Nie je to o štrnganí kľúčmi. Ani nikdy nebolo.

Je to štát, ktorý jeho elity nechceli , vznikol napriek nim, českým vykopnutím z federácie. Nepestovali v ňom patriotizmus, nemal kto obhajovať republikánske cnosti a spravodlivosť, tá akoby nechýbala
Kde kto u nás cíti sklamanie z rozdelenej spoločnosti a zhoršujúcej sa politickej kultúry. Ale priatelia, November je aj o šanci viesť spor. Nik už nezabezpečuje „jednotu ľudu“ ani to, aby sa súdruhovia občania chovali slušnúčko. A že tu máme fašistov, tupohlavých futbalistov, bývalých komunistov… ? Majú aj inde. Nenariekajme, lepšie je postaviť sa proti nim. A čo s tým, že konfrontačné a destabilizačné pokusy vyvolávajú – ako svoju poslednú šancu – politické postavy a postavičky, čo sa obávajú basy? Jasné, prehrali voľby a masy ich nominantov na všetkých pozíciách sa boja zmeny, niektorí aj spravodlivosti, ktorej kolesá sa pohli. Od ich agresívnej opozičnej politiky ale nepomôžu jalové výzvy na jednotu, na dobro a slušnosť. Slušnosť nestačí…
Výročie 17. novembra oživuje pekné spomienky. Ale, ako každoročne, aj infantilné predstavy o tom, že v Novembri bolo vyhraté štrnganím, radosťou na uliciach, tým, že sme sa (konečne) odvážili … ? Každý si pamätá niečo svoje. Ale takou romantickou reflexiou revolúcie sa iba vyhýbame jej kritickému zhodnoteniu. Historici zatiaľ mlčia, napokon archívy boli dlho ukryté a ani teraz nie sú preskúmané. Pravda akoby ani nikomu nechýbala. Lenže bez poznania minulosti nevieme správne skladať puzle dneška. A v hlavách sa to niektorým ľahko zmotá … ako práve vidíme. Slovensko je zraniteľné všetkými možnými sprisahaneckými poverami, aj to je dôsledok absurdného zlyhania reflexívnej inteligencie. Z okolitých štátov sme jediným, ktorý nemá spracované dejiny zmeny z r. 1989. Myslíte, že to je jedno? Lenže tretina učiteľov hľadá potom pravdu v Zem a veku (atď.).
Z príležitosti novembra sa prihovorila pani prezidentka : spomenula si na plagáty vo výkladoch a na usmiate tváre ľudí. Píše, že sme sa stali „svedkami aj aktérmi veľkej dejinnej udalosti – pádu totalitného režimu“. Presne trafila ten trpný rod, pre ktorý nevidíme skutočne veľkú dejinnú udalosť . Tou nebol „pád“ čohosi (nastal by aj bez Slovenska), ale aktivity verejnosti, ktorých rezumé bol zrod politického národa. A začiatok budovania štátu. Preto už nestačí byť iba rozjareným pamätníkom a „svedkom pádu…“. V dôsledku toho, že v Novembri sa na Slovensku zrodil nie iba občan , ale aj politické spoločenstvo (a neskôr štát) prežili sme z okolitých krajín najhlbšiu zmenu. Nestačí byť raz ročne rozcítený, v Novembri by sme mali rozmýšľať o svojom štáte, napr. že čo v ňom zlyháva.
Ropzmýšľať treba napr. o kríze straníckeho systému (a tým, aj politického), ktorý bol u nás napadnutý pandémiou zlodejstva a podvodníctva všetkého druhu. Hovorievame, že mafia ukradla štát. Ale čo pritom robil politický systém? A naozaj sa všetko začalo až za Fica? Kedy zanalyzujú svoje zlyhania a obvinia svojich mafiánov demokrati?
Akútnym problémom je aj druhá strana tej istej mince – informačné kanály, tvorcovia mienky a médiá. Čo sa u nás stalo so žurnalistikou? Kde prišla o dôveru? Rezignujeme na verejnú službu? Ako sme sa dostali do stavu, že časť verejnej mienky formujú oligarchovia, a druhú nejakí trolovia?
