Denník N

P. Hiett: Věčnost začíná již dnes (Čitateľský denník 54/2020)

„Ježíš o satanovi řekl, že je to vrah a otec lži, když mluví, ‚nemůže než lhát‘. Kdesi jsem četl, že pro lháře je největším trestem nikoli to, že mu lidé věří, ale to, že on sám nemůže věřit.

Satan nevěří. Jan říká, že ‚světlo ve tmě svítí a tma ho nepohltila‘. Můžeme použít Tolkienova slova: ‚Všechno váží na vahách své zloby… jediná míra, kterou zná, je touha, touha po moci — a podle toho posuzuje všechna srdce.“ Pravdu nevidí a lásku nechápe. Je to lhář, který se beznadějne zapletl do tenat svých lží.

Satan není rovnocenným protějškem Boha. Není ‚temnou stranou síly‘. Zlo nemá nezávislou existenci. Je to vždy jen pokažené dobro. Nemůžete lhát, pokud není nějaká pravda, o níž lžete. Jsem přesvědčen, že satan je negace a zkaženost. Náš boj s ním je skutečný. Ale nemohu o něm říct, že je to živý drak, protože Ježíš je Život.

Asi by bolo najjednoduchšie začať nejakou glosou. O čipovaní, čísle šelmy, tetovaní — alebo Iron Maiden (Iron Maiden nemôže chýbať). Zjavenie svätého Jána si však zaslúži solídnejší prístup. Kniha, ktorá tvorí záver Biblie, je známa svojimi divokými obrazmi — štyria apokalyptickí jazdci a štyri podivné bytosti, sedem pečatí a sedem listov, stoštyridsaťštyri tisíc vyvolených, jeden Baránok. Čísla, symboly, kvetnatý jazyk plný tajomných zvratov a ozdôb. Ako tomu rozumieť dvetisíc rokov po tom, čo bola Apokalypsa napísaná?

Věčnost začíná již dnes je svojou formou takmer klasickým biblickým výkladom. Prechádza kapitolu za kapitolou celým Zjavením, rozpitváva ho, dáva do dobového kontextu a snaží sa — aj keď trocha americko-triumfalistickým spôsobom — priblížiť tento náročný text súčasnému čitateľovi. A robí to triezvym (a podľa mojej skromnej mienky aj biblickým) spôsobom. Žiadne počítania dátumov blížiaceho sa konca sveta, kritika očkovania či verejné prehlásenia Angely Merkelovej za antikrista. Hiett hovorí o Božom majestáte, Kristovej dokonalej a dostatočnej obeti, potrebe osobného pokánia a slávnom konci dejín.

Autor zjavne pochádza z charizmatických kruhov — musím ale uznať, že sa napriek tomu drží celkom pri zemi. Obočie mi hore vyletelo len pár krát, a to už je čo povedať. Ak si zopár vecí prefiltrujete, dostanete formou svieži a obsahom konzervatívny výklad, ktorý určite nezaškodí, a prinesie aj zopár nových pohľadov na staré pravdy. Ak však chcete niečo lepšie (a lokálnejšie) odporúčam Apokalypsu od Rastislava Betinu. A Meno ruže, samozrejme.

Na záver mám pre vás ešte kúsok poézie:

Bůh je v nebi
a nehne prstem,
vidí to miliony andelů
a nepohnou křídly.

Měli by ukřižovat Boha
místo mne a tebe.
To jsem řekl tomu Tesaři
jenž tam visel na dřevě.
(S. Carter)

P. Hiett: Věčnost začíná již dnes
Návrat domů, 2009
272 strán
*
70 %

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete sledovať tu.
Moje ďalšie písačky a kresbičky môžete sledovať tu.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, comicsoch, kultúre, Bardejove a tak podobne.