Denník N

Matovičova erózia moci.

Istý profesor vytvoril prognostický model “Kľúče od Bieleho domu“, ktorý od roku 1984 úspešne predpovedá výsledok amerických prezidentských volieb. Na základe 13-tich kľúčových indikátorov predpovedá  – prehru Donalda Trumpa. Zaujímavý je fakt, že model neberie do úvahy aktuálne prieskumy, názory expertov, predvolebné aktivity ani televízne debaty … a je poučný aj pre porozumenie dianiu u nás. Inak Trump podľa neho prehráva v siedmich z trinástich kritérií.

Čo bolo kľúčom k úspechu Igora Matoviča? Prečo (v ktorých kritériách) prehrala predchádzajúca garnitúra? Prečo neuspeli iní? Pretože prehra znamená, že niekto urobil niečo lepšie, skrátka inak. Víťazne. Pretože Matovič je symbolom, že po starom sa už nedalo … a otázka za 100 bodov znie, či vie, ako by to malo ísť po novom … a presvedčí o tom (v prvom rade) svojich voličov.

Dejiny samostatného Slovenska sú synonymom privatizácie. Privatizácie majetku a privatizácie vyprodukovaných zdrojov. 90% respondentov (v medzinárodných prieskumoch) je názoru, že privatizácia zašla priďaleko a 50% si myslí, že sociálna nerovnosť sa naďalej prehlbuje. Liberálny trh je dnes konfrontovaný s úspechmi štátom regulovanej ekonomiky Ćíny, pandémiou ako rubovou stranou naivnej globalizácie, keď pri existenčne dôležitých produktoch sme dnes odkázaní na dovozy zvonka a ľudia, ktorí sa podieľali na budovaní globálneho systému končia ako nadbytočné pomocné sily na trhu práce. Kapitálové trhy ako dejisko rastúcej koncentrácie majetku kontra výkonovo orientované tarifné mzdy a príplatky.

Klasická novinová inzercia dnes generuje len zlomok obratu, dnes sú v móde cloudové úložiská dát, … e-Commerce likviduje klasický maloobchod. Najhodnotnejší automobil 20.storočia mal spaľovací motor a bol symbolom slobody pohybu. Automobil 21.storočia bude o zbieraní, spracovávaní a riadení toku dát. Aj preto je dnes Tesla hodnotnejšia ako väčšina “mamutov“ 20.storočia. A paradoxne slobodný trh je dnes odkázaný pri budovaní verejnej infraštruktúry na pomoc štátu (5G siete, čerpacie stanice a pod.)

Politické strany vyšli z módy. Nemecká CDU má problém s voľbou predsedu lebo elektronická voľba nemá oporu v ústave. Matovič berie príspevok na “veľkú“ stranu a pritom funguje ako virtuálna úderka s minimálnymi nákladmi (bez sponzorov) a Andrej Danko budujúci nákladný aparát tej svojej skončil ako lovec mamutov.

Brániť dnes konzervatívne hodnoty pripomína partiový tovar, ktorý vychádza z módy. Protikoronové opatrenia štátov konzervujú existujúci stav a neriešia budúci problém. Hospodársky liberalizmus čelí kríze dôveryhodnosti. Nepríjemnou pravdou je, že protikoronové opatrenia sanujú minulosť, (sociálne únosne) spomaľujú procesy zmien a v konečnom dôsledku len zostrujú ich budúce sociálne dôsledky.

Akosi nechceme vidieť, že Matovič sa naučil na zhromaždeniach pred Bonapartom ovládať masy ľudí a získal feeling preto, čo a ako ľuďom vhodne “posunúť“. Je otázne, či Matovič je jednoduchší alebo sa len štylizuje do podoby uveriteľnej svojmu elektorátu. Ak sme boli zvyknutí, že pasívne nasledujeme médiami odporúčané vybrané vzory, Matovič dnes urobil z ľudí aktérov svojho “antiestablishmentového“ ťaženia. Zdá sa, že celkom autentického. Lockdown je niečo ako bdelá kóma (časti) spoločnosti. Matovič sa jej vyhol tým, že rozhýbal masy. A degradovať jeho úsilie na komerčný profit z  celej akcie aj jedným z indikátorov prehry predchádzajúcej garnitúry.

Byť konzervatívnym nezaručuje budúci volebný úspech, byť progresívnym sa ukázalo byť nezrozumiteľným. Na rozdiel od svojich kritikov sa Matovič najlepšie trafil do nálad voličského elektorátu. Ak má byť Matovič našim obrazom v zrkadle, nič moc. Zatiaľ mu to stačí. Zatiaľ to robí o čosi lepšie, ako tí druhí. Ak sa dnes potvrdí prognóza modelu profesora Litmana  …

Teraz najčítanejšie