Ešte jeden problém a ostatné si nechám na inokedy : zbastardené vysoké školy. Vraj tam aj tamto sa vydávali nepravé diplomy, ale školy, či ľudia, čo to páchali, nenesú zodpovednosť. Kde to začalo? A kam sa zosunuli naši intelektuáli? Ako to, že tak stratili dôveru a ľudia radšej uveria poverám a hocakým idiotom? Ako to, že o tom úpadku nie sú schopní hovoriť?
……………………
V debate, prečo to na Slovensku ide s tou republikou ako v lete na saniach sa už minulo veľa papiera aj nervov, ale to neznačí, že stačilo. Naopak, debaty o našom budovaní štátu je málo a hlavne – vedie sa odťažito. Priveľa emócií na ochranu tých našich (a špinenie tých druhých), primálo odvahy ku pravde a otvorenosti.
Žijeme v štáte, v ktorom ešte stále prevláda vplyv normalizačných elít, vychýrených kedysi praktickým uplatňovaním pojmu „predposratosť“. Kto z nich by bol po Novembri mohol uvažovať o potrestaní zločincov totality? Možno hŕstka politických väzňov, ale inak…? Je to štát, kde po páde našej Biafry ducha nik nevymietol augiášov chliev. Jeho elity nechceli nič vymetať, nechceli ani štát, ten vznikol napriek nim, českým vykopnutím z federácie. Elity tak nepoznali a tým ani nešírili patriotizmus, ani neobhajovali republikánske cnosti. A hodnota pravdy, či spravodlivosti? Tá nikomu nechýbala, a to ani po tzv. reparáte Novembra, ktorým boli voľby r.1998. Časť víťazov mad Mečiarom sa aj vtedy potajme dohodla s porazenými, podobne, ako po revolúcii. Nebolo im hanba, heslom bolo zbohatni – a buď pre ľudí „menšie zlo“. Opäť sa kradlo, a popri tom , takto okolo 17.novembra, aj vzletne rečnilo.
Toto druhé zlyhanie demokratov bolo fatálnym a jeho dôsledky nesieme podnes. V diaľke sa už vtedy ohlasovala éra hnevu hlúpych a dezorientovaných, v ktorej žijeme dnes.
Pre toto všetko je dnes spoločnosť, aj každý z nás osobne , pred skúškou, v ktorej nám chýbajú smerovníky. Iste sledujete, ako to odporcovia demokracie znužívajú, najmä cez zmätky pandémie COVID-19. A nie len u nás . Nie je to zdanie, oni to myslia naozaj. Postavme sa preto za November nie ako za romantickú spomienku na štrnganie, ale za November ako jasný politický program.
A keď som spomenul pandémiu, tak radím, aby sme vydržali, že nám rozkývala každodenné fungovanie. To nie je to najhoršie, čo sa mohlo stať. To, že nežijeme bežný život, rozbíja pravidlá a spoločenské vzťahy. Jednému vadí, že sú školy zavreté, druhému, že sú otvorené, vadí testovanie aj netestovanie…zavretie hraníc aj ich otvorenie. Z logiky situácie je nespokojných veľa ľudí. Ale napriek tej všeobecnej otrávenosti a nahnevanosti nezabudnime, o čo ide zlodejom a mafiánom, ktorí panikária pre strach zo spravodlivosti. Nikdy na Slovensku nepadali také vplyvné postavy moci – táto doba je našou veľkou šancou. Povzbudivé su aj iné skúsenosti z pandémie – napr. že sme preukázali schopnosť vzájomnej solidarity. Alebo že sa ukázalo, že náš štát nie je až taký neschopný : armáda, polícia, zdravotníci, samospráva… mohli by sme si dopriať aj trochu uspokojenia. Svet Slovensku tlieska za boj s pandémiou. My si tlieskať nemusíme … ale zoberme to už s tou republikou vážne.