Denník N

Majetok z konkurzov sa dá nakúpiť aj cez internet

Krach, bankrot, insolventnosť! Podnikať na Slovensku nie je vôbec jednoduché. Konkurzov na Slovensku stále pribúda. Vznikol nový portál, ktorý im pomôže efektívnejšie predať majetok.

Krach, bankrot, insolventnosť! Podnikať na Slovensku nie je vôbec jednoduché. Vedia to najmä tí, ktorých firmy skončili na kolenách a ich majetok v konkurzných konaniach.

Čísla za posledných dvanásť rokov sú alarmujúce a dokazujú, že takých spoločností pribúda. Podľa údajov z Ministerstva spravodlivosti SR sa počet konkurzov na Slovensku zvyšuje každým rokom. Minulý rok bol prelomový! Vyhlásený bol rekordný počet konkurzov a to 2899. Pritom v roku 2006 bol celkový počet vyhlásených konkurzov len 85! Takýto vývoj situácie si vyžaduje, aby bol systém predaja majetku skrachovaných spoločností čo najefektívnejší. Potrebujú sa čo najrýchlejšie zbaviť dlhov a vyplatiť svojich veriteľov. Aby boli všetky strany čo najspokojnejšie.

Súčasný spôsob predaja sa podrobuje čoraz väčšej kritike zo strany veriteľov aj samotných správcov konkurzných konaní. Jediným miestom, na ktorom sa doteraz majetok skrachovaných firiem ponúkal na predaj, bol Obchodný vestník. Nezodpovedá však potrebám správcov, veriteľov, úpadcov, ale ani potrebám kohokoľvek, kto by mal o takýto majetok záujem. V dnešnej modernej dobe technológii je zastaraný. Obchod s majetkom je neprehľadný a verejnosť do neho nevidí. So spomínaným narastajúcim počtom konkurzných konaní nie je v zastaranom systéme možná žiadna vonkajšia kontrola. Veď za posledných päť rokov stúpol počet konkurzov o 311 percent!

Po dvadsiatich rokoch však prichádza zmena a vznikol centralizovaný online portál práve na predaj majetku z konkurzov. „Ide o online konkurznú burzu, na ktorej sa ktokoľvek z nás môže uchádzať o majetok z konkurzov a vidí priebeh predaja. Stačí sa len prihlásiť na stránku. Zároveň tým uľahčíme život jednotlivcom a firmám, ktorých majetok sa predáva, aby čo najlepšie a najrýchlejšie splatili svoje záväzky,“ zhrnuli zakladatelia projektu Mercudo Igor Hudoba a Jozef Jagerský. Portál ponúka predaj prehľadne, hľadať sa dá podľa jednotlivých kategórii a čo je dôležité, majetok sa nepredáva celý ako komplet.

Teraz najčítanejšie

Mercudo

Mercudo je prvý portál, na ktorom sa každý ľahko dostane k majetku z konkurzov. Platený firemný blog.