Denník N

Aktuality sa chovajú ako bulvár, zavádzajú v nadpise a spúšťajú antikampaň proti KDH

Nestalo sa to prvýkrát. Portál aktuality zavádza a nepríjemne polarizuje spoločnosť. Hovorí v nadpise, že chce zrušenie limitu ľudí na bohoslužbách, to že KDH spomína aj kultúru už v nadpise autor zabudol spomenúť.

Tento článok mal začínať inak. Chcel som skritizovať KDH, ktoré myslí len na svojich voličov. V nadpise na portáli  aktuality.sk som sa totiž dočítal, že KDH žiada vládu, aby našla riešenie na vyššiu účasť na bohoslužbách. Nahnevalo ma to. Akým právom majú zástupcovia KDH povyšovať bohoslužby nad divadlá, kultúrne podujatia a čokoľvek iné. Nebol som jediný, v komentároch na Facebooku sa spustil hromadný hejt.

Pridal som sa a chcel som vyjadriť nesúhlas s týmto výrokom aj blogom. Predsa som sa ale k tomuto článku vrátil a otvoril si ho. Čo v ňom hovorí predseda KDH? „Bohoslužby a kultúrne podujatia nemôžu byť na chvoste záujmu vlády. Ak sa uvažuje o prehodnotení pandemických opatrení, je čas umožniť ľuďom prežívať aj duchovný a sociálny rozmer.“ Takže nie. KDH nemyslí len na svojich voličov, spomínajú aj kultúrne podujatia.

Je to zavádzanie, za ktoré by sa nehanbil Igor Matovič, či Nový čas. Od nich to aspoň očakávame. Aktuality by ale mali byť zárukou kvalitného spravodajstva. Týmto článkom opäť dokázali, že vedia kruto pochybiť. Autor článku, ktorý pod týmto žurnalistickým skvostom podpísaný nie je. Spomenutá je len tlačová správa z agentúry TASR, nadpis však niekto z aktualít určite vytvoriť mohol.

Nezastávam sa KDH, zastávam sa kvalitnej žurnalistiky, ktorá tu pokrivkáva. Ide síce len o tlačovú správu, no spolarizovala spoločnosť viac, ako nejaký kontroverzný článok. Takto by mienkotvorné média nemali fungovať. Je to varovný prst, pretože nenávisť môžu vedome, alebo nevedome šíriť aj média, nemusia to byť len populistickí politici.

Ján Vojtaššák

Som mladý občiansky aktivista a vyslúžil som si prezývku "antifašista", pretože za vyjadrovanie k strane ĽSNS som sa dostal do konfliktu, po ktorom som musel podať trestné oznámenie na jedného zo sympatizantov tejto strany. Založil som združenie s názvom Belianska kaviareň, ktoré organizuje na Spiši rôzne zaujímavé podujatia hlavne na politické témy.