Denník N

Matovičova Hirošima

Skutočne je slovenská politika taká naivná?

Matovičova Hirošima

 

Včera Igor Matovič o 10,00 na Slovensku spustil politickú hru, ktorá odhalila účet predsedu vlády Roberta Fica v Belize Bank International BBIL Stav účtu ku dňu 21.júl 2015 bol 674.546.004,42 USD. Zároveň nám oznámil, že je vlastníkom cca 30 dokumentov a potrebuje pár dní, možno týždňov, aby informácie mohol overiť. Anonym, ktorý mu dokumenty ponúkol, je pravdepodobne hodnoverný. Padlo aj prirovnanie jeho kauzy ku Hirošime a Nagasaki. Na rovinu Vám poviem, až som sa zľakol, že na Slovensku konečne vznikne kauza, ktorá odhalí to, čo všetci tušíme už minimálne desať rokov a to, že politici kradnú a podvádzajú, že majú účty plné korupčných peňazí a občan Slovenskej republiky ich nezaujíma. Konečne statoční politický jedinci vystúpili na Olymp. Ich pravda, odvaha a dokumenty nám konečne otvoria oči a zbavia nás politických hriešnikov a oligarchov.

 

Poďme ale po poriadku. Čo celú túto kauzu spustilo? No predsa podľa Matovičovho tvrdenia nahrávka s Procházkom, ktorá mala dokázať neplatenie daní a obchádzanie zákonov v politike. Obchodný rozhovor medzi Igorom Matovičom a Radoslavom Procházkom sa odohral vo februári 2014. Procházka podľa nahrávky, ktorá je verejne dostupná na webe, žiada Matoviča, aby v manželkinom periodiku mohol dostať zľavu a rozdiel zaplatiť na drevo, to znamená, aby nemusel platiť DPH. Potvrdil tak, že v politike sú špinavé peniaze, ktoré pochádajú z darov oligarchov, ktoré nie sú nikde zapísané, ktorých pôvod nevie nikto overiť. Je to teda na morálnej úrovni mafie. Radoslav Procházka v tom čase kandidoval na prezidenta a chcel priniesť do politiky novú kultúru a morálku. Matovič zasa namiesto toho, aby okamžite nahlásil na polícii zločin krátenia daní, si celý rozhovor nahral a dobre uložil, aby ho v pravý čas (v júni 2014) vytiahol. Týmto Matovič len potvrdil, že mu nejde o zákon a boj s korupciou, ale o vlastné divadlo, v ktorom chce on získavať politické body a percentá v blížiacich sa voľbách. Prečo to tvrdím? A čo sme už všetci zabudli na fakt, keď v roku 2010 v parlamente vystúpil s obrovskou bombou a tvrdil, že mu ponúkli veľkú sumu peňazí, aby nepodporil vládu Ivety Radičovej. Nakoniec z veľkej kauzy bola fraška a Igor Matovič musel priznať, že sa stal obeťou nemiestneho žartu kamaráta.

Pán Matovič je veľmi rád stredobodom pozornosti, chce byť na politickom výslní. Preto sa často stáva terčom pre rozohrávačov rôznych spravodajských hier. Veď komu inému by ste podsunuli pamflet pekne zaobalený do uceleného dokumentu ak nie Igorovi? Pán Matovič by si vždy najskôr mal informácie overiť, podať trestné oznámenie na polícii, tá by to mala vyšetriť a politika s ťažkými miliónmi v zahraničnej banke zavrieť. Na Slovensku ale všetci najskôr zvolajú tlačovku, kde zhozene informujú o anonymných udaniach a tvária sa, že oni len informujú o tom čo sa deje.

 

 

Podľa Matovičovho tvrdenia tento týždeň komando Národnej kriminálnej agentúry vtrhlo do rodinnej firmy RegionPRESS v Trnave na politickú objednávku. Zároveň vydal vyhlásenie z ktorého až mrazí, a to že ”Skorumpovaní hajzli ho nezlomia”. Podľa dohadov, ktoré sa šírili sociálnymi sieťami a médiami, za kauzou stoja oligarchovia, ktorí si neželajú, aby Matovičovci spolu s Lipšcom vstúpili do parlamentu aj po voľbách 2016. Matovič to na záver uzavrel tvrdením, že kľúčové posty v polícii majú finančné skupiny. Daniel Lipšic kauzu potom posunul do roviny priameho prepojenia finančnej skupiny PENTA a anonymného udania Matoviča na polícii, prepojenia spriaznených médií (SITA, TA3) a podsúvaných informácií zo strany polície a aktivizáciou nezamestnaných blogerov, čo za pár EUR píšu to, čo si sponzor objednal.

