Denník N

ECB zmierňuje zákaz dividend kvôli COVID-19, zlepšujú sa vyhliadky

Európska centrálna banka sa snaží vyjsť v ústrety akcionárom bánk a investorom po tom, ako prišla s optimistickejšou predpoveďou rastu eurozóny v rokoch 2021 a 2022. Na rozdiel od britskej centrálnej banky však nastavila striktné limity.

Európska centrálna banka v utorok rozhodla o tom, že nechá bankám vyplatiť časť svojich kumulovaných ziskov z rokov 2019 – 2020 akcionárom, ak majú dostatok kapitálu.

Najvyššia kontrolná banka v oblasti bankovníctva v eurozóne stále žiada banky, aby boli obozretné, aby uchovali kapitál pred vlnou nesplatených pôžičiek, ktorá by mohla dosiahnuť 1,4 bilióna eur (1,70 bilióna dolárov).

Teraz však vytvára priestor pre malé výplaty smerované najzdravším bankám, aby mohli vyplácať akcionárov. Pri zlepšovaní ekonomického výhľadu ECB celkovo dbá na výzvy nespokojných bankárov a investorov.

„ECB očakáva, že dividendy a spätné odkúpenia akcií zostanú pod 15% kumulovaného zisku na roky 2019 – 20 a nebudú vyššie ako 20 bázických bodov pomeru spoločného kapitálu Tier 1 (CET1), podľa toho, ktorá hodnota je nižšia,“ uvádza sa vo vyhlásení ECB.

„Banky, ktoré majú v úmysle vyplatiť dividendy alebo odkúpiť akcie, musia byť ziskové a musia mať silné kapitálové trajektórie“, informovala agentúra Reuters.

Odporúčanie zostane v platnosti do septembra 2021 a obsahuje požiadavku, aby banky využívali „extrémne umiernenie“ s bonusmi a namiesto toho používali kapitál na financovanie domácností a spoločností.

Eurozóna stále zápasí s druhou vlnou pandémie, pričom sa očakáva, že v nasledujúcich mesiacoch dôjde k nárastu počtu deliktov v dôsledku postupného ukončovania niektorých vládnych podporných schém a dochádzania úspor spoločností a domácností.

Vyhliadky na očkovanie však znamenajú, že ďalší výhľad sa zdá byť ružovejší, čo vedie ECB k tomu, že v budúcom roku sa má ekonomika eurozóny odraziť o 3,9% a v roku 2022 o 4,2%.

„Pri revízii svojho odporúčania ECB uznáva zníženú neistotu v makroekonomických projekciách,“ uvádza sa vo vyhlásení. „Cieľom revidovaného odporúčania je zabezpečiť schopnosť bánk absorbovať straty a poskytovať pôžičky na podporu ekonomiky.“

Bank of England minulý týždeň stanovila vlastný dividendový strop pre britské banky na 25% kumulatívneho zisku 2019/20.

Teraz najčítanejšie

CFD World_M. Kristoff

Martin Krištoff

Viac ako dva roky som pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. a následne som pracoval ako hlavný analytik spoločnosti CFD World. Venujem sa dlhodobo portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.