Denník N

Pred-vianočná výzva. Buďme vďační

Všimli ste si niekedy, že sa ženieme iba za tým, čo nemáme? Ženieme sa za tým bez ohľadu na to, čo máme. Priam si to vôbec neuvedomujeme. Ani len nám nenapadne poďakovať za to, čo máme. Netreba nikomu konkrétne. Stačí v tichu. Stačí v srdci. Ale na to často zabúdame. Živí nás túžba mať to, čo vidíme u iných. Alebo nás živí len tá známa téza byť úspešným a niečo dosiahnuť. Ako keby to, bolo hlavným zmyslom života.

Ale ono nie je. Čím skôr to pochopíme, tým lepšie pre nás. Aj keď je možné, že niekto takto potrebuje prežiť celý svoj život, aby dospel k záveru, že to nie je o úspechoch, o majetku či o moci.

Možno naše mysle zapĺňame predstavami, aké by to bolo parádne, ak by sme vyzerali ako svetové modelky alebo aké by to bolo, ak by sme už nemuseli viac pracovať. Mať super muža alebo ženu. Nech dobre vyzerá. Nech aj niečo vie. Nech máme lepšie bývanie. Nech si vieme dovoliť to a to.

Ach, koľko pozlátka. Zbytočného. Naozaj zabúdame na podstatu. Tá sa neskrýva v pozlátkach. Ani v predstavách. Zabúdame na to, že zmyslom je to, čo máme. Taký život, aký práve prežívame. Či je v ňom super platená práca alebo práca, ktorá nás aspoň uživí. Či bývame v luxusnom byte alebo ledva dokážeme splácať hypotéku na byt, ktorý si stále pýta financie. Čokoľvek v živote máme, má to zmysel. Naozaj. Nie každý z nás má plné zdravie. Nie každý z nás sa denne teší do práce. Žiaľ. Ale to všetko je tak, ako má byť. Stačí to len prijať. Znie to jednoducho. Až príliš. Ale naozaj to funguje.

Vstúpili sme do pre mňa najkrajšieho obdobia v roku. No je tu viacero faktorov, ktoré renomé Vianoc kazia. A jedno z nich je aj hnanie sa za konzumom, za čím lepším darčekom, za čím viac darčekmi. Ako keby sme už nemali všetkého dosť. (Nie náladovo, ale prakticky) Nakupujeme, bažíme po stále krajšej výzdobe, naháňame sa a pritom je to všetko také márne. Z pokojných sviatkov sa stávajú preteky. Taká škoda.

A možno by stačilo pozrieť sa na svoj život a pochopiť, že máme všetko, čo nám ku šťastiu treba. To by mohlo byť tým najkrajším darčekom, ktorý si pod stromčekom nájdeme. Vďačnosť. Za život. Za ľudí, ktorých máme v okolí. Za prácu. Za zdravie. Za všetky skúsenosti či výzvy.

To je celé čaro Vianoc. Držme si palce, nech si to za tých ešte 23 dní stihneme uvedomiť.

Teraz najčítanejšie

Viktória Fedáková

Študujem žurnalistiku a rada píšem, čo mám na srdci. Baví ma len tak pozorovať okolie a žiť každý deň inak. V hudbe objavujem veľkú radosť a niekedy si len tak hmkám a pospevujem a občas pritom zabudnem, že sedím v električke. A ešte niečo. Vnímam, že je veľmi potrebné pozerať srdcom. Nie len tak metaforicky, ale naozaj. Lebo zovňajšok vie zmiasť.