Denník N

Bougainville na prahu nezávislosti, môže za to draho zaplatiť

Obyvatelia počas referenda o nezávislosť. Foto: Asahi Shimbun / Getty Images
Obyvatelia počas referenda o nezávislosť. Foto: Asahi Shimbun / Getty Images

Rysuje sa 194. nezávislý štát sveta. Ostrov Bougainville odsúhlasil v referende koncom roka 2019 svoju nezávislosť, ktorú ešte musí potvrdiť parlament Papui-Novej Guinei.

Bougainville je malý ostrov v Tichom oceáne, ktorý síce geograficky patrí k Šalamúnovým ostrovom, ale doposiaľ bol súčasťou Papui-Novej Guinei. Územie, ktoré obýva niečo iba okolo 300-tisíc obyvateľov je bohaté na meď a zlato. Aj z tohto dôvodu vypukla koncom 80. rokov 20. storočia vojna o nezávislosť, ktorá skončila v roku 1998. Na základe mierovej zmluvy malo v období 2015-2020 prebehnúť na ostrove referendum o nezávislosti. To bolo úspešné koncom minulého roka. Ostrovania si teda vybrali cestu vlastného spravovania krajiny namiesto posilnenej autonómie.

V polovici septembra 2020 si tiež obyvatelia zvolili nového prezidenta, Ismaela Toroamu, ktorý patril k povstaleckým vodcom v bojoch proti armáde Papui-Novej Guinei. Ten chce pozdvihnúť ekonomiku ostrova nielen vytvorením špeciálnej ekonomickej zóny v oblasti Bana, ale aj opätovným otvorením nečinných baní. Zároveň ale dodal, že ľudia ako vlastníci prírodného bohatstva musia dať súhlas na akýkoľvek rozvoj.

Na ostrove naberajú na sile špekulácie o znovuotvorení obrovskej bane Panguna. Nachádzajú sa v nej zásoby medi a zlata za viac ako 58 miliárd dolárov. Práve spoločnosť, ktorá v nej meď a zlato ťažila do uzatvorenia bane v roku 1989 varuje, že nová legislatíva prinesie významné zmeny v banskom zákone, vrátane udelenia právomocí novej spoločnosti registrovanej na území Britských Panenských ostrovov za účelom uzatvárania nájomných zmlúv za účelom ťažby.

Austrália však nedávno akceptovala sťažnosť obyvateľov na porušenie základných ľudských práv pôvodnou spoločnosťou. Ľudia sa sťažovali, že odpad, ktorý ostal v bani po ťažbe, znečisťuje ich vodné zdroje, zaplavuje ich pozemky, posvätné miesta a spôsobuje zdravotné problémy. Lídri ostrova Bougainville by si mali dať pozor nato, aby ich snaha o nezávislosť a honba za prípadným ziskom z ťažby nepriniesla obrovské škody na životnom prostredí. Výstrahou pre nich by mal byť osud iného tichomorského ostrova Nauru.

Teraz najčítanejšie

Rudolf Šerý

Okrem iného redaktor pre hkpoprad.sk :::::::::: #fact-checking