Denník N

Prelomí veto Európskeho rozpočtu akcia tajných služieb?

Poľsko sťahuje svoje veto európskeho rozpočtu iba pár dní nato, ako sa v novinách objavili informácie o poľských diplomatoch, ktorí sa zúčastnili orgie v Bruseli, kvôli ktorej už padol maďarský europoslanec József Szájer

Szájer JózsefDňa 10. novembra po desiatich týždňoch intenzívnych rokovaní sa vyjednávači Európskeho Parlamentu a Rady dohodli na konečnej podobe rozpočtu EÚ na obdobie 2021 až 2027. O šesť dní neskôr Maďarská a Poľská vláda vetovali európsky rozpočet vo výške 1,1 bilióna Eur a na to naviazaný záchranný balík na oživenie ekonomiky po koronakríze za 750 miliárd Eur. Takto reagovali na novo zadefinovanú zásadu Únie, že čerpanie peňazí bude podmienené dodržiavaním „zásad právneho štátu“.

Hlavný problém Maďarska a Poľska spočíva v tom, že pojem právneho štátu Európske právo definuje veľmi vágne. Navyše rozhodovanie, či daný štát dodržiava tieto zásady má v rukách Európsky parlament a nie Európsky súdny dvor. Obávajú sa preto, že tak ako v prípade hlasovania o aktivácii článku 7 Lisabonskej zmluvy, išlo by o rozhodovanie na základe politických ideí a nie na základe faktov a predložených dôkazov, akoby v prípade súdneho procesu.

Maďarsko-Poľské veto sa zdalo byť neprelomiteľné. Postoj týchto dvoch krajín je pochopiteľný, nakoľko podľa nového rozpočtu by síce mali dostať viac financií, Európsky parlament by však tieto peniaze mohol v podstate okamžite zablokovať odvolávajúc sa na nedodržiavanie zásad právneho štátu – podľa správy Sargentini, ktorá mala dokazovať, že „existuje jasné riziko vážneho porušenia hodnôt, na ktorých je Únia založená, zo strany Maďarska“.

Uprostred tohto mimoriadne napätého sporu prišla správa belgických médií, že maďarský europoslanec József Szájer bol 27. novembra zadržaný políciou, keď sa pokúsil utiecť po odkvape z bytu, kde sa konala sexpárty. Nemal pri sebe žiadne doklady. Zúčastnených bolo približne 25 ľudí, medzi nimi aj dvaja poľskí diplomati – ich mená, ani identitu dodnes nepoznáme.

Dnes Poľsko nečakane oznámilo, že je pripravené odstúpiť od veta rozpočtu, ak lídri EÚ prijmú deklaráciu, ktorá ubezpečí, že sa prepojenie medzi právnym štátom a čerpaním peňazí nebude zneužívať. Túto ponuku však mali na stole už dva týždne. Je preto legitímne sa pýtať, či Poľská vláda nepodľahla vydieraniu?

Maďarské opozičné médiá (ako telex.hu, 24.hu, či index.hu), ako aj niektorí opoziční poslanci uznávajú, že načasovanie škandálu je minimálne podozrivé. Špekuluje sa o možnosti, že šlo o akciu tajných služieb. József Szájer bol aktívny v politike od roku 1988, zakladajúcim členom Fideszu a Europoslancom od roku 2004.

  • Je tak otázne, prečo šiel do bytu, kde sa konala sexpárty v čase, keď platí v Belgicku zákaz zhromažďovania?

Organizátor párty, David Manzheley tvrdí, že Szájer na akciu nebol pozvaný, čiže nutne ho tam musel doviezť iný zúčastnený.

  • Kto mohla byť táto osoba?

Podľa doterajších informácií do bytu vošlo až 12 policajtov na údajné volanie susedov, ktorí sa mali sťažovať na hluk, a že pravdepodobne dochádza k porušovaniu zákazu zhromažďovania.

  • Je veľmi nepravdepodobné, aby polícia vyslala až 12 policajtov do súkromného bytu kvôli sťažnosti susedov na nadmerný hluk. Prečo ich tam bolo až toľko naraz, keď zrejme mohlo ísť nanajvýš o priestupok?

Organizátor ďalej tvrdí, že všetci zúčastnení boli nahí. Napriek tomu Szájer sa podľa svedkov pokúsil o útek oblečený.

  • Ako mohol mať čas obliecť sa, keď išlo o policajnú raziu?

V batohu mu našli tabletku extázy. Szájer tvrdí, že mu nepatrila a policajtom mal ponúknuť, že sa podrobí drogovému testu, tí to však odmietli.

  • Prečo by niekto utekal po odkvape pred políciou s batohom, v ktorom vieme, že nemal žiadne osobné doklady, zato by však vedome prechovával drogy?
  • A hlavne: kto informoval médiá a ako je možné, že unikli osobné údaje (okrem organizátora, ktorý neskôr sám dával reportáže) iba jediného účastníka, Szájera?

Szájer sa po škandále ospravedlnil rodine aj voličom, vzdal sa poslaneckého mandátu a vystúpil zo strany Fidesz. Celý incident však po sebe zanecháva viac otázok ako odpovedí. A v neposlednom rade značne pripomína príbeh rakúskeho politika Heinz-Christiana Stracheho, ktorého dvojročná kompromitujúca nahrávka unikla iba dva týždne pred voľbami cez nemecké médiá. Ako sa ukázalo v jeho prípade, nešlo o žiadne reálne obchody, ale o falošnú neter údajného ruského oligarchu. Aj vtedy vzniklo podozrenie, že celá akcia bola zorganizovaná nemeckou tajnou službou. Stracheho strana FPÖ podľa očakávaní vo voľbách prehrala.

Teraz najčítanejšie