Denník N

Man overboard

Omyl p. prezidentky ….

Naša pani prezidentka rozpútala vášnivú politickú debatu. Surovo vstúpila do politického boja, do krutej politickej reality nášho Slovenska. Urobila tak so šarmom sebe vlastným v politickej relácii vysoko profesionálneho moderátora p. Braňa Závodského. Síce nežným ženským hlasom, ale dokonale neštátnicky oznámila slovenskému národu svoj výsostne súkromný názor. Vraj premiér by mal zvážiť odovzdanie manažovania kovidovej krízy inému. Milá pani prezidentka. Aj neprekonateľný nestor svojvoľného výkladu slovenského práva Mr. Harabín by Vám isto riekol:“ TO SA NE-RO-BÍ“. A to napriek tomu, že si to isté myslí po nasledujúcom vystúpení p. premiéra v tej istej rozhlasovej relácii, už možno značná časť obyvateľov Slovenska. Toto Vaše vyhlásenie však bolo hlboko nesprávne. Nie svojim obsahom. O tom možno samozrejme polemizovať. Ale spôsobom tohto vyhlásenia. Vo verejnom rozhlase. V jednej najpočúvanejšej rozhlasovej politickej relácii. V relácii rádia Expres „Braňo Závodský naživo“.

Rovnako však možno ešte stále živo diskutovať o tom, koho z vládnej koalície možno prednostne hodiť cez palubu. Adeptov je vždy viac. Ponúka sa nielen p. premiér, ale i Mr. Sulík. Kto z nich je viac nahraditeľný. Bez koho z nich má súčasná vládna koalícia väčšiu šancu úspešne zavŕšiť svoje 4- ročné funkčné obdobie? To je predsa ich „psia“ povinnosť voči všetkým tým, ktorí im odovzdali svoje hlasy v parlamentných voľbách 2020.

Mr. Sulík samojediný a pravdepodobne aj doživotný predseda strany SAS. Ten istý borec, čo sa aktívne spolupodieľal na ukončení prvej vlády „národnej obrody“ p. Radičovej v r. 2012. Pripomeňme si pre koho odmietavý postoj k schváleniu eurovalu padla táto vláda. Kto takto umožnil nasledujúcu 12- ročnú mafiánsku epopeju Róberta Fica? Ten Mr. Sulík, ktorý sa už 2-krát perfektne dokázal zbaviť takmer celého predsedníctva strany. Vždy práve vtedy, keď mu hrozilo, že by prišiel o svoju predsedníčku stoličku. A tak v r.2013 musela z SAS najprv odísť jedna skupina (p. Kollár, p. Miškov, p.Krajcer, p.Droba, p. Chren) a v r. 2019 sa nedobrovoľne porúčala druhá odbojná skupina (p.Kiššová, p.Galko, p.Rajtár, p.Blahová, atď.).

Mr. Sulík sa v súčasnej koalícii nadmieru profesionálne zhostil neformálnej funkcie privátneho hovorcu Róberta Fica. Vždy ešte predtým, keď by on mal z pozície predstaviteľa opozície niečo skritizovať na činnosti súčasnej vládnej koalície, už ho stihne predbehnúť šikula Mr. Sulík. Nestranný pozorovateľ by sa mohol domnievať, že sa priam ukája na kritike jednotlivých krokov a krôčikov súčasnej vlády. K takémuto počínaniu ho neoprávňuje ani skutočnosť, že sú to až príliš často kroky nevídane vajatavé. Prečo tak aktívne opätovne nahráva k eventuálnemu návratu RF?

Pri každej kríze existuje vždy viac riešení (malý to odkaz pre súčasného p. premiéra k jeho jedinému celoplošnému, nenahraditeľnému a povinnému testovaniu). Naši páni sa môžu napríklad opätovne aspoň na chvíľu udobriť. Alternatívne môže skočiť Mr. Sulík druhý raz cez palubu. Cez vládnu palubu. V tom lepšom prípade sám z funkcie ministra. V tom druhom aj s celou svojou súkromnou stranou SaS zo súčasnej vlády. Vládnuť je predsa možné aj bez ústavnej väčšiny. Samozrejme je v hre aj návrh p. Prezidentky, prípadne iné možnosti. Na jednu z nich už nedočkavo striehne stŕpnutý Mr. Fico. Minimálne  rovnako tak ako na to, kto ešte z vyšetrovacej väzby prehovorí… .

V každom prípade páni. V súkromí, mimo záberov kamier a mikrofónov sa trebárs aj denne môžete mlátiť. Nadávajte si nielen do idiotov. Facebook a verejné vystúpenia si však vyžadujú určité dekórum. Určitú úroveň formalizmu. Veď ak to posiaľ neviete, jeden z Vás je predsa predsedom vlády a druhý ministrom hospodárstva. Uvedomte si, že máte jedinečnú a neopakovateľnú možnosť zmeniť spôsob vládnutia na Slovensku. A k tomu nestačí prestať rozkrádať verejné zdroje. Slovensko potrebuje viac. A vy už druhú možnosť byť predsedom vlády, či ministrom nemusíte v živote dostať. Dnes by Vám asi aj tak dosť veľa ľudí tak od srdca rieklo, že ani nedostanete!    (Richard preferencie vedia byť tak veľmi prchavé…)

Dokážete to ešte zvrátiť? Alebo sa zapíšete do histórie len ako malí pominuteľní politickí lapikurkári s abnormálnym Egom?

Teraz najčítanejšie

Miroslav Janis

Optimisticky a vytrvalo sa pokúšať o to, aby politici a verejne činní ľudia rešpektovali práva občanov, aby niesli "doživotnú" zodpovednosť za svoje činy pri výkone verejných funkcií...