Denník N

Zatýkania na Slovensku sú svetovým unikátom. Na čo pritom nesmieme zabúdať a čo je podstatné?

Na malom päťmiliónovom Slovensku v centre Európy máme množstvo prírodných, historických, kultúrnych či iných unikátov a prvenstiev nielen v rámci starého kontinentu ale aj v rámci celého sveta. Patria medzi ne napr. zaujímavé pamiatky zapísané aj v zozname UNESCO. Na počet obyvateľov máme nielen veľmi vysoké množstvo prírodných jaskýň, ale aj stredovekých hradov či zámkov. Z hľadiska hospodárstva sme napr. krajinou s najvyšším množstvom vyrobených osobných automobilov na obyvateľa na svete. Z politického a právneho hľadiska sme sa stali aj európskym ba nebál by som sa povedať až svetovým unikátom v tom, koľko vplyvných ľudí bolo počas uplynulého roka vyšetrovaných, zatknutých a obvinených.

Z nich veľká časť zostáva vo väzbe a na ich procesy ešte len čakáme. Väčšina skutkov pre ktoré sú vyšetrovaní sa diala za vlád Roberta Fica a Petra Pellegriniho zo Smeru (Pellegrini neskôr založil vlastnú stranu Hlas, v ktorej je celé predsedníctvo aj množstvo ďalších ľudí tiež zo Smeru). Zatknutí a obvinení sú stíhaní väčšinou pre korupciu, ale aj napr. pre zosnovanie a zriadenie zločineckej skupiny, zneužívanie právomocí verejného činiteľa, marenie spravodlivosti, legalizáciu príjmov z trestnej činnosti atď. Mnohí zo zatknutých a obvinených boli podriadenými premiérov Fica a Pellegriniho, boli na svojich postoch ich politickými nominantmi alebo mali so stranou Smer a jej predstaviteľmi vzťah rôzneho druhu. Preto tieto zatknutia a obvinenia vrhajú tieň pochybností priamo na donedávna najsilnejšiu stranu, jej bývalé vlády, premiérov a predstaviteľov.

Spomeniem len niektorých významných zatknutých a obvinených predstaviteľov. Obvinený, aj keď stíhaný na slobode je bývalý generálny prokurátor Slovenskej republiky Dobroslav Trnka, takisto je obvinený a vo väzbe aj bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý bol na Slovensku špeciálnym prokurátorom vyše 15 rokov. Vo väzbe je aj bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za stranu Smer Monika Jankovská či Kajetán Kičura, bývalý riaditeľ správy štátnych hmotných rezerv. Rovnako je na tom aj Juraj Kožuch, bývalý riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry či Ľudovít Makó, bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy. Zadržaní, alebo aspoň obvinení sú aj mnohí sudcovia, medzi nimi Jarmila Urbancová, bývalá podpredsedníčka Najvyššieho súdu. Vo väzbe sú mnohí vplyvní podnikatelia alebo právnici, napr. Norbert Bödör či Zoroslav Kollár, takisto aj bývalý riaditeľ spravodajskej jednotky finančnej polície Pavol Vorobjov. Čo je takisto ohromne zarážajúce, je to, že obvinení a súčasne väzobne stíhaní sú aj bývalí vysokí predstavitelia polície Slovenskej republiky: bývalý policajní prezidenti Tibor Gašpar a Milan Lučanský, bývalý riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Peter Hraško, bývalý riaditeľ Národnej protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer aj bývalý riaditeľ Národnej jednotky finančnej polície Bernard Slobodník. Niektorí z obvinených, ako napr. Monika Jankovská či Ľudovít Makó začali s vyšetrovateľmi aj spolupracovať, čo viedlo k ďalším obvineniam a zatknutiam. Tie možno nie sú zďaleka na konci.

2. decembra bol zatknutý dokonca aj človek, o ktorom si množstvo Slovákov myslelo, že zatknutý nikdy nebude, že je príliš bohatým človekom na to, aby bol stíhateľný. Je ním jeden z partnerov finančnej skupiny Penta, finančník a podnikateľ Jaroslav Haščák, ústredná postava kauzy Gorila, ktorá uzrela svetlo sveta už v roku 2011. Je obvinený z korupcie a legalizovania príjmu z trestnej činnosti pri kupčení s nahrávkou zo spravodajskej akcie Slovenskej informačnej služby (SIS) Gorila, ktorú mal údajne získať od bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Ľubomíra Arpáša. Zadržanie 2. najbohatšieho človeka na Slovensku vyvolalo v krajine veľký rozruch, hlavne po tom, ako sa kauza Gorila a jej predstavitelia výrazne vryli do kolektívnej pamäte slovenskej spoločnosti.

Verejná mienka je na Slovensku naklonená vo veľkej väčšine v prospech vyšetrovateľov a prokurátorov. Slováci chcú aby boli neprávosti a korupcia potrestané. To je určite správny postoj. Pri podobných prelomových, mimoriadnych, ba dokonca až historických udalostiach treba byť však takisto veľmi opatrný a obozretný. Ľahko sa môže stať, že v rámci davového a mediálneho nadšenia skĺzne nezainteresovaný pozorovateľ alebo aj priamo zainteresovaná osoba, dokonca aj sudca ktorému je konkrétna kauza pridelená, k mylnému alebo aspoň nie stopercentne presnému a správnemu zhodnoteniu, úsudku a rozsudku.

Netreba zabúdať na základné princípy práva a spravodlivosti. Je nad slnko jasné, že každý, kto porušoval zákon, má niesť za svoje skutky dôsledky a spravodlivý trest. Takisto však netreba zabúdať na prezumpciu neviny obvinených a obžalovaných či na dôsledné dokazovanie skutkov vyšetrovateľom a prokurátorom a taktiež na absolútnu nezaujatoť a nezávislosť pri rozhodovaní súdu. Bolo by veľmi nešťastné ba až tragické, ak by jednu nečestnú a korumpujúcu garnitúru politikov, úradníkov, policajtov, sudcov, prokurátorov, advokátov a podnikateľov nahradila taká, ktorá svoju moc zneužíva, nerešpektuje nezávislosť súdnej moci či prehliada alebo priamo ohýba základy právneho štátu. Tým, samozrejme, netvrdím, že sa tak pod súčasnou vládou deje, iba na to upozorňujem. Takisto je nesprávne, aby informácie z dôverných trestných spisov unikali do médií alebo aby o chystaných policajných záťahoch vedeli vybraní spriaznení novinári a médiá vopred. Všetko to môže deformovať mienku o nezávislosti vyšetrovania a následného súdneho konania.

Minulosť nám ukázala, že výrazné vychýlenie sa z politického či ideologického kyvadla moci na druhú stranu, zvlášť po časoch veľkej neprávosti, nespravodlivosti a útlaku, môže byť tiež podobne tragické, ak sa moci chytí niekto, kto ju zneužíva a kto nerešpektuje práva a slobody nielen protivníka samotného, ale i nezainteresovaných. Môžeme si napríklad spomenúť na to, ako vo východnej Európe po porážke nacizmu červenou armádou nastúpili k moci komunisti, ktorí spustili čistky a vykonštruované procesy, pod ich vládou sa niekedy diali rovnaké alebo podobné nespravodlivosti, ako za éry samotných nacistov. Samozrejme, ide o extrémny prípad celého problému a so súčasnou situáciou a zmenou vládnych garnitúr sa nedá porovnať, avšak ide o zaujímavú a potrebnú historickú pripomienku o nutnosti nezneužívania moci a dodržiavania princípov práva a spravodlivosti kýmkoľvek, kedykoľvek a kdekoľvek.

Spravodlivosti a nezaujatému obrazu tiež nepomôžu rôzne nepresné vyjadrenia politikov a najmä vládnych predstaviteľov. Naposledy sa po zadržaní partnera Penty Jaroslava Haščáka o takéto vyjadrenie postaral minister zdravotníctva za vládne OĽaNO Marek Krajčí. Ako uviedol Denník N, minister zdravotníctva vyhlásil, že zásah v Pente je potvrdením, že trh zdravotníctva bol veľmi deformovaný: „Do veľkej miery bol deformovaný oligarchami, ktorí podnikajú v zdravotníctve na Slovensku a ktorí sa znížili k praktikám korupcie a spolupracovali s vysokými štátnymi predstaviteľmi,“ povedal Krajčí. Na tieto tvrdenia reagovala sama finančná skupina pomerne ostrým stanoviskom: „Chceme sa dôrazne ohradiť voči vyjadreniam ministra Krajčiho, ktorý na dnešnej tlačovej besede účelovo začal spájať dve nespojiteľné témy. Úkony, ktoré boli včera realizované voči Jaroslavovi Haščákovi nijak nesúvisia s aktivitami a podnikaním skupiny Penta v zdravotníctve a netýkajú sa žiadnej firmy či zdravotníckeho zariadenia, ktoré patria do skupiny Penta. Výroky ministra Krajčiho preto považujeme za demagogické a neopodstatnené. Spoločnosť Penta Investments masívne reinvestuje svoje zisky späť do slovenského zdravotníctva…” Ďalej v stanovisku vypočítava Penta svoje prínosy pre slovenské zdravotníctvo. To však nie je pre pointu veci podstatné. Podstatné je, že podobne nepresné a zavádzajúce vyjadrenia ako spomenuté vyjadrenie ministra Krajčího nepomôžu nielen vytváraniu si nezávislého a objaktívneho pohľadu, nepomôžu takisto dôveryhodnosti verejnosti vo vládu, ale existuje aj istá potenciálna možnosť, že v konečnom dôsledku pomôžu paradoxne práve tým, na ktorých útočia a ťažiť z nich môže tiež neprehľadnosť, chaos a z nich plynúca možná nespravodlivosť.

Je potrebné všetky kauzy, vrátane tých najväčších v histórii samostatného Slovenska, čo najpodrobnejšie a najčestnejšie vyšetriť. Je potrebné všetky prípady dôkladne a múdro zhodnotiť a v mene spravodlivosti a zákona rozhodnúť, následne uložiť náležité a spravodlivé tresty. Pri tom všetkom je potrebné aby boli súdy maximálne nezávislé a objektívne. Iba tak môžeme zaceliť mnohé rany, ktoré na osude Slovenska vznikli. Bude veľmi zaujímavé to sledovať nielen z Európy a zo zahraničia, ale predovšetkým z domáceho publika. Pretože poškodenými sme všetci, celá slovenská spoločnosť. Podarí sa nám vyliečiť sa z týchto tráum minulosti? Ako k tomu dôjde a ako dlho to bude trvať? Čo nastane potom? Ako zabezpečíme, aby sa podobné veci neopakovali aj v blízkej či ďalekej budúcnosti? Tieto otázky zostávajú zatiaľ otvorené, ale ich zodpovedanie bude pre Slovensko mimoriadne dôležité.

Teraz najčítanejšie

Jakub Feltovič

Jakub Feltovič sa narodil v roku 1994 v Prešove. Prispieva blogmi o domácej i svetovej politike, medzinárodných vzťahoch, ekonomike, vede a klimatickej kríze. Usiluje sa o úspešnejšie, modernejšie, prodemokratické a proeurópske Slovensko bez klamúcich a nečestných politikov, karieristov, oportunistov, nezodpovedných populistov a nebezpečných extrémistov. Zasadzuje sa o rozvoj stredopravého politického spektra a kresťanskej demokracie. Zasadzuje sa o budovanie modernej, jednotnej, spravodlivej a ekonomicky, hospodársky i vojensky silnej a sociálne solidárnej Európskej únie. Jakub Feltovič was born in 1994 in Prešov. He contributes blogs on domestic and world politics, international relations, the economy, science and the climate crisis. He strives for a more successful, modern, pro-democratic and pro-European Slovakia without deceptive and dishonest politicians, careerists, opportunists, irresponsible populists and dangerous extremists. He advocates the development of the center-right political spectrum and Christian democracy. He advocates the building of a modern, united, just and economically and militarily strong and socially cohesive European Union.