Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Excelom proti pandémii.

Kdesi som čítal, že politika by dnes mala byť o zodpovednom zvažovaní. U nás zatiaľ skôr o znevažovaní. Bonapartovič premrhal volebný kapitál v rekordnom čase takým spôsobom, akoby mu na ňom ani nezáležalo a dnes ho zachráni azda už len tretia vlna pandémie. Nebude jediný, aj iní sľubovali “America First“ a je z toho “America Alone“.

Sulíkov Excel už mal byť (dávno) v paragrafovom znení a chystaný celonemecký vianočný lockdown (Betriebsferien) mohol Bonapartovič využiť na podobný krok aj u nás. Nakoniec kope firiem iné asi ani nezostane. Už pred Vianocami chcú Nemci začať s očkovaním a predpokladám, že po Vianociach tento proces v spojení s testovaním ešte urýchlia. Ak je životnosť očkovacej látky (vychádzam z nemeckých reálií) niekoľko dní pri  teplotách “ideálnych na skladovanie mikročipov“, znamená očkovanie aj logistický problém. Chladiarenský.

Vyzerá to fajn, skoro ako dúha, od zelenej po čiernu. Kto nastaví vstupné farby oblastí? Jedny testy sú nepresné a robili sa za neregulérnych podmienok, tie druhé sú drahé a presné, ale na nastavenie farieb sa ich robí málo. Navyše ak je časový rozdiel medzi meraniami väčší ako x-dní … objektívne by malo byť plošné otestovanie presnejšími testami tak, ako v prvom kole. Ak sa nenastavia farebne oblasti deň po testovaní hrozí, že zlé oblasti zamoria tie dobré a pri neochote dať sa zaočkovať … poznáte ten príbeh o Sizyfovi.

Aj Nemci prišli nato, že je nevyhnutný lockdown na 14 dní a testovanie (vychádzajúce z doterajších skúseností) previazať s očkovaním. Takže milióny ihiel a striekačiek k tomu. Našťastie nás nie je 80 miliónov … ale dôvera k “čipovaniu“ (pre istotu – očkovaniu) rádovo nižšia. A “stádová“ imunita nevznikne zaočkovaním skupiniek dobrovoľníkov.

Rodí sa doba virtuálna, bezkontaktná. A začne sa celkom netradične. Očkovaním. Masívna tretia vlna by zrejme ohrozila aj 7 miliárd, s ktorými už počítame ako s istotou. Ako s rozvojovým impulzom …isté zatiaľ je, že to bude impulz.

Teraz najčítanejšie