Denník N

Aj ropu posilnili správy o vakcíne, rally ďalej pokračuje

Ropa cenovo profituje aj z dobrých správ po ukončení klinických testov vakcíny proti COVID-19, aj keď reálne k obnoveniu dopytu z leteckého priemyslu a globálnej ekonomiky po jednej pozitívnej správe nedôjde.

Na trhoch s ropou aktuálne nie sú žiadne náznaky korekcie ako ukazuje vývoj ceny na severomorskej rope Brent, aj na ľahkej texaskej WTI. Práve naopak, ich cena vzrástla v dôsledku stimulov obchodníkov, ktorí pokračujú v úsilí o zotavenie cien čierneho zlata na základe informácií o vakcíne, ktorá by mohla byť riešením súčasnej pandémie, čo zvyšuje dopyt po komodite.

Tento predpoklad „nádeje“ verzus realita je však nebezpečný, pretože k opätovnému návratu leteckej dopravy na úrovne pred vypuknutím koronakrízy a zvýšenej ekonomickej aktivite nedôjde spontánne po jednom oznámení o nádejnom očkovaní.

Pomáhať rastu cien ropy majú v posledných dňoch najmä pripomienky, že Rusko a Saudská Arábia sú pripravené „vylepšiť“ dohodu OPEC + na podporu cien čierneho zlata. Očakáva sa tiež, že produkcia ropy v USA v roku 2021 poklesne viac, ako sa očakávalo, čo by znížilo ponuku v obehu. Ďalšie skúšobné obdobie 3. fázy v nasledujúcich týždňoch pravdepodobne bude mať dlhodobý vplyv na ceny, ak budú úspešné. Contango v krivke termínových obchodov s ropou zostáva rovnako silné ako kedykoľvek predtým.

Ropa Brent v stredu v noci vzrástla o 4,80% na 44,00 USD za barel, čo je zhruba 11,0% nárast za týždeň.  Aktuálne má podporu pri 100-dennom kĺzavom priemere na úrovni 42,70 USD za barel a čelí náročnejšiemu dlhodobému odporu v oblasti 46,50 USD za barel. WTI cez noc vyskočila o 5,0% a od pondelka sa vyšplhala na 41,80 USD za barel, čo predstavuje 11,50% zisk. Rovnako čelí dlhodobej rezistencii v oblasti 43,50 USD za barel. Budúci vývoj však bude závisieť od reálneho úspechu vakcíny v globálnom meradle, ako aj ďalších vyššie spomínaných krokov k zabezpečeniu udržania  minimálne súčasných cien komodity a zabráneniu ďalších prepadov, akými sme už tento rok boli svedkami.

Teraz najčítanejšie

CFD World_M. Kristoff

Martin Krištoff

Viac ako dva roky som pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. a následne som pracoval ako hlavný analytik spoločnosti CFD World. Venujem sa dlhodobo portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.