Denník N

Bláznivé preteky v Turecku a zisk siedmeho titulu pre Hamiltona

Po nedeľňajších pretekoch má veľký dôvod na radosť Lewis Hamilton. Po brilantnej jazde si vyjazdil víťazstvo a aj siedmy majstrovský titul. Na konte ich má už sedem, a tak sa dotiahol na legendárneho Michaela Schumachera.

Situácia sa už začala komplikovať pred pretekmi, keď začalo pršať. Prehánky spôsobili klzkú trať a ovplyvnili aj štart pretekov. Mnohí jazdci sa mali problém odlepiť z miesta. Toho príkladom sú oba monoposty Red bullu, ktorí mali po prehrabnutí zadných kolies najväčšie problémy. Naopak najlepší odpich mal Sebastian Vettel, keď sa z jedenástej priečky po prvom kole dostal na tretie miesto za oba Racing Pointy.

Verstappen išiel výborné preteky aj napriek nevydarenému štartu až do momentu, keď sa odhodlal predbehnúť Peréza. Max sa dostal na mokrú výbehovú časť. Následne sa roztočil čo spôsobilo prebrzdenie gúm. Tento incident chcel mladý Holanďan odčiniť čo spôsobilo niekoľko ďalších chýb.

Ako dobrí šetriči sa v pretekoch preukázali Hamilton s Perézom. Z vyčkávacej taktiky, keď chceli prezuť rovno na sliky sa stala jazda až do cieľa. Hoci mali staré a ojazdené pneumatiky aj tak jazdili rýchlejšie časy ako piloti, ktorí prezuli krátko pred koncom na nové intermediálky. Tie sa im už po prvom kole začali droliť.

O obrovské prekvapenie sa postarali jazdci Ferrari. Celé preteky jazdili tak trošku nenápadne až do konca posledného kola, kde si Leclerc vyšliapol na Peréza, ale v predposlednej zákrute prebrzdil čo ho stálo dve pozície. Na tretie miesto sa dostal jeho tímový kolega Vettel. Pre Ferrari to bolo najúspešnejšie vystúpenie práve vtedy, keď sa na okruhu nenachádzal Binotto.

Taktiež veľkým prekvapením po sobote boli piloti McLarenu. Po nevydarenej kvalifikácií sa v nedeľňajších pretekoch prezentovali veľmi slušným výkonom. Carlos Sainz mohol siahať pokojne na tretie miesto. Norris sa aj s najrýchlejším kolom umiestnil na ôsmej priečke.

Po vybojovanom víťazstve už nič nebránilo, aby si Hamilton vychutnal svoju siedmu trofej. Jeho kolega iba skonštatoval, že sa budúcu sezónu pokúsi poraziť Hamiltona.

Teraz najčítanejšie

Matej Kurila

Aktuálne študujem na gymnáziu v Bratislave. Po maturite by som chcel pokračovať v štúdiu na masmediálnej vysokej škole a neskôr sa stať redaktorom športu. Zaujímam sa nie len o šport, ale aj o dianie na Slovensku.