Denník N

Pán premiér, nepokazte si to!

ilustračný obrázok "odporníci", zdroj: internet
ilustračný obrázok „odporníci“, zdroj: internet

Premiér Igor Matovič, začína pripomínať učiteľa, ktorý vyvolá žiaka k tabuli len preto, aby ho zhodil pred celou triedou. Mobbing, očierňovanie a zhadzovanie oponentov, boli bežné metódy aj jeho „populárnych“ predchodcov.

Premiér stavia proti sebe nie len chuligánov s dymovnicami, ale aj ľudí, ktorí si vážia slušnosť, rešpekt človeka k človeku a k iným názorom. K tomu môžme prirátať rodiny pendlerov, ktorých nazval v jari štekajúcimi psami, a ktorí aktuálne netušia, čo na hraniciach prinesie ráno a čo večer, ľudí vystresovaných neistotou z neustálych a nejasných zmien nariadení, roztržiek a sporov, ktoré Premiér vyvoláva svojimi prehnanými reakciami a samozrejme ľudí, ktorých príjmy a životné istoty sú ohrozené. Málo ich nebude.

Kreslo Premiéra Slovenskej Republiky je sťa zakliate. Každý kohút, ktorý si doň sadne, začne sa ponášať svojim predchodcom ako vajce vajcu. V hlave mu rozkvitne narcis. O sebe začne hovoriť v množnom čísle a miesto slova Ja, používa Slovensko. Začne trpieť stihomamom. Urážať, byť vulgárny, osočovať, zhadzovať, zosmiešňovať tých, ktorými sa cíti ohrozený. Alebo je to naopak. Jednoducho premiérske kreslo takýchto ľudí priťahuje ako magnet – ješitných, tvrdohlavých a sebestredných.

Túto premenu vidieť aj na súčasnom Premiérovi. Stále viac skloňuje, kto si splnil a kto nie akési domáce úlohy. Tento slovník – obraz učiteľa a žiaka, „spopularizoval“ jeho predchodca Róbert Fico. A Igor Matovič, sa mu svojou komunikáciou začína ponášať stále viac a viac. Používa verbálne techniky na „likvidáciu protivníka“, ktoré sa nápadne ponášaju na Ficove. Je to dedičné?

Richard Sulík prijal Premiérovu výzvu a pripravuje svoj pandemický plán. Inú možnosť ani nemal. Ak by ju neprijal, dal by tým Matovičovi príležitosť k ďalšiemu zhadzovaniu a zosmiešňovaniu jeho osoby. Neviem akú reakciu Igor Matovič čakal, ale ak to naozaj nechcel, nemal si to asi pýtať. V stredu ráno predstavil Sulík hrubé rysy tohto plánu. Opatrenia podľa SAS majú byť podobné ako v ČR a mali by sa zavádzať na regionálnej úrovni podľa aktuálnej situácie. Návrh znie rozumne a logicky. Miesto otvárania hrudníka, laparoskopická operácia. Miesto potopy, hasenie požiarov v miestach ohniska. Návrh je minimálne hodný diskusie. Vecnej diskusie. Bez urážok.

Ako prvé mi napadlo, že okrem iných výhod, môže zvýšiť zodpovednosť nás občanov (alebo našich spoluobčanov) dodržiavať opatrenia. Odrazu nebudeme všetci v jednom vreci. Niekedy sútaživosť môže aj pomôcť. Akonáhle sa opatrenia budú zavádzať regionálne a nie plošne, truc a antirúškove kampane stratia svoj zmysel.

Aká bola reakcia Igora Matoviča?

Keď by sme čakali, kým sa Richardovi uráči, zomrelo by ďalších dvesto-tristo ľudí. Nech sa páči, možno sú nejaké krajiny, možno Mongolsko nebude mať svoj pandemický plán, možno sa dá aj zobchodovať a niečo na tom utŕžiť,“

Preklad do Ficónčiny:
Neotravuj teraz so svojimi návrhmi, tu sme pri žatve. (máme dôležitejšiu prácu)

Preklad do Mečiarovčiny je zrozumiteľný naozaj každému:
Ešte raz sa mi budeš hrabať do kapusty, takú ti jednu j…m, že sa nespamätáš.

Preklad do slovenčiny:
Môj plán je ten najlepší a všetky ostatné sú zlé. Richard Sulík je zlý, zlý chlapec. A ja som dobrý, dobrý premiér.

A ďalšia reakcia Igora Matoviča

„Vymýšľať vymyslené je zbytočné, Slovensko o takéto služby záujem nemá.“ 

Preklad do slovenčiny:
“Prichádzať s návrhmi, ktoré nie sú moje, je zbytočné. Ja o takéto služby záujem nemám.”

Vymýšľať vymyslené je zbytočné, to áno. Aplikovať vymyslené, však už zbytočné byť nemusí.

A na záver 3 súťažné otázky:

  1. V čom je súčasny premiér rovnaký ako jeho predchodcovia?
  2. V čom je súčasny premiér lepší ako jeho predchodcovia?
  3. V čom je súčasný premiér horší ako jeho predchodcovia?

Vaše odpovede píšte na https://www.facebook.com/igor.matovic.7

Myslím, že ak v budúcej koalícii budú znieť mená ako Fico, či Kotleba, svoj podiel na tom bude niesť silné Ego Igorovo. Pán premiér nepokazte si to. Slovensko (či jeho časť) o takéto služby záujem nemá.

Na moment som chcel tento článok nazvať klub narcisov, ale ešte nie, ešte tam nepatrí, ešte mu chcem veriť, že sa zmení, že to dá, že začne komunikovať slušne a s rešpektom k názorom iných.

 

Teraz najčítanejšie

Daniel Kolarčík

  • sem tam o politike
  • inokedy o náboženstve
  • občas o filozofii a histórii
  • a hlavne o rodičovstve, vzťahoch, škole a empatickej výchove.
Aj keď k tomu hlavnému sa pri písaní dostanem len sem tam.