 

Na druhý deň je na FB najaktívnejší od rána Matovič. Preberá iniciatívu a odkazuje slovákom, že o 10,00 tu vybuchne kauza silnejšia než atómovka. Informácie vypúšťa po častiach aby napätie ešte zväčšil a nedočkavosť sa stupňovala či už vo verejnosti, tak v médiách a v konečnom dôsledku aj u politikov. Stalo sa to, čo všetci predpokladali. Nastúpilo zverejnenie účtu na Belize, priznanie sa, že vlastne nič nemá, ale do pár dní , maximálne týždňov budú dôkazy predložené. Prečo tak dlho? Načo potrebuje týždne, keď , ako tvrdí 30 dokumentov má v rukách a stačí ich overiť a politické zriadenie spolu s elitami Slovenska sa otrasie v základoch. STOP!

 

Pozor! Ale veď Matovič aj pri nahratom rozhovore s Procházkom tvrdil, že je len obyčajným oznamovateľom korupcie, ktorý bojuje s politickým zločinom. A čo urobil? Nič! Kauza sa stratila v politických vyhláseniach rivalov. Polícia nenabrala ani len odvahu rozmotať sieť politickej korupcie a prania špinavých peňazí cez politickú prezidentskú kampaň! Polícia nekonala tak ako mala! Veď predsa v tom rozhovore vyslovene išlo o porušenie zákona, konkrétne krátenia daní! Konkrétna osoba sa chcela vyhnúť plateniu DPH! A aj napriek tomuto všetkému sa nestalo podľa polície a prokuratúry zatiaľ nič! Aké je teda ponaučenie?

 

Matovič sa potrebuje tak ako aj v prípade nahrávky rozhovoru s Procházkom zviditeľniť. Zároveň je logické, že bráni vlastnú manželku a pustil sa do boja s objednávateľom kauzy. Polícia, aj keby boli dôkazy z Belizé pravdivé, nebude schopná dokázať, že sa skutková podstata trestného činu stala, pretože počas obdobia niekoľkých týždňov, respektíve rokov, bude pátrať po procesných chybách, ktoré potom s radosťou vykoná, aby prípad nemusela uzavrieť a nedajbože niekoho obviniť. A Fico? Ak by na Slovensku platil zákon, tak si svoje trestné oznámenie môže strčiť tak akurát za klobúk. Pretože aj on obvinil premiérku Ivetu Radičovú z brania úplatku. Potom mu polícia nemohla doručiť predvolanie, lebo na adrese trvalého bydliska sa nezdržiaval a vyšetrovateľ ani len netušil kde býva. Keďže Róbert Fico predviedol ako sa vyhnúť výsluchom, môže teraz Matovič predviesť to isté divadlo a o pár rokov sa mimosúdne s Ficom dohodnúť. A tak ma teraz napadlo, že prečo sa vlastne tomu všetkému čudujeme? Veď my máme vládu bezdomovcov, nikto z nich nič nevlastní, všetci bývajú v prenajatých bytoch, rodinných domoch, autá majú zapožičané a ani len netušia, komu patria. Jediné, čo ich v poslednej dobe zaujímalo, boli utečenci, homosexuáli a blaho slovenského národa.

Teraz najčítanejšie

Peter Nôta

Podnikateľ, kameraman na volnej nohe, publicista, dokumentarista. Získal som medzinárodnú cenu na Ukrajine za dokument o Spolužití v Krásnej Hôrke. Pracoval som pre ČT, TV NOVA, STV, MARKIZA. Publikoval v Domino Fórum, Vasarnap, HN. Vytvoril som portál sociálnej internetovej televízie Chilli.today Zatiaľ je vo forme Start Up projektu. vysielať chcem začať na jeseň. Momentálne hľadám strategického investora.