Denník N

Zadrž dych (Myšlienky freediverky)

Mrazivá hlbočina s hnedastým nádychom tmy. V hĺbke nevidno do diaľky, je tam chladné ničotné nič nasiaknuté smrťou. Cez odokrytú tvár prechádza chlad do vášho neoprénom ohrievaného tela. Rozplýva sa do vášho vnútra a každým ponorom si beriete jeho kúsok so sebou na povrch. Žijete s ním a on žije vo vás.

Pred potápaním nikdy nepijem kávu. Rozbúchala by mi srdce, čo by znamenalo väčšiu spotrebu kyslíka. A ten ja potrebujem, pretože na každý ponor ho mám tak niečo málo cez minútu. Som ešte len začiatočník a ani po dvoch rokoch potápania som sa zatiaľ ešte neponorila cez 30 metrov. Idem na to totiž veľmi pomaly a zodpovedne. Možno viac ako by som mala. Taktiež netrénujem tvrdo, pretože si nádychové potápanie, čiže freediving, nechcem znechutiť. Hĺbky, do ktorých sa potápam, poznám naspamäť. Už na začiatku, akonáhle zanorím tvár, viem, či bude ponor dobrý, alebo zlý.

Viem presne, aké pocity prídu v konkrétnych hĺbkach. Viem presne, ako dlho som pod vodou. A kebyže sa aj pozabudnem, mám na to hodinky, ktoré mi oznamujú pípaním, koľko sekúnd som na svojom „tripe“. Áno, každý ponor je niečo ako taký výlet mimo našej reality. Vnímanie sveta pod vodou je iné nielen kvôli tomu, že tento svet je, samozrejme, odlišný od toho nášho, suchozemského, ale aj naša myseľ s celým telom prechádzajú do iného módu.

Má to na svedomí potápačský reflex, ktorý majú všetky cicavce. Tep sa automaticky spomalí, keď chladové receptory na tvári prídu do styku s vodou. Telo obmedzí prísun krvi do svalov, kože a ďalších orgánov, ktoré sú nútené fungovať na kyslíkový dlh. Vďaka tomu ale počas ponoru preteká mozgom až dvojnásobné množstvo krvi oproti normálu. Takže je zrejmé, že aj to vnímanie bude trochu iné.

V tele sa deje ešte mnoho ďalších zmien a procesov, ktoré sa tiež odohrávajú mimovoľne. Vzhľadom na toto pozmenené vnímanie sa zdá, že dokonca aj čas plynie pod vodou inak. Tento opis stavu po zanorení síce môže znieť strašidelne a môže sa zdať, že je to stav, ktorému by sa normálne šťastný a zdravý jedinec chcel vyhnúť, no nie je tomu tak. V skutočnosti síce nemáte pod kontrolou procesy vo vašom tele, ale práve ten najhlavnejší orgán vo vašom tele pod kontrolou máte. Alebo sa o to aspoň po celý čas ponoru pokúšate. Ovládate vašu myseľ, pracujete s myšlienkami, pracujete so svojím vnútrom. Pozerať sa do útrob vlastnej duše však môže byť pre niektorých ľudí oveľa strašidelnejšie ako samotný strach z utopenia či z hĺbok.

 

~ Bojujete zmierom a snažíte sa prekričať vlastnú hlavu tichom. ~

 

Aj keď vám hlbočina nenaháňa strach, pri každej novej hĺbke vás môžu prevalcovať vaše vnútorné pocity a vlastné pochybnosti o vašich schopnostiach. Nastupuje panika, stres a tep srdca sa zrýchli a vy viete, že si luxus márnenia molekúl kyslíka nemôžete dovoliť. Zvádzate boj so samým sebou a pokúšate sa pod hladinou utíšiť vašu myseľ. Bojujete zmierom a snažíte sa prekričať vlastnú hlavu tichom. Hlbočina vás môže prevalcovať, ak sa budete do nej snažiť dostať nasilu.

 

V hĺbke nevidno do diaľky, je tam chladné ničotné nič nasiaknuté smrťou. Cez odokrytú tvár prechádza chlad do vášho neoprénom ohrievaného tela. Rozplýva sa do vášho vnútra a každým ponorom si beriete jeho kúsok so sebou na povrch. Žijete s ním a on žije vo vás.

V určitej hĺbke sa vie vo vašej hlave objaviť myšlienka aj napriek vašej nepriestrelnej istote o schopnostiach, s ktorými sa zanárate. Malá nevinná ničivá myšlienka, ktorá, ak jej dáte priestor, vás zvnútra dokonale vyhlodá. Ale to myšlienky robia. Či už na suchu alebo pod vodou sa dokážu zmeniť na presvedčenie. Pod vodou o niečo rýchlejšie. Keď sa vám však zárodok tohto presvedčenia o vlastnej neschopnosti podarí zastaviť na samotnom začiatku, pokorili ste, resp. skrotili ste vlastnú myseľ. Práve rozvíjaním tejto schopnosti sa posúvate ďalej. Či už máte pod nohami pevnú zem, alebo trepocete plutvami vo vode, viete nežiaduce myšlienky vytesniť. Toto je tá superschopnosť, ktorú som pri freedivingu získala a to je aj dôvod prečo chcem v tomto úžasnom športe – potápaní na jeden nádych – pokračovať.

 

Teraz najčítanejšie

Diana Weinberg

Inžinierka priestorového plánovania, ktorá sa odsťahovala pred 10 rokmi do Tel Avivu. V Izraeli pracuje v kancelárii, ktorá pomáha potomkom preživších holokaust z Československa s administratívou ohľadne českého a slovenského občianstva. Úzko spolupracuje s konzulárnymi oddeleniami Českej a Slovenskej republiky po celom svete. Vďaka svojej práci žije niekde medzi Izraelom, Českom a Slovenskom. Vo voľnom čase sa venuje freedivingu a iným bežným športovým aktivitám.