Denník N

Arméni utekajú z Kalbadžaru a pália svoje domy

foto: www.azerbaycan24.com
foto: www.azerbaycan24.com

Región Kalbadžar sa vráti Azerbajdžanu 15. novembra, niektorí miestni pália svoje domy.

Vojna o Náhorný Karabach skončila trojstrannou zmluvou medzi Arménskom, Azerbajdžanom a Ruskom. Jedným z jej dôsledkov je aj návrat regiónu Kalbadžar Azerbajdžanu. Podľa pôvodných Madridských princípov, ktoré predpokladali mierové riešenie konfliktu o Náhorný Karabach, toto azerbajdžanské územie malo ostať v rukách Arménska, vojna to však zmenila.

Blíži sa dátum, kedy Kalbadžar prevezme pod kontrolu Azerbajdžan, čo spôsobilo exodus miestnych obyvateľov. Ako informuje vo svojej reportáži Steve Rosenberg, moskovský korešpondent pre BBC, ktorý sa momentálne nachádza v oblasti, niektorí obyvatelia berú so sebou všetko, čo dokážu odniesť a pália svoje domy.

Ďalšie video horiaceho domu zverejnil aj profil Armenian Vendetta na sieti Telegram.

Arméni sa zároveň snažia zachrániť aj čo najviac monumentov, takto napríklad sťahovali jeden z dediny Baglipeya/Nor Erkej.

Ďalšími oblasťami sú región Aghdam a oblasti kontrolované Arménskom v oblasti azerbajdžanského Gazakhu, ktoré sa vrátia Azerbajdžanu do 20. novembra 2020. Ako posledný sa vráti Azerbajdžanu región Lačin, tam uplynie lehota na odovzdanie 1. decembra 2020.

Teraz najčítanejšie

Rudolf Šerý

Okrem iného redaktor pre hkpoprad.sk :::::::::: #fact-checking