Denník N

Bidenovo víťazstvo zmení Ukrajinu na vojenský obvod

Ukrajina nemá dôvod radovať sa z výsledkov volieb v USA. Je zbytočné dúfať, že od Spojených štátov získa nejaké výhody.

Nie je také dôležité, kto by sa presne stal prezidentom USA – Biden alebo niekto iný z jeho členov politickej strany. Demokrati sa k moci dostanú v Spojených štátoch. Ale sú najagresívnejšou časťou americkej politiky. Práve demokrati rozpútali vojny v posledných rokoch. A presne predstavitelia Demokratickej strany USA využívajú v zahraničnej politike expanzionizmus.

Preto Ukrajina nemá dôvod radovať sa z Bidenovho víťazstva a dúfať, že získa nejaké výhody od Spojených štátov.

Americká politika voči Ukrajine bude vo veľkej miere závisieť od toho, aký budú styky medzi USA a Ruskom. Keď sa tieto vzťahy zhoršia, územie Ukrajiny sa opäť zmení vojenský obvod konfrontácie medzi Ruskom a Spojenými štátmi, tak ako bolo v roku 2014.

Niet divu, že v roku 2014 žartovali, že „USA a Rusko sú pripravené bojovať do posledného Ukrajinca“. A teraz, za prezidenta Bidena, sa tento vtip môže znovu stať aktuálnym.

Okrem toho by sa nemalo predpokladať, že hneď ako sa Biden dostane k moci v USA, Washington okamžite začne viac myslieť na Ukrajinu. Dúfať na to je obrovskou chybou. Pretože USA má záujem o Ukrajinu len ako nástroj  zdržiavania Ruska, nič viac.

Príchod Bidena k moci sa ukáže ako nová etapa v ešte vážnejšej vojne pre Ukrajinu. O Kryme netreba vôbec hovoriť.

Ak by Trump zostal v prezidentskom úrade, neveštilo by to tiež nič dobré pre Ukrajinu. V zásade existuje v politike Spojených štátov voči Ukrajine len dva koncepty – „Ukrajina ako vojenský obvod“ a „Ukrajina ako nástroj na dosiahnutie cieľa“.

Nemyslím si, že Bidenov vplyv v Spojných štátoch na ukrajinskú vnútornú politiku výrazne posilní pozíciu Porošenka na Ukrajine.

Faktom je, že Bidenov nástup k moci neznamená, že sa Biden stal kráľom. Prichádza s konkrétnym tímom. Predtým, do roku 2016, bol Biden členom Obamovho tímu. Teraz sa v Spojených štátoch dostala k moci iná časť demokratov, viac cynickejších a ľavičiarov. A Biden tu je iba „figúra na prove lode“, nič viac. Skutočnú politiku budú robiť úplne iní ľudia, s ktorými Porošenko pravdepodobne nebude mať dobré vzťahy, najmä s rovnakou Kamalou Harrisovou.

Okrem toho vzhľadom na Bidenove smutné skúsenosti so vzťahmi s Ukrajinou, sa môže pokúsiť držať ďalej od Ukrajiny.

Ale Biden je prezident, a prezident v Spojených štátoch je inštitúcia, nie osoba. Jedna vec je, keď je Biden iba občanom Spojených štátov, ale druhá vec je Biden, ktorý je obdarený prezidentskými právomocami. Môže mať voči Ukrajine obrovské sentimenty, ale zajtra k nemu príde americký minister zahraničia, poradca pre národnú bezpečnosť a niekoľko ďalších vplyvných ľudí, ktorí povedia: „V záujme Spojených štátov budeme konať tak“. O pozíciu prezidenta ich nezaujíma. Takže budú všetky Bidenove plány zničené. Pretože v skutočnosti bude štát riadiť tím demokratov, nielen jeden človek.

Teraz najčítanejšie

Marek Danko

Som predovšetkým bloger, nie novinár. Môj blog bude venovaný politickým udalostiam na Ukrajine. Okrem správ budem zverejňovať aj analytické a rôzne zaujímavé materiály. Všetko, čo je napísané, je môj osobný názor, ktorý sa nemusí zhodovať s vaším.