Denník N

Na Zakarpatí vypukla občianska vojna. Tvrdia maďarskí europoslanci

Napäté vzťahy Budapešti a Kyjeva kvôli udalostiam v Zakarpatí sa týkajú aj Slovenska. Je to región, ktorý bezprostredne s nami hraničí, kde tiež žije slovenská menšina a to, čo sa tam odohráva sa týka aj našej bezpečnosti a našich záujmov nielen voči Ukrajine ale aj Maďarsku.

Najnovšie vyhlásenie maďarských europoslancov zvolených za koalíciu Fidesz a Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP) tvrdí, že na Zakarpatí, teda v ukrajinskej oblasti bezprostredne pri hraniciach s Maďarskom a Slovenskom, vypukla občianska vojna (https://kiszo.net/2020/12/02/magyar-ep-kepviselok-karpataljarol-polgarhaborus-allapotok-sztalini-modszerek/). Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó súčasne vyzýva Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), aby okamžite vyslala monitorovaciu misiu do tohto ukrajinského pohraničného regiónu a Budapešť aj Kyjev si vzájomne predvolávajú veľvyslancov. Čo sa to hneď pri našich hraniciach vlastne deje?!

Vzťahy medzi Ukrajinou a Maďarskom sa zhoršili po revolúcii na Majdane v roku 2014. Maďari, podobne ako ostatné členské krajiny EÚ a NATO, síce neuznali ruskú anexiu Krymu a pridali sa aj k sankciám proti Moskve, avšak Budapešť využila citeľné oslabenie Kyjeva a výrazne zvýšila svoje aktivity na Zakarpatí, kde žije početná maďarská menšina. Najvýraznejším prejavom tejto aktivizácie sa stalo masívne rozdávanie maďarského občianstva a pasov, ktoré dostali na základe veľmi prostej procedúry doslova za pár mesiacov desaťtisíce občanov Zakarpatia. Tí takto získali neobmedzený prístup nielen do Maďarska, ale do celého schengenského priestoru EÚ. Následne síce Maďari zisťujú, že nemalá časť z nich nevie ani ceknúť po maďarsky a že pri žiadostiach o občianstvo uviedli falošné údaje, ale celkovo Fidesz s premiérom Viktorom Orbánom získavajú vďaka pasom zaujímavú skupinu nových oddaných voličov.

Maďarskí vládni politici a inštitúcie nielenže vedú svoje volebné kampane priamo na území susedného štátu, ale dokonca začínajú otvorene a priamo zasahovať v Zakarpatí aj do priebehu predvolebných kampaní v tamojších lokálnych alebo aj parlamentných ukrajinských voľbách. To, samozrejme, vyvoláva čoraz väčšiu nevoľu Kyjeva. Ten poukazuje dokonca na to, že Maďarsko svojím „exportom“ pasov do prihraničných regiónov Ukrajiny akoby kopírovalo podobnú praktiku Ruska na postsovietskom priestore, ktoré následne zneužíva pri svojom nátlaku a ozbrojených intervenciách voči susedným krajinám ako zámienku údajnú ochranu svojich takto „opasovaných“ nových občanov a menšín.

Maďari chránia maďarský jazyk a Poliak útočí na ich menšinu

Prvý vážny konflikt medzi Budapešťou a Kyjevom však vypukne, keď ukrajinský parlament pred zhruba tromi rokmi schvaľuje nový školský zákon, ktorého súčasťou sú aj nové pravidlá o používaní štátneho ukrajinského jazyka a jazyka národnostných menšín. Zákon, ktorý mal pôvodne hlavne obmedziť stále masívne postavenie ruštiny v základnom vzdelávaní a posilniť na jej úkor ukrajinčinu, vyvolá okamžite veľkú kritiku nielen Budapešti. Vážne výhrady k nemu má aj Bukurešť, pretože na Ukrajine žije aj početná rumunská menšina a isté, ale oveľa menšie, má aj Bratislava vzhľadom na slovenskú menšinu práve v Zakarpatí. Ukrajina síce postupne, aj po výhradách Bruselu, zákon vylepší, ale Maďarsko naďalej zotrváva na svojej ostro kritickej pozícii a kvôli „ohrozeniu maďarčiny na ukrajinských školách“ dokonca blokuje rokovania medzi NATO a Ukrajinou o prehĺbení vzájomnej spolupráce.

