Denník N

MUSICBOX 2020: Hudba, ktorú milujem | 46. týždeň

K nedeľnej pohode neodmysliteľne patrí dobrá, poctivá rocková hudba. A čím by bol rock bez hardrocku?

TED POLEY: Beyond the Fade (2016)

Ted Poley je známy ako hlavný vokalista rockovej skupiny Danger Danger. Vydal už dve uznávané platne Collateral Damage (2006) a Smile (2007), tretia je minimálne rovnako dobrá.

Beyond the Fade poteší fanúšikov melodického hard rocku. Na albume spolupracoval s bratmi TomomJamesom Martinom zo skupiny Vega.

WHITESNAKE: Love Songs (2020)

Nie som extrémy priaznivec výberoviek, kompilácií a rôznych bestofiek. Keď som si ale vypočul túto kolekciu, musel som skorigovať svoj názor.

Nová kolekcia obsahuje zmes hitov a hlbokých skladieb, ktoré pôvodne vyšli v rokoch 1987 až 2011 na piatich štúdiových albumoch Whitesnake a na treťom sólovom albume Davida Coverdaleho Into the Light. Ide naozaj o zlatý fond – nie len Davida Coverdaleho, Whitesnake, ale celej rockovej scény.

Ak neviete ako partnerovi povedať, že ho milujete, povedzte mu to ľubovoľnou piesňou z týchto love songov.

PALLAS: The Sentinel (1984)

Prog-rocková kapela Pallas vydala orewllovskom v roku 1984 zaujímavý album The Sentinel. Ide o koncepčné album s textami založenými na témach studenej vojny, využívajúce futuristickú verziu príbehu o Atlantíde ako metaforu pre technologicky vyspelú spoločnosť, ktorá sa dostala na pokraj skazy.

Veľká časť materiálu albumu sa prvýkrát objavila v Atlantis Suite , epickej sci-fi rockovej opere, ktorá bola v tom čase základným kameňom koncertov Pallas. Pri vydaní platne však EMI chcelo, aby sa na nahrávke objavili aj komerčnejšie skladby a tak sa vystrihnuté piesne objavili na B-stranách singlov, čím sa výrazne znížil potenciál albumu.

Album bol nahratý v zostave: Euan Lowson (spev), Niall Mathewson (gitara, spev, klávesy), Ronnie Brown (klávesy, spev), Graeme Murray (basová gitara, spev, gitara) a Derek Forman (bicie, perkusie).

Teraz najčítanejšie

Richard Pliešovský

Po tejto zemi sa pohybujem už päťdesiat rokov. Umenie mi pomáha vidieť svet krajším. Mojou vášňou sú knihy a hudba.