Denník N

Neustály boj o slobodu a demokraciu nekončí.

Keby sme si nepripomínali minulosť, nevedeli by sme oceniť slobodu.

V novembri 1989 som mal 31 rokov a bol som otcom troch malých chlapcov. Ďalších 31 rokov trvá vývoj  našej krajiny z totalitného režimu na demokratický. Pre mňa je 31. výročie novembra v tomto roku magické. Mnohí dodnes spomínajú na minulý režim nostalgicky, vraviac, že to obdobie bolo najlepšie v našich dejinách. Kritizujú zhoršenie pracovných príležitostí či sociálnych istôt. Ale môže byť človek naozaj šťastný, ak mu chýba sloboda? Preto sme revolúciu vítali s nadšením.  Ľudia sa napriek strachu a neistote zomkli vo vidine lepšieho života. A politický systém, ktorý sa zdal, že bude trvať naveky, sa zrútil ako domček z karát.  Konečne vytúžená sloboda.

A ak by som mal zhodnotiť, či Nežná revolúcia bola dobrá vec pre našu krajinu, určite poviem áno. Nielen preto, že môžeme slobodne cestovať, hlásiť sa k vierovyznaniu alebo nemusíme stáť dlhé rady na banány a podpultový tovar. Môžeme slobodne vyjadriť svoj názor. Máme možnosť výberu a možnosť rozhodovať sa o ľuďoch, ktorí povedú túto krajinu. Slobodne. Bez strachu.  Skončilo sa obdobie diktatúr a začali sme sa učiť žiť slobodne. A hlavne môžeme slobodne voliť, v slobodných a demokratických voľbách.

Ľudia, ktorí prežili november 1989, vnímajú benefity dnešnej doby inak, ako mladí ľudia v súčasnosti.  Je ale smutné, že v súčasnej dobe si 17.november nepripomíname z toho historického hľadiska. Skôr mám pocit, že je to vo vidine – spojenie extrémistov, komunistov a asociálov proti dnešnej „demokracii“. Je mi ľúto, že im uverilo aj veľa slušných ľudí.

Odkaz boja za slobodu by ale nemal byť zneužitý na politický boj s cieľom ničiť právny štát, ktorý sme si vybojovali. Ísť protestovať na námestia napriek zákazu zhromažďovania znamená pošliapať ideu právneho štátu a odkaz novembra. A sloboda nie je samozrejmosť. Je to privilégium. Vážme si ju.

Teraz najčítanejšie

Milan Laurenčík

Podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky. Člen Zahraničného výboru NR SR a Osobitného kontrolného výboru NR SR pre kontrolu NBÚ. Podpredseda Žilinského samosprávneho kraja, poslanec a predseda Komisie regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a životného prostredia Zastupiteľstva ŽSK. Od 2014 do 2016 starosta obce Terchová. ... zasadzujem sa o rozvoj regiónov, v ktorých bude radosť žiť....