V tom čase sa v Zakarpatí odohrá incident, keď niekto v noci „molotovovým koktajlom“ zaútočí na jednu z budov, v ktorej sídli organizácia miestnej maďarskej menšiny. Budapešť celú udalosť ostro odsúdi a minister Szijjártó po prvý krát vyzve OBSE, aby okamžite poslalo do Zakarpatia pozorovaciu misiu, pretože maďarskej menšine zo strany Ukrajincov hrozí násilie a masívne prenasledovanie. Akoby sa Zakarpatie malo premeniť už – už na západný Donbas. Ukrajincom, aj za pomoci európskych partnerov, sa pomerne rýchlo podarí odhaliť a usvedčiť páchateľa. Na prekvapenie je to Poliak, ktorý je členom síce malopočetnej, ale o to radikálnejšej proruskej poľskej organizácie, ktorú Varšava už dávno monitoruje kvôli jej príliš úzkym vzťahom s ruskými tajnými službami. Poliak doma, pred miestnym súdom svedčí o svojej vine, popíše okolnosti celého prípadu na Zakarpatí a je právoplatne odsúdený. Ukrajincom sa podarí určiť aj hlavného organizátora útoku. Ale ten, ako rýchlo do Zakarpatia prišiel, tak aj z neho zmizol naspäť do Prednestrovska. To je separatistická enkláva Moldavska pri jej hranici s Ukrajinou, ktorú od rozpadu Sovietskeho zväzu kontroluje tam dislokovaná ruská armáda a je stále mimo jurisdikciu samotného Moldavska.  Budapešť síce už zásah OBSE v Zakarpatí nepožadovala, ale sa ani Kyjevu verejne neospravedlnila za nepatričnú kritiku.

Po minuloročnom zvolení nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sa Kyjev snažil o ukľudnenie a vylepšenie vzťahov s Maďarskom, pretože jeho predchodca Petro Porošenko sa k tomu naozaj veľmi nemal. Porošenko síce v roku 2016 poslal do Užhorodu nového gubernátora Hennadija Moskaľa, ktorý tu mal bojovať hlavne s rozsiahlou kontrabandou a kriminalitou. Namiesto toho sa viac venoval otázkam maďarskej menšiny a na prekvapenie mnohých zaujal neočakávane silno promaďarskú pozíciu a otvorene kritizoval vlastnú vládu v Kyjeve oveľa viac, ako tú v Budapešti.  Došlo to až tak ďaleko, že proti jeho vyjadreniam musela protestovať aj Praha. Pretože tvrdil, že nielenže je rozdávanie maďarských pasov v Zakarpatí úplne normálna a bežná vec aj v EÚ, ale že podobný krok sa chystá spustiť v tomto regióne, ktorý bol medzi dvoma svetovými vojnami súčasťou Československa, aj česká vláda. Tá to musela dementovať.

Zelenský vymenil gubernátora a snažil sa tomuto horúcemu prihraničnému regiónu viac venovať. Asi najviditeľnejším výsledkom bola dohoda so Slovenskom, ktorá umožnila po rokoch obnoviť prevádzku na jedinom tamojšom civilnom letisku v Užhorode. Vzťahy s Budapešťou sa postupne podarilo upokojiť.

Razie SBU a podivné protimaďarské videá

K novému zhoršeniu došlo až na jeseň tohto roka. Najprv to bola priama účasť a agitácia maďarských štátnych činovníkov na predvolebnej kampani do miestnych samosprávnych ukrajinských orgánov, kde Budapešť nepokryte určila, ktorí kandidáti z radov maďarskej menšiny sa majú voliť. Kyjev dokonca kvôli tomu niekoľkých maďarských predstaviteľov nepustil na svoje územie, čo pripomenulo niekdajšie nepustenie bývalého maďarského prezidenta na Slovensko.

Naozajstné vyostrenie vzťahov však prišlo doslova pred pár dňami, pričom súbežne sa odohralo niekoľko zvláštnych udalostí. Najprv sa koncom novembra na anonymnom novozaloženom účte na internete objavuje videozáznam zo slávnostného rokovania nového obecného zastupiteľstva v jednej dedinke pri Čope. Na ňom je vidieť, ako novozvolení poslanci ukrajinskej obce spievajú v rámci oficiálnej časti maďarskú hymnu. To pripomenulo starší záznam z maďarského generálneho konzulátu v zakarpatskom Beregove, kde noví ukrajinskí majitelia maďarských pasov tiež spievajú maďarskú hymnu a sú tamojším maďarským konzulom poučovaní, ako majú svoje nové občianstvo a pasy skrývať pred ukrajinskými štátnymi orgánmi.

Prakticky súbežne s videom z obecného zastupiteľstva sa na stránke, ktorá sa doteraz prevažne venovala nacionalistickému hnutiu Srbov a podpore ich družby s Ruskom, zjavuje koncom novembra odrazu záznam nejakého maskovaného chlapa odetého do podobných vojenských maskáčov, v akých sa počas masívneho testovania ukázal na tlačovke náš minister sociálnych vecí a rodiny. Rúškom maskovaný chlapík v noci, v ukrajinčine, pri dopravnej značke označujúcej dvojjazyčne ukrajinsky a maďarsky už spomínané mestečko Beregovo, ktorá je navyše potiahnutá červeno-čiernou vlajkou ukrajinského Pravého sektora, sa vyhráža miestnym príslušníkom maďarskej menšiny. Na video hneď ostro reaguje ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov, ktorý ho odsudzuje a sľubuje, že polícia vypátra jeho autorov.

