Denník N

Jedna z najlepších kníh o kritickom myslení na trhu (nad knihou Umenie jasného myslenia)

Na tému kritického myslenia bolo už napísaných v slovenčine aj češtine mnoho kníh. Z niektorých určite uvediem publikácie ako Rozum: návod na použitie odkaz tu), Sila rozumu odkaz tu), Stratégie rozvoja kritického myslenia (odkaz tu), Mysli! (odkaz tu), či Média, lži a příliš rychlý mozek (odkaz tu), Prečo ľudia veria nezmyslom (na knihu som napísal recenziu s názvom Mýlite sa, no ja tiež…). Štúdiu kritického myslenia sa venujem už nejaký ten čas pre vlastnú potrebu a musím konštatovať, že v kvalite spracovania témy zatiaľ žiadna neprekonala kvality knihy Umenie jasného myslenia. 52 omylov v myslení, ktoré radšej prenechajte ostatným. Či už koncepcia knihy, autorov prístupný štýl, výber príkladov, na ktorých demonštruje konkrétny myšlienkový omyl a rozsah kapitol, robia z knihy základnú príručku kritického myslenia, resp. myslenia všeobecne. Ku kvalitám knihy sa vyjadrili nielen známe osobnosti, ale aj odborná verejnosť. Napríklad prof. Iris Bohnet z Harvardu o knihe napísal: „Je to ozajstný ohňostroj poznatkov! Rolf Dobelli brilantne opisuje, že jasná myseľ je kľúčom k úspechu. Kto nechce neustále robiť chyby v myslení, mal by si túto knihu prečítať.“

Veľké pozitívum knihy vidím na rozdiel od iných podobných titulov aj v spôsobe, ako je odborná informácia spracovaná. Dobelli vám jednoducho – v zrozumiteľnej reči vysvetlí, prečo sa mýlite každý deň a stále a čo s tým možno ďalej robiť. Pre krátkosť kapitol (4 strany, z toho vždy jedna obsahuje obrázok na fixáciu myšlienky či ponaučenia) sa pri čítaní nemusíte ponáhľať a na posedenie zhltnete rozbor jedného myšlienkového omylu. Dobelli ich spracoval 52. S mnohými, ako sám uvádza, sa stretol v práci, odpozoroval ich na kolegov či sebe. Na ukážku som vybral niektoré, ktoré považujem za zvlášť aktuálne.

Čítali ste niekedy motivačnú knihu, ktorá by vám povedala, že nemáte šancu byť úspešný? (dobre, ak ste čítali Masonovu knihu Jemné umenie mať veci v paži tak áno. Je to inak vynikajúca kniha, dosť vyčnieva zo žánru motivačnej literatúry). Ťažko, taká kniha by vás predsa k ničomu nemotivavala! Životné príbehy úspešných sú písané za účelom uistiť čitateľa, že každý má v sebe akýsi metafyzický potenciál zarobiť milióny, jazdiť každý rok do Dubaja a mať kopec voľného času. Dobelli nás v kapitole Klam tých, ktorí prežili (survivorship bias) varuje, že ide o fikciu. Málokto z nás si uvedomuje, koľko ľudí skončilo na cintoríne neúspešných, koľkým sa ich kariéra nepodarila a nezarobili svoj prvý milión. Neúspešných je štatisticky oveľa viac ako úspešných. Pred očami sa nám pretŕčajú úspešní a bohatí ľudia, a to v nás vyvoláva ilúziu neobmedzených možností. Propaganda úspešných či úspechu v nás vytvára syndróm chronického preceňovania vlastných možnosti na úspech.


Opatrní by sme mali byť aj pri množstvách kníh o úspechu, ako aj rôznych koučoch, ktorí nám sľubujú ukázať cestu k úspechu. Neúspešní ľudia nepíšu knihy a o svojich neúspechoch neponúkajú prednášky.“ Rolf Dobelli


Otužoval som sa vyše osem rokov. Prešiel som si zápalom pľúc, kúpaním v zamrznutej vode, do ktorej som si „prelomil“ cestu. Každý deň (a zväčša aj večer) som začínal a končil ľadovou sprchou v záhrade zo studne (!) kým nezačali zamŕzať trúbky. Vďaka svojej povahe som chcel mať aj vedecké informácie o tom, čo sa deje s mojím telom a tak som čítal na tému otužovania aj odborné knihy. Napriek tomu s údivom aj s obavami sledujem trend kúpať sa v ľadovej vode bez príprav v lete a predchádzajúcich skúsenosti. Ja som vliezol do zamrznutej vody až po rokoch intenzívnych spŕch. Dnes si stačí kúpiť knihu Wima Hofa Metóda Wima Hofa, ktorý prezentuje otužovanie ako liek de facto na všetko a ľudia mu veria, však je živým príkladom toho, že to funguje, nie? A tu nastupuje ďalší myšlienkový klam, ktorému všetci podliehame. Podáva Wim Hof také výkony vďaka otužovaniu, alebo sa otužuje a podáva výkony, pretože má na to vrodenú predispozíciu? Dobelli pracuje s termínom Ilúzia tela plavca. Vidíme svalnatého plavca a povieme si, že je svalnatý, pretože je plavec. Omyl. Je plavcom, pretože má biologickú predispozíciu na tento šport, preto ho aj robí. Wim Hof sa v knihe netají tým, že odmalička vnímal chlad odlišne. A tu by každý čitateľ a budúci otužilec mal spozornieť. To, čo funguje na Wimovi, nemusí fungovať na druhých, pretože jeho biológia a prah vnímania chladu sú evidentne odlišné od ostatných ľudí. Samozrejme, nevyplýva z toho, že vám Wim nemá čo povedať. Jeho kniha je plná zaujímavých rád, faktov aj skúsenosti, ktoré môžete zúžitkovať (odkaz na knihu tu). Ako však upozorňuje Dobelli, buďte si vedomí svojich hraníc a neaplikujte jeden špecifický a individuálny recept na každého vrátane seba. Univerzálne recepty prosto neexistujú.


,,Fakty neprestanú existovať len preto, že ich ignorujeme.“ Aldous Huxley


Z ďalších omylov už len stručne spomeniem Klam ľahko dostupných faktov, ktorý v nás vyvoláva klamlivú istotu, že veciam rozumieme. Fenomén (seba) preceňovania (Overconfidence-Effect) nás varuje, že vždy inklinujeme k preceňovaniu vlastných názorov a „pravdy“. Týka sa to aj odborníkov a akademikov, o ktorých Dobelli píše: „odborníci trpia silnou sebadôverou oveľa viac než neodborníci“. Silná sebadôvera môže ešte viac zintenzívniť iluzórny pocit istoty, že ja viem a ostatní sa mýlia.


Buďte opatrní voči všetkým prognózam, hlavne ak ich prinášajú takzvaní experti. V rámci vlastného plánovania vychádzajte vždy z pesimistickejšieho scenára.Rolf Dobelli


Rád by som túto recenziu ukončil citátom, ktorý dnes platí pri minime ľudí a o to viac je aktuálny. Pripomínať by si ho mali tí, ktorí radi mudrujú o politike, ekonomike, epidémii, náboženstve a aj tí, ktorí z pozície odborníkov zastupujú hlas vedy a faktov:

Tí, čo skutočne niečo vedia, vedia aj presne to, čo vedia a čo nie. Ak sa takáto osobnosť ocitne mimo svojho okruhu kompetencií, nevyjadrí sa k danému problému vôbec, alebo povie: ,,Tak toto vôbec netuším.“ Túto vetu vysloví bez vnútorných múk hanby, ba dokonca s určitou hrdosťou.“ Rolf Dobelli


Knihu Umenie jasného myslenia si môžete zakúpiť tu

Bibliografický údaj: Rolf Dobelli: Umenie jasného myslenia. 52 omylov v myslení, ktoré radšej prenechajte ostatným. Bratislava : Plejády, 2015

*Záverečná poznámka:

Ak sa vám recenzia páčila, budem vďačný za každé zdieľanie. Ak ste v článku našli chybu, prosím, dajte mi vedieť. Ak sa zaujímate o knihy, sledujte môj knižný profil Knižné univerzum na Facebooku alebo Instagrame.

**Zdroj obrázku: Pixabay

Teraz najčítanejšie

Albert Lučanský

Vyštudoval som históriu a slovenskú literatúru a literárnu vedu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde si v súčasnosti aj robím doktorát z literárnej vedy. Medzi moje záľuby patrí čítanie kníh o literatúre, histórii, filozofii, religionistike či psychológii. Moje knižné blogy na Denníku N sa obsahovo týkajú kníh, ktoré sa mi dostali do rúk (novšie aj staršie). Ak máte záujem o recenzovanie knihy či spoluprácu, kontaktujte ma a dohodneme sa :-)