Denník N

S. King: Revival (Čitateľský denník 58/2020)

„Naše životy sú aspoň v jednom ohľade ako filmy. Hlavné roly v nich hrajú príbuzní a priatelia. Vedľajšie roly dostávajú spolupracovníci, učitelia a bežní známi. Sú tu aj šteky (…)

No kto píše scenáre našich životov? Osud alebo náhoda? Radšej verím, že to druhé. Z celého srdca a duše po tom túžim. Keď si spomeniem na Charlesa Jacobsa — môjho Čierneho Petra, môjho nositeľa zmeny, moju Nemezis —, neznesiem pomyslenie, že jeho prítomnosť v mojom živote by mohla mať niečo spoločné s osudom. Znamenalo by to, že všetky tie strašné udalosti — tie hrôzy — mi boli súdené. Ak je to tak, neexistuje svetlo a naša viera vo svetlo je iba naivná ilúzia. Ak je to tak, žijeme v temnote ako zvieratá v nore alebo mravce v hlbokom mravenisku.

A nie sme sami.

Viete, čo je to kingovnička? Špeciálna časť knihovničky, ktorá je venovaná výhradne dielam Stephena Kinga. U mňa predstavuje samostatnú policu, ktorá aktuálne obsahuje okolo dvadsať päť kúskov — ešte teda nie som ani v polovici toho všetkého, čo kráľ hororu zatiaľ stihol napísať. A to neprestáva tvoriť ani po sedemdesiatke! Revival z roku 2014 je presne tento prípad neskorej tvorby, po ktorej som siahol s otázkou: ako sa vysoký vek autora odrazí na komponovaní strašidelných príbehov? Pozrime sa na to.

Gitarista James Morton, aktuálne závislý od heroínu a podobných lahodností, dostane vyhadzov z kapely. Potĺkajúc sa v drogovom opare po vysvietenom lunaparku stretne potulného eskamotéra, ktorý za peniaze predvádza extravagantné pokusy s elektrinou — a je mu akýsi povedomý. Nie je to náhodou bývalý reverend, ktorého si pamätá z detstva? Ten mladý nádejný duchovný, ktorý mal záľubu vo vynálezoch, a ktorý stratil vieru po tom, čo jeho mladá manželka a syn zahynuli pri strašnej autonehode? Veru áno. A má nový zmysel života — objavil tajnú elektrinu, ktorá vraj dokáže liečiť závislých a ťažko chorých. Je to naozaj tak, alebo ide len o ďalší jarmočný trik?

Revival má veľmi pokojné tempo, dej sa odohráva bezmála na ploche šiestich desaťročí. S hlavnou postavou si prejdete detstvo, dospievanie i postupne pribúdajúce šediny — aj to je jedna z vecí, ktorá mi pripomenula vyšší Kingov vek. Téma viery, zmyslu života a blížiacej sa smrti to len podčiarkujú. Stránky už síce nepíše tak dravo, ako zamladi, ale kapitoly venované rodinným oslavám a návratom do rodného mesta na mňa vôbec nepôsobili zbytočne, skôr naopak. Tá nostalgická a „usadená“ atmosféra mi vyčarovala úsmev na tvári.

Samozrejme, máme tu aj nejaké tie hrôzy, tentokrát priam Lovecraftovských rozmerov (s malou prímesou Frankensteina). Kingova vizualizácia finálnej hrozby ma opäť raz graficky neuspokojila, ale to nevadí — ako pri jeho iných skorších príbehoch, aj tu sa ukazuje, že zlo v ľuďoch samotných je hrôzostrašnejšie, než v hororových rekvizitách. A snaha človeka vykúpiť sa dobrými skutkami všadeprítomná.

S. King: Revival
Ikar, 2016
456 strán
*
80 %

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete sledovať tu.
Moje ďalšie písačky a kresbičky môžete sledovať tu.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, comicsoch, kultúre, Bardejove a tak podobne.