Denník N

Saudská Arábia pustí turistov do starobylého mesta Hegra

Starobylé mesto Hegra. Foto: Royal Commission for Al-Ula
Starobylé mesto Hegra. Foto: Royal Commission for Al-Ula

Hegra, známa tiež ako Mada’in Saleh, bola prakticky 2000 rokov nedotknutá. Teraz sa otvára prvýkrát pre turistov.

Návštevníci, ktorí už navštívili skalné mesto Petra v Jordánsku si všimnú veľkú podobu s Hegrou. Je to aj preto, že sa jedná o druhé mesto Nabatejského kráľovstva. Doposiaľ ho turisti nemohli navštíviť, čo sa už zmenilo.

Saudská Arábia chce ukončiť svoju závislosť na príjmoch z ropy, ktoré tvoria 90 % exportu a až 40 % HDP. V roku 2016 predstavil korunný princ Mohammed bin Salman projekt Saudi Vision 2030, ktorá má za dve desaťročia pretvoriť krajinu na globálne obchodné a turistické centrum spájajúce Afriku, Európu a Áziu. V septembri 2019 začala Saudská Arábia vydávať turistické víza.

Hegra, rovnako ako Petra sa zmenila na cintorín. Väčšina zachovaných skalných štruktúr sú hrobky. Kým v Petre je ich viac ako 600, v Hegre presných 111. Nad niektorými vchodmi do hrobiek sú aj nápisy z dôb Nabatejského kráľovstva. Stavby sa v Hegre zachovali aj preto, že Nabatejci boli priekopníkmi v architektúre a na ochranu fasád pre eróziou využívali prírodné vodovodné potrubia.

Hegra. Foto: Royal Commission for Al-Ula

Saudská Arábia verí, že do roku 2035 začne oblasť navštevovať okolo 2 miliónov turistov ročne. V roku 2011 postavila 35 km od Hegry letisko, ktoré sa aktuálne zväčšuje, aby bolo schopné prijímať viac návštevníkov. V oblasti pribudnú aj hotely, niektoré aj veľmi luxusné. Ten najluxusnejší navrhol slávny francúzsky architekt Jean Nouvel, ktorý bude inšpirovaný prácou Nabatejcov.

Teraz najčítanejšie

Rudolf Šerý

Okrem iného redaktor pre hkpoprad.sk :::::::::: #fact-checking