Denník N

32 dní do Vianoc – venujme aj „Skutočný darček“

Opäť nám to veľmi rýchlo zbehlo. Čo chvíľa tu máme Vianoce a mnohí už začíname rozmýšľať, čo kúpime svojim najbližším. Tí šikovnejší už aj čo to kúpili. Tento rok bol ale iný. Pandémia zhoršila situáciu mnohým rodinám na Slovensku i na celom svete. To nám ešte viac pripomenulo, že mnohé rodiny si neužívajú výdobytky 21.storočia a nedokázali sa do dnes vymaniť z kolobehu chudoby.

Nechcem v tomto blogu písať o politike. Nechcem písať o tom, ako azda všetky vlády neriešili otázku vylúčených komunít, osád, ktoré sú v stave stredoveku, či to, ako sa rozkrádali peniaze z EÚ na riešenie týchto otázok. To už nezmeníme. Môžeme ale sami svojou trošičkou prispieť k tomu, aby tí najzraniteľnejší dostávali potrebnú podporu. Preto som si dal VÝZVU:

Dnes a každú adventnú nedeľu zdieľať na svojej nástenke nejakú dobrú vec. Vec, ktorá pomôže niekomu, kto to vážne potrebuje. A samozrejme sám prispieť. Dnes chcem upriamiť pozornosť na darček „Mesiac doučovania“.

Ja som mal to šťastie, že rodičia ma od prvého ročníka ZŠ podporovali. Mama so mnou robila domáce úlohy, skúšala ma, pomáhala mi, robila chutné desiaty. Z otca som zas mal zdravý „strach“ a tak som sa radšej (väčšinou) učil. Státisíce detí na Slovensku ale túto kľúčovú podporu nemajú. A nutne potrebujú VIAC podpory, VIAC doučovania. Za 20 EUR vieme zabezpečiť dieťaťu doučovanie na celý mesiac.

Budem veľmi rád, keď sa niekto k tejto výzve pridá. Asi málokto môže len tak prispieť väčšou sumou peňazí. Ak ale prispejeme viacerí, prezdieľame to na svoje nástenky a viacerí naši priatelia urobia to isté, vieme pomerne slušne pomôcť a „make a difference“. :)

Celé to zastrešuje nezisková organizácia Človek v ohrození. Tu si môžete viac prečítať o pomoci v SR a ďalších projektoch, kde môžeme prispieť a pomôcť. Skutočný darčekom viete pomôcť aj ľuďom v iných krajinách. Vďaka našej pomoci vieme dať ľuďom do rúk nástroje, ktoré im pomôžu dlhodobo. Okrem toho, že pomôžeme, môžeme to zároveň niekomu blízkemu darovať ako veľmi originálny darček.

Teraz najčítanejšie

Tarek Yacoob

Som študentom politológie na magisterskom stupni na Univerzite Komenského v Bratislave. Zaujímam sa o spoločenské a politické dianie a udalosti posledných dní ma nenechávajú chladným.