A tento týždeň sa koná veľká razia ukrajinskej tajnej služby SBU v priestoroch niekoľkých organizácií maďarskej menšiny v Zakarpatí, vrátane domu predsedu jednej z nich. Ten bol v predchádzajúcom volebnom období dokonca poslancom ukrajinského parlamentu za maďarskú menšinu v rámci vtedy vládneho hnutia exprezidenta Porošenka. SBU v dome Vasila Brenzoviča, ktorého pomaďarčená verzia mena je László Brenzovics, podobne ako v priestoroch organizácií maďarskej menšiny, nachádza nejakú hotovosť, brožúrky v maďarčine propagujúce autonómiu Maďarov v Zakarpatí a obnovu „veľkého“ Maďarska aj s jeho mapou, ktorú dobre poznáme aj na Slovensku. To všetko ukrajinskí tajní predkladajú ako údajné závažné dôkazy spáchania trestného činu vlastizrady.

Maďari hovoria o občianskej vojne a povolávajú OBSE

V reakcii na tieto razie SBU sa ozývajú maďarskí patrioti – europoslanci Fideszu- KDNP, ktorých kolega bol práve s drogami prichytený belgickou políciou na večierku bruselských homosexuálov. Tí bijú na poplach, razie Ukrajincov označujú za vypuknutie občianskej vojny voči Maďarom v Zakarpatí a minister Szijjártó opäť po zhruba troch rokoch povoláva na pomoc pozorovateľov OBSE. Kyjev si predvoláva maďarského veľvyslanca a dosť nepochopiteľne u neho protestuje proti tomu, že poslanci obecného zastupiteľstva v obci na ukrajinskom území spievajú maďarskú štátnu hymnu. Budapešť zase predvoláva ukrajinského veľvyslanca a tvrdí, že spievanie hymny je vlastne modlitbou. A Maďarsko opäť chce blokovať rokovania NATO s Ukrajinou práve vo chvíli, keď aliancia prijíma svoj strategický plán do roku 2030, ktorého dôležitou súčasťou má byť aj prehĺbenie spolupráce a hlbšej integrácie Ukrajiny do aktivít NATO. A americký Kongres sa chystá prijať zákon, ktorý ma pridať Ukrajine zvláštny štatút strategického partnera mimo štruktúr NATO.

Ukrajinské médiá a analytici si lámu hlavu, čo má toto celé vlastne znamenať. Zvláštna razia SBU je viac, ako boj so separatizmom, dávaná skôr do súvislostí s bojom miestnych politických elít o ovládnutie lokálnych samosprávnych orgánov po miestnych voľbách, po ktorých sa stali predstavitelia maďarskej menšiny dôležitým hráčom. Ďalšou verziou je zneužite SBU v boji miestnych klanov ovládajúcich pašovanie cigariet a migrantov do EÚ cez Maďarsko. Avšak takmer všetci sa zhodujú na tom, že kroky Maďarska na Zakarpatí, a doteraz viac ako rozpačitá a nekonzistentná politika a postup Kyjeva v tomto vlastnom prihraničnom regióne, je naozaj vážny problém.

Vzhľadom na zložitosť a dôležitosť udalostí, ktoré sa odohrávajú doslova za našimi hranicami, by sme preto nemali ani my na Slovensku pristupovať k Zakarpatiu tak nevšímavo, ako doteraz. Pretože to, čo sa tam deje, sa nás bezprostredne týka. V prvom rade našej bezpečnosti a ochrany našej východnej hranice, ale aj našich záujmov v tomto regióne a na Ukrajine vôbec. A v neposlednom rade sa to týka aj našich vzťahov s Maďarskom.

Teraz najčítanejšie

Karel Hirman

  • Vyštudoval ťažbu ropy a plynu.
  • Pôsobil ako manažér a člen riadiacich orgánov niekoľkých slovenských energetických spoločností a v Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre.
  • Riadil projektový tím projektu energetickej efektívnosti ELENA financovaného EIB na VÚC v Prešove.
  • Bol externým poradcom pre energetiku ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a premiérky Ivety Radičovej a ako expert pre energetiku členom tímu poradcov ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana.
  • Pôsobil v týždenníku Trend a pravidelne publikuje o energetike a otázkach medzinárodnej bezpečnosti.
  • Je členom Správnej rady SFPA.
  • Podniká v oblasti energetiky a medzinárodného obchodu a je odborným gestorom energetickej časti pripravovaného predvolebného programu koalície PS/Spolu.