Denník N

Cenzúra sa prejavuje sofistikovane, preto potrebujete byť mediálne gramotní

Mediálna gramotnosť je nevyhnutná na správne pochopenie správ. Je to najmä z dôvodu, že cenzúra v súčasnosti prebieha sofistikovane a na rôznych úrovniach.

Voľný čas momentálne trávim v Čechách na Letní žurnalistický škole Karla Havlíčka Borovského. Ide o projekt pre mladých záujemcov o žurnalistiku z Čiech, Slovenska, Poľska, Ukrajiny a Rakúska. Pozostáva z celodennej šnúry workshopov, prednášok a besied s hosťami, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v médiách, a tiež z praktickej časti, pretože študenti jednotlivých skupín sami spracovávajú výstupy.

Dnes ma zaujalo rozprávanie redaktora lidovek.cz Petra Závozdu. Z jeho besedy vyplynulo, že mediálna gramotnosť je zanedbávaná. Závozda tvrdí, že práve schopnosť publika vnímať správy z určitých pozícií je pri súčasnej oligarchizácii médií kľúčové. Ľudia by mali vedieť, komu médiá patria a o čo ide ich majiteľom.

Petr Závozda Foto: Foto tím Letní žurnalistická školy Karla Havlíčka Borovského pod vedením Jaroslava Loskota
Petr Závozda. Foto: Foto tím Letní žurnalistická školy Karla Havlíčka Borovského pod vedením Jaroslava Loskota.

Medzi jeho ďalšie poznámky patril tiež fakt, že síce všetci o legislatívnej regulácii vlastníctva médií hovoria (v Čechách obzvlášť), ale nikto ešte nepovedal, ako by taká regulácia mala vyzerať. (Myslím si, že vážne dobrá téma na zamyslenie sa pre mediálnych expertov.)

Prejavy cenzúry

Ide o ťažkú otázku najmä z dôvodu, že cenzúra v súčasnosti prebieha sofistikovane a na rôznych úrovniach. Predstava, že vlastník média priamo volá redaktorom, bola  už viackrát vyvrátená a pôsobí skôr humorne. (Samozrejme, až na jednu výnimku v Babišovom podaní.) Cenzúra sa však prejavuje v personálnej politike, v prístupe k informáciám, ktoré prúdia ľahšie od zdrojov blízkym vlastníkovi a v autocenzúre.

A keďže jednou z úloh médií je aj sociálna, mala by byť plnená zodpovedne, lebo od úlohy médií sa odvíja aj diskusia o nich.

Viac z prednášok a postrehov na mojom twitteri:

Teraz najčítanejšie