Denník N

Vláda je v rámci pandémie v dôležitých veciach neschopná a najviac za to môže premiér Matovič

Dnes (23.11., 1 mesiac pred Vianocami!) plánovali 2 vládni predstavitelia predstaviť 2 plány boja proti pandémii koronavírusu, ktoré obsahujú odstupňovaný epidemiologický semafor, kritériá hodnotenia situácie aj s nimi súvisiace opatrenia. Jeden plán mal byť od ministra zdravotníctva Mareka Krajčího z OĽaNO, druhý od ministra hospodárstva Richarda Sulíka, predsedu SaS.

Marek Krajčí svoj plán napokon stiahol a navrhol predložiť plán Richarda Sulíka. Návrh plánu z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorý unikol do médií, bol podľa ministra rezortu neúplný a je potrebné ho vylepšiť a doladiť.

Premiér Igor Matovič sa však už vyjadril, že Sulíkov návrh je podľa neho nedostatočný a zlý. Podľa informácií Denníka N „nazval premiér Sulíka“malým deckom“. Sulík podľa Matoviča „odkopíroval niečo z Česka, niečo z ministerstva zdravotníctva a urobil kompilát“. „Figu borovú máme plán,“ tvrdí Matovič.“

Tu je potrebné zastaviť sa pri predchádzajúcej vete. Premiér Slovenskej republiky Matovič povedal a de facto priznal, že nemáme plán na boj s pandémiou koronavírusu. On ako líder vlády pritom za prípravu takéhoto plánu nesie najväčší diel zodpovednosti. Ako som už naznačil, je zarážajúce, že to povedal práve dnes, 23.11., 1 mesiac pred Vianocami, keďže vláda mala od marca, odkedy vládne, celé leto a jeseň až dodnes na to, aby potrebný plán pripravila. Kde bol Matovič celý čas? Prečo len opakovane reagoval na situáciu, vymýšľal experimentálne nápady, ale absolútne nedokázal zabezpečiť základ, teda pandemický plán? Prečo nekonal hlavne proaktívne, ale takmer vždy reaktívne? Je vhodné tiež pripomenúť, že Matovič za v podstate rovnakú absenciu plánu veľmi tvrdo kritizoval vtedajšieho predsedu vlády Petra Pellegriniho. Bolo to v čase, keď už bolo po februárových voľbách, nová vláda však ešte nebola menovaná do funkcie a tak premiérom a zodpovedným za riešenie pandemickej situácie bol stále Pellegrini.

Na potrebu prípravy plánu veľa odborníkov a ľudí vopred a opakovane vládu a premiéra upozorňovalo. Dokonca som v niektorých príspevkov na internete o tom písal aj ja.

Tieto nové skutočnosti len podčiarkujú neschopnosť vlády s premiérom na čele a taktiež nebezpečenstvo nezhôd a hádok v rámci vlády a koalície. Je potrebné zanechať minulé spory, potlačiť vlastné egá a s pokorou sa konečne zamerať na podstatu. A tiež sa v prvom rade poďakovať všetkým odborníkom, zdravotníkom, epidemiológom, hygienikom, úradníkom a ostatným zodpovedným ľuďom na Slovensku, ktorí majú podstatný podiel na aktuálnej relatívne dobrej situácii v rámci pandémie na Slovensku.

Teraz najčítanejšie

Jakub Feltovič

Jakub Feltovič sa narodil v roku 1994 v Prešove. V domovských Lipanoch vyštudoval gymnázium, v roku 2008 ako 13-ročný zvíťazil vo svojej kategórii na Medzinárodnej olympiáde v ruskom jazyku v Moskve; svojho času v tejto súťaži triumfovala aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Prispieva blogmi o politike a medzinárodných vzťahoch, o financiách, ekonomike či o zdravotníctve. Bojuje za lepšie, demokratické a proeurópske Slovensko bez klamúcich a nečestných politikov, karieristov, oportunistov a nezodpovedných populistov. Taktiež bojuje za Slovensko bez extrémizmu, zastáva antifašistický, antikomunistický a antitotalitný postoj. Ideologicky a hodnotovo má blízko k rakúskemu kancelárovi Sebastianovi Kurzovi a k Európskej kresťanskej demokracii. Zasadzuje sa o rozvoj stredopravého politického spektra a kresťanskej demokracie na Slovensku. Zasadzuje sa o budovanie modernej, jednotnej, spravodlivej a ekonomicky, hospodársky a vojensky silnej a sociálne solidárnej Európskej únie. Jakub Feltovič was born in 1994 in Prešov. He graduated from grammar school in his home town of Lipany, in 2008 he won the International Olympics in Russian language in Moscow as a 13-year-old; formerly, German chancellor Angela Merkel also triumphed in this competition. He contributes blogs on politics and international relations, finance, economics and healthcare. He fights for better, democratic and pro-European Slovakia without deceptive and dishonest politicians, careerists, opportunists and irresponsible populists. He also fights for Slovakia without extremism, takes an anti-fascist, anti-communist and anti-totalitarian stance. Ideologically he is close to Austrian chancellor Sebastian Kurz and to European christian democracy. He advocates the development of the center-right political spectrum and christian democracy in Slovakia. He advocates the building of a modern, united, fair and economically and militarily strong and socially inclusive European Union.