžeme diskutovať o číslach a percentách, detaily nie sú dôležité, fakty však nepustia. Tisíce občanov s negatívnym testom sú pozitívni. Opakujem, úspech akcie ma úprimne teší, no jej marketing má mnohé slabiny. Z môjho pohľadu bude dôležitá forma odprezentovania výsledkov a potreba opakovaného upozorňovania občanov na to, že negatívny výsledok nie je zárukou bezpečia a skutočnej negativity. Zlatým štandardom naďalej zostáva PCR metodika.
Vláda sa musí pripraviť na útoky odporcov, ktorým dajú do rúk tromf – nízke percento “antigénovo” nakazených. Predpokladám, že celoslovenský priemer bude pod 2%, možno okolo 1%. To sú čísla, pri ktorých mnohí stratia rešpekt z Covid-19 a prestanú dodržiavať nariadenia, R-O-R. Nemôže platiť, že s negatívnym certifikátom môžem všetko a Covid sa ma už netýka. Tu vidím nedostatky v informovaní občanov.
Ďalšou otázkou je potreba druhého kola testovania nasledujúci víkend. Myslím si, že to by už nemuselo byť celoštátne. Mali by sme sa zamerať na najviac ohrozené regióny. Kľúčom by mohla byť zamorenosť podobná tej na Orave spred týždňa. Doporučil by som teda o týždeň testovať len v tých okresoch, kde je percento pozitívnych prípadov nad 3, prípadne 3,5%.

Kľúčom k zastaveniu šírenia Covid-19 je okrem identifikácie “antigén pozitívnych” občanov, naďalej dodržiavanie R-O-R, obmedzenie mobility, zákaz hromadných akcií, osláv, PCR testovanie, trasovanie (teda podpora RÚVZ), mediálna podpora, boj proti hoaxom, trestanie ich šíriteľov, intenzívna pomoc tým, ktorí nemôžu pracovať,…

Ďakujem hrdinom posledných dní, vojakom, policajtom, samosprávam, dobrovoľníkom a zdravotníkom, ktorí sú tvorcami malého slovenského zázraku.
Tí, ktorí ste ešte na teste neboli, choďte. Pre vás, pre nás, pre všetkých.

Záverom ešte rada z pohľadu lekára, ktorý včera počas testovania slúžil na urgentnom príjme. Na test nemusíte prísť nalačno, kľudne sa najedzte, pite, vodu si zoberte aj so sebou. Ak sú dlhé rady, radšej sa vráťte neskôr. Pár ľudí odpadlo a boli privezení do nemocnice. A tí, ktorí máte negatívny test, neberte to ako dôvod na oslavu. Ošetrovali sme aj takých, ktorí to s alkoholom prehnali…

Teraz najčítanejšie

Milan Kulkovský

Lekár, primár Interného oddelenia NsP Považská Bystrica. „Svet je príliš nebezpečný pre život, nie kvôli ľuďom konajúcim zlo, ale kvôli tým, ktorí sedia a nechajú ich konať." A.Einstein