Denník N

Vláda je v rámci pandémie v dôležitých veciach neschopná a najviac za to môže premiér Matovič

Dnes (23.11., 1 mesiac pred Vianocami!) plánovali 2 vládni predstavitelia predstaviť 2 plány boja proti pandémii koronavírusu, ktoré obsahujú odstupňovaný epidemiologický semafor, kritériá hodnotenia situácie aj s nimi súvisiace opatrenia. Jeden plán mal byť od ministra zdravotníctva Mareka Krajčího z OĽaNO, druhý od ministra hospodárstva Richarda Sulíka, predsedu SaS.

Marek Krajčí svoj plán napokon stiahol a navrhol predložiť plán Richarda Sulíka. Návrh plánu z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorý unikol do médií, bol podľa ministra rezortu neúplný a je potrebné ho vylepšiť a doladiť.

Premiér Igor Matovič sa však už vyjadril, že Sulíkov návrh je podľa neho nedostatočný a zlý. Podľa informácií Denníka N „nazval premiér Sulíka“malým deckom“. Sulík podľa Matoviča „odkopíroval niečo z Česka, niečo z ministerstva zdravotníctva a urobil kompilát“. „Figu borovú máme plán,“ tvrdí Matovič.“

Tu je potrebné zastaviť sa pri predchádzajúcej vete. Premiér Slovenskej republiky Matovič povedal a de facto priznal, že nemáme plán na boj s pandémiou koronavírusu. On ako líder vlády pritom za prípravu takéhoto plánu nesie najväčší diel zodpovednosti. Ako som už naznačil, je zarážajúce, že to povedal práve dnes, 23.11., 1 mesiac pred Vianocami, keďže vláda mala od marca, odkedy vládne, celé leto a jeseň až dodnes na to, aby potrebný plán pripravila. Kde bol Matovič celý čas? Prečo len opakovane reagoval na situáciu, vymýšľal experimentálne nápady, ale absolútne nedokázal zabezpečiť základ, teda pandemický plán? Prečo nekonal hlavne proaktívne, ale takmer vždy reaktívne? Je vhodné tiež pripomenúť, že Matovič za v podstate rovnakú absenciu plánu veľmi tvrdo kritizoval vtedajšieho predsedu vlády Petra Pellegriniho. Bolo to v čase, keď už bolo po februárových voľbách, nová vláda však ešte nebola menovaná do funkcie a tak premiérom a zodpovedným za riešenie pandemickej situácie bol stále Pellegrini.

Na potrebu prípravy plánu veľa odborníkov a ľudí vopred a opakovane vládu a premiéra upozorňovalo. Dokonca som v niektorých príspevkov na internete o tom písal aj ja.

Tieto nové skutočnosti len podčiarkujú neschopnosť vlády s premiérom na čele a taktiež nebezpečenstvo nezhôd a hádok v rámci vlády a koalície. Je potrebné zanechať minulé spory, potlačiť vlastné egá a s pokorou sa konečne zamerať na podstatu. A tiež sa v prvom rade poďakovať všetkým odborníkom, zdravotníkom, epidemiológom, hygienikom, úradníkom a ostatným zodpovedným ľuďom na Slovensku, ktorí majú podstatný podiel na aktuálnej relatívne dobrej situácii v rámci pandémie na Slovensku.

Teraz najčítanejšie

Jakub Feltovič

Jakub Feltovič sa narodil v roku 1994 v Prešove. Prispieva blogmi o domácej i svetovej politike, medzinárodných vzťahoch, ekonomike, vede a klimatickej kríze. Usiluje sa o úspešnejšie, modernejšie, prodemokratické a proeurópske Slovensko bez klamúcich a nečestných politikov, karieristov, oportunistov, nezodpovedných populistov a nebezpečných extrémistov. Zasadzuje sa o rozvoj stredopravého politického spektra a kresťanskej demokracie. Zasadzuje sa o budovanie modernej, jednotnej, spravodlivej a ekonomicky, hospodársky i vojensky silnej a sociálne solidárnej Európskej únie. Jakub Feltovič was born in 1994 in Prešov. He contributes blogs on domestic and world politics, international relations, the economy, science and the climate crisis. He strives for a more successful, modern, pro-democratic and pro-European Slovakia without deceptive and dishonest politicians, careerists, opportunists, irresponsible populists and dangerous extremists. He advocates the development of the center-right political spectrum and Christian democracy. He advocates the building of a modern, united, just and economically and militarily strong and socially cohesive